المواضيع

7 kolay ve teknik yöntemle gül kurutma

7 kolay ve teknik yöntemle gül kurutma

7 kolay ve teknik yöntemle gül kurutma

Güller, romantik toplantılarda ve özel günlerde en çok hediye edilen ve uzun süre saklanan çiçeklerden biridir ve bize aynı güzel anıları hatırlatabilir. Gülleri uzun süre saklamanın bir yolu da onları kurutmaktır. Bu yazımızda size evde gül kurutmanın en basit yollarını öğretiyoruz.

Güller farklı şekillerde kurutulabilir. Bu yöntemlerden bazıları daha eskidir ve daha fazla zaman gerektirir. Mikrodalga veya silika jel kullanma yöntemi gibi diğerleri daha hızlıdır. Gelin bu yöntemleri birlikte öğrenelim.


1. Gülleri asarak kurutun

Yarı açık ve çiçek açan çiçeklerin çoğunu havayla kurutabilirsiniz. Çünkü çiçekler azar azar açarken kuruyabilirler. Tamamen açılmış bir çiçek, kuruma aşamasında yapraklarını kaybedebileceğinden, en iyisi yarı açık bir çiçek kullanmaktır. Bu yöntem, lavanta ve kadife çiçeği gibi daha kalın dalları olan küçük çiçekler için en iyi sonucu verir.

🌹Not: Kuru çiçeklerde solma ve haşere etkileri daha fazla görülür, bu nedenle kurutma için tamamen sağlıklı ve haşerelerden arınmış çiçekler kullanın. Ama kuru çiçekleri nasıl asarız?


birinci aşama

Çiçekleri küçük demetler halinde kesin. Tüm yaprakları çıkarın ve atın ve benzer çiçekleri ayrı buketlere sarın. Her buket en fazla 10 çiçek dalı içerebilir. Her biri ayrı ayrı kurutulması gerektiğinden, ortanca veya ortanca, gül ve şakayık gibi büyük çiçekleri gruplandırmaktan kaçının. Myena gibi ince dallı narin çiçekler kuruduktan sonra ezilir. Bu nedenle, bu çiçeklerin saplarını kısaltıp tel ile birbirine bağlamak daha iyidir.

Şimdi her grubun saplarını plastik bantla birbirine bağlayın. Lastik bandı sapların etrafına birkaç kez sarın ve tamamen sıkın. Lastik bandı, çiçek saplarını ezecek kadar sıkı ve çiçekler kuruduktan sonra buketten düşecek kadar gevşek olmayacak şekilde bağlayın. Çünkü saplar kuruduktan sonra incelir ve lastiği gevşek bağlarsanız çiçekler dökülür.


ikinci aşama

Buketleri baş aşağı asın. Çiçeklerin çürümemesi ve renk değiştirmemesi için buketlerin asılacağı yer kuru, karanlık ve ılık olmalıdır. Hava akımı ayrıca çiçeklerin daha hızlı kurumasına neden olur ve haşere ve mantarların büyümesini engeller. Bu yüzden buketleri tavandan en az 15 cm uzakta ve iyi havalandırılan bir yere uygun bir mesafeye asın.

Çiçekleri asmak için çivi, kanca, mandal ve ip kullanabilirsiniz. Diğer bir yol da ataş kullanarak resimdeki gibi açıp S pozisyonuna getirmek, bir ucunu lastik bandın altına sokup diğer ucunu ip ile çiviye veya klipse tutturmak.

Şimdi 2 ila 4 hafta bekleyin. Yapraklar kuru ve kırılgan olduğunda çiçekler kurur. Çiçeğin dört haftaya kadar kurumaması çok nadirdir ve bu genellikle yerin uygun olmayan koşullarından veya taç yapraklarının çok kalın olmasından kaynaklanır.

Bu çiçek kurutma yönteminde, saplar genellikle düz ve yassı olarak kurutulur; Saplarının daha kıvrık ve doğal olmasını seviyorsanız, yumuşaması için ılık su dolu bir kapta bir süre bekletin. Ardından sapları istediğiniz şekle getirin ve tekrar kurumaları için eski yerlerinde bırakın.


Üçüncü Adım (İsteğe bağlı)

Çiçekleri daha uzun süre sağlıklı tutabilmek için çiçeklerin üzerine saç spreyi (tüf) veya çiçek bakım spreyi sıkarak taç yapraklarının dökülmesini veya kırılmasını önleyebilirsiniz.


 2. Gülleri nem emici bir tozla mikrodalgada kurutun

Bu yöntem çok yapraklı çiçekler için uygundur. Örneğin gül, kadife çiçeği, kadife çiçeği ve maydanoz bu şekilde iyi kuruyan çiçekler arasındadır. Tabii ki bu yöntem kalın taç yapraklar için çözüm değil. Çiçekleri mikrodalgada pişirmek için, sağlıklı, yaprakları dökülmeyen yarı açık çiçekler kullanın.

Bu yöntemde saplar mümkün olduğu kadar kısaltılmalı ve boylarının 2 ila 5 cm kadar olması en doğrusudur.


İlk adım (isteğe bağlı)

Kuruduktan sonra sapların oluşmasını istiyorsanız, sapların etrafına tel sarın. Ardından sapı istediğiniz şekle getirin. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta, telin saplara sıkıca sarılmaması ve eğer saplar çok ince ve kırılgansa teli sarmak yerine saplara yapıştırmak, ince teller de kullanmaya çalışmaktır. teller.


ikinci aşama

Emici tozu mikrodalgaya uygun plastik bir kaba koyun. Emici toz, nemi emen özel bir kimyasaldır. Silika jel, piyasada bulabileceğiniz emici tozlardan biridir. Silika jel, narin ve renkli çiçekleri kurutmak için çok uygundur. Kabı bir buçuk ila beş santimetre emici tozla doldurun.

Şimdi çiçekleri videodaki gibi emici tozun üzerine yerleştirin. Bu çiçekler birbirinden en az 2 cm uzakta olmalıdır. Şimdi emici tozun geri kalanını yavaşça çiçeklerin üzerine dökün; Böylece çiçekleri tamamen kaplar.

Emici tozu basınç altında dökerken yapraklar şekil değiştirirse, bunları bir kürdan veya kibritle hafifçe karıştırın. Her çiçeği kurutmak için doğru süreyi elde etmek için bir veya iki çiçeği kurutarak başlamak en iyisidir.

Bu tozların kullanımının sınırlı olduğunu ve birkaç kullanımdan sonra özelliklerini kaybettiğini unutmayın.


üçüncü seviye

İlk olarak, mikrodalgaya bir bardak su dolu koyun. Bu bardak su, mikrodalga enerjisinin bir kısmını emecek ve potansiyel olarak çiçeklerin yanmasını veya aşırı kurumasını azaltacaktır. Şimdi bir önceki adımda hazırladığınız emici toz ve kil kasesini bardağın yanına yerleştirin. Mikrodalga süresini iki dakikaya ayarlayın. İki dakika sonra çiçeklerin kuru olup olmadığını kürdanla kontrol edin. Çiçekler kuru değilse, bir dakika daha mikrodalgaya koyun.

Bu adım deneme yanılma gerektirir çünkü mikrodalganın türü, bulamacın kalınlığı ve tozların kalitesi farklıdır ve mikrodalganın süresi için sabit bir sıralama veremiyoruz. Bununla birlikte, emaye çiçekler gibi narin çiçeklerin daha düşük yoğunlukta dalgalar gerektirdiğini (mikrodalgada buz çözmekten biraz daha fazla) ve daha kalın yaprakları ve daha yüksek sayıları olan çiçeklerin genellikle orta veya yüksek ısıda 8 dakikalık mikrodalgaya ihtiyaç duyduğunu unutmayın. .


dördüncü aşama

Kuruduktan sonra kabı mikrodalgadan çıkarın, kabı bir kapı veya yarı açık bir plaka ile örtün ve bir gün bekletin. Çünkü emici tozun, özellikle silika jelin, soğuması için uzun bir süreye ihtiyacı vardır.

🌹 İpucu: Nergis, menekşe ve şakayıkları 36 saat bir kenara bırakın, ancak gül ve karanfil gibi daha büyük çiçekler on saat içinde kuruyabilir.

Not: Ambalajı ve nem emici tozu çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde saklayın.


beşinci seviye

Belirtilen süre geçtikten ve kabın içeriği soğuduktan sonra, çiçekleri tozdan yavaşça çıkarın ve yumuşak bir fırça ile yaprakların kenarlarındaki fazla tozu silkeleyin.

İlk yöntemde olduğu gibi bu yöntemde de koruma ve daha uzun ömür için çiçeklere saç spreyi (tufting) veya çiçek koruyucu sprey sıkabilirsiniz.


3. Güllerin basınç altında kurutulması

Bu kurutma yöntemi menekşe ve yasemin gibi küçük, yumuşak çiçekler için uygundur ve daha kalın gövdeli ve taçyapraklı çiçekler için kullanışlı değildir; Çünkü bu çiçekler iyi kurumaz.


birinci aşama

Çiçekleri gazete kağıdı, kart stoğu veya kağıt mendil gibi mat, yağlı olmayan kağıt üzerine yerleştirin. Çiçekleri topladıktan sonra başka bir kağıt tabakası yerleştirin. Kağıt ne kadar çok nem emerse sonuç o kadar iyi olur. Örneğin, iki gazete kağıdının arasına çiçekleri, ardından iki kurutma kağıdının arasına gazeteyi ve son olarak da iki kat kartonun arasına kurutma kağıdını yerleştirebilirsiniz.


ikinci aşama

Şimdi her yerde aynı ağırlığa sahip olan kağıda ağır ve büyük bir şey koymak gerekiyor. Sözlük, ağır bir kutu veya tahta parçaları gibi kalın, büyük kitaplar kullanabilirsiniz. Ardından çiçekleri sıcak ve kuru bir yerde saklayın.


üçüncü seviye

Bir hafta sonra, ağır nesneyi ve yaprakları çıkarın ve çiçekleri taze, kuru yapraklar üzerine ilk adıma göre yeniden düzenleyin ve ağır nesneyi yaprakların üzerine yerleştirin. Üç hafta sonra (çiçeklerin türüne bağlı olarak), ağırlığı kaldırın ve çiçekleri çıkarın. Tamamen kurutulmuş çiçekler kırılgan, kırılgan ve narin taç yapraklara sahiptir. Bu çiçekleri doğal çiçek fotoğraf çerçeveleri gibi sanat eserlerinde kullanabilirsiniz.


4. Gülleri fanlı fırında kurutun

Bunun için bir fanlı fırına ihtiyacınız var. Fırından sonra sıra doğru çiçeği seçmeye geliyor; Bu şekilde kurutulacak en iyi çiçeklerden biri krizantemdir, çünkü bu çiçek taçyapraklarla doludur ve kompakttır.


birinci aşama

Bir parça ince metal ağ alın ve çiçekleri, sapları ağdaki deliklerden geçecek şekilde ağın içine yerleştirin.


ikinci aşama

Fırınınızda bir fan bulunmalıdır çünkü sadece bu tip fırınlar ısıyı fırın haznesi içinde eşit olarak dağıtabilir. Fırını 100°F veya 38°C'ye önceden ısıtın. Ardından çiçekleri metal ızgara ile birlikte fırın tepsisine dizin. Düşük fırın sıcaklığı çiçeklerin daha yavaş kurumasına neden olur. Çiçekleri birkaç saat fırında bırakın.

Fırının çiçekleri kurutması için kesin ve son zaman çiçeğin türüne bağlıdır ve fırın hava sirkülasyonu ne kadar iyiyse çiçeklerin kalitesi o kadar iyidir.

Çok fazla nem tuttukları ve minimum sıcaklık 38°C veya 100°F'den çok daha yüksek olduğu için bu yöntemi normal fırınlarda denemeyin.


üçüncü seviye

Birkaç saat sonra çiçekler kurur. Çiçekleri fırından çıkarın ve soğumaya bırakın. Çevredeki ortamla aynı sıcaklığa ulaşana kadar ona dokunmayın.

Bu yöntemde son nokta olarak şunu söylemeliyiz; İlk iki yöntemde olduğu gibi, daha uzun süre dayanmaları ve yaprakların zarar görmesini önlemek için saç spreyi veya çiçek koruyucu sprey kullanabilirsiniz.


5. Gülleri tuz ve emici bir tozla kurutun

Bu yöntem, lale gibi büyük ve narin çiçekler için uygundur. Bu çiçekler tazeyken ve yaprakları dökülmediğinde kurutulmalıdır. Yarı açık çiçekleri seçmek ve açmadan hemen önce kurutmak en iyisidir.


İlk aşama

Emici bir toz hazırlayın. Daha önce bahsedildiği gibi nem emici toz, nemi kolayca emen bir kimyasaldır. Bu toz çiçek nemini yavaşça emebilir ve kurutabilir. En iyi sonucu almak için, yüksek kaliteli, kullanılmamış bir emici toz kullanmak en iyisidir. Aşağıda birkaç çeşit popüler toz sunuyoruz;

1. Silika jel: Bu malzeme size en iyi sonucu verir ve piyasada kolayca bulabilirsiniz. Yüksek fiyatına rağmen, bu toz birçok kez kullanılabilir.

2. Boraks ve mısır unu: Bu toz hafif ve ucuzdur. Bu malzemelerin her birini ayrı ayrı satın alabilir ve birlikte karıştırabilirsiniz. Bunları eşit oranlarda karıştırabilir veya bir birim boraks için altı birim mısır unu kullanabilirsiniz. Boraks, borik asidin bir tuzudur. Borik asit, suda çözünen renksiz kristaller içerir. Boraks, endüstri, tıp ve beslenme bilimlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

3. Kum: Bu toz sadece çiçeğin şeklini korur ve nemi emmez. Aslında hava çiçeğin kurumasına neden olur. Bu yöntem en uzun sürer ve genellikle en ucuzudur.


ikinci adım (isteğe bağlı)

Bazıları tuzun çiçeklerin rengini koruduğuna inanır. Bir litre emiciye üç çay kaşığı iyotsuz tuz da ekleyebilirsiniz. Yani, her litre emici toz için 15 ml tuz dökün.


üçüncü seviye

Uygun bir kap seçin. Çok fazla pudranız varsa, çiçeklerinizi koyabileceğiniz derin bir kase düşünün. Çoğu insan daha az malzeme kullanır ve çiçekleri sığ bir tencerede kısa bir sapa koyar. Tabii ki, her emici tozun kendi tarifi vardır; Örneğin silika jel için kapağı tamamen kapalı ve hava geçirmez bir kap kullanın. Veya örneğin boraks veya kum için açık bir kap kullanın. Bu malzeme için deliksiz veya yırtık olmayan bir karton kutu bile uygundur.


dördüncü aşama

Tozu en az iki buçuk ila beş santimetre kalınlığında kaba dökün. Ayakta duran çiçekleri malzemeye yerleştirin. Ardından emici tozu tamamen toz haline gelene kadar çiçeğin üzerine yavaşça dökün.

Kum kullanıyorsanız çiçekleri tamamen batırmanıza gerek yoktur. Çünkü kum sadece çiçeği tutmak için kullanılır ve hava akımı onu kuru tutar.

🌹 İpucu: Mina gibi çiçekler baş aşağı, Maymun ve Dil gibi çiçekler ise en iyi yatay olarak kurur. Ayrıca, uzun saplı çiçekleri kurutmak için sap uzunluğunda derin bir kase kullanın.


beşinci seviye

Çiçekleri yerleştirdikten sonra saksıyı ılık ve kuru bir yerde bırakın. Açık bir kap kullanıyorsanız, havanın akabileceği bir yere yerleştirmelisiniz. Birkaç gün sonra kürdan veya kulak temizleyici ile çiçeklerin ne kadar kuru olduğunu kontrol edin.

Silika jelin çiçeklerin kuruması için genellikle 2 ila 4 güne ihtiyacı vardır. Tabii ki, daha kalın yaprakları olan çiçeklerin yaklaşık bir hafta daha fazla zamana ihtiyacı vardır. Silika jelin pembe renginin, nemin çoğunu emdiği anlamına geldiğini unutmayın.

Boraks karışımı ayrıca çiçeklerin kuruması için beş ila on dört güne ihtiyaç duyar.

Kumun daha uzun bir süreye ihtiyacı vardır, bu genellikle 14 ila 21 gün arasındadır.


altıncı aşama

Çiçekler tamamen kuruduktan sonra saksıyı bir tarafa çevirerek emici tozun dökülmesini ve çiçeklerin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Kurutulmuş çiçekleri emici tozdan yavaşça çıkarın ve yumuşak bir fırça ile fırçalayın.

Emici toz taçyaprağa yapışıyor ve çıkmıyorsa, emici tozun fazla parçacıklarını taç yaprağından uzaklaştırmak için çiçeğe 30 cm mesafeden bir miktar kum dökebilirsiniz.

Çiçekleri malzemeden çok erken çıkarırsanız solmalarına ve kırışmalarına neden olur. test için; Tamamen kuru, ince ve kabarık olup olmadıklarını görmek için önce yaprakların kenarlarını kontrol edin ve ardından çiçekleri çıkarın.

Unutulmamalıdır ki bu yöntemde daha uzun ömür ve daha fazla koruma için üzerlerine saç spreyi (tufted) veya çiçek koruyucu sprey de sıkabilirsiniz.

 

6. Saç spreyi veya sabitleyici sprey kullanmak

Saç spreyleri veya makyaj sabitleyici spreyler kullanmak, gülleri kurutmanın diğer yollarıdır. Bunun için fazla, çirkin ve solmuş dalları çıkarın ve açık alanda çiçeğin üzerine saç tutamları yerleştirin. Böylece tüm yüzey çamurla kaplanır. Bu spreyleri kullanmak çiçeğin daha hızlı kurumasına ve doğal durumunu korumasına yardımcı olur. Ardından, çiçek tamamen kuruyana kadar çiçeği karanlık ve kuru bir yere baş aşağı asın.


7. Gülleri kumla kurutmak

Gülleri ince kum kullanarak da kurutabilirsiniz. Ayakkabı kutusu gibi bir kaba veya kutuya bir miktar temiz, kuru kum veya kum koyun ve çiçeği kumun üzerine yerleştirin ve çiçeğin tüm yüzeyini kaplayacak şekilde tekrar kumla doldurun ve kuru ve karanlık bir yere koyun. Çiçeklerinizin tamamen kuruması üç ila dört hafta sürecektir.


Çiçekleri kurutmak için en iyi zaman nedir?

Çiçeklerin renklerini koruduğundan emin olmak için, tamamen açmadan önce onları kesin. Çiçekler ayrıca güneş ışığının rengini değiştirmemesi için serin ve karanlık bir ortamda kurutulmalıdır.

Bir buketi (diyelim ki bir düğün buketini) kurutmak istiyorsanız, bunu törenden hemen sonra yapmak en iyisidir, çünkü muhtemelen daldan kesilmesinin üzerinden en az bir gün geçmiş olacaktır. Birisi size bir buket gül getirirse, tüm çiçekler açana kadar onları vazoda bırakmak isteyebilirsiniz. Ancak çiçekleri gerçekten duygusal nedenlerle sonsuza kadar saklamak istiyorsanız, tamamen açmadan önce onları kurutmanız gerekir.


Çözüm

Gülleri kuruturken, kuruduktan sonra tüm kusurların daha görünür hale geleceğini unutmayın, bu nedenle kurumadan önce rengi solmuş, yanmış yaprakları ve şekilsiz çiçekleri çıkardığınızdan emin olun ve ardından onları kurutmaya başlayın. Bunu özellikle çiçekleriniz henüz genç ve tazeyken yaptığınızdan emin olun. Ebedi gül parafin kaplama yöntemi ile uzun ömürlüdür.

Hiç taze çiçek kuruttunuz mu? Gülleri daha iyi kurutmak için hangi stratejileri kullanıyorsunuz? Görüş ve önerilerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşın.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -