المواضيع

9 basit çözümle patates çimlenmesini önleyin

 9 basit çözümle patates çimlenmesini önleyin

9 basit çözümle patates çimlenmesini önleyin

Patatesleri satın aldıktan sonra düzgün bir şekilde saklamazsak çimlenir ve çürürler ancak basit çözümlerle patateslerin filizlenmesini önlemek mümkündür.

Patates birçok kültürde temel gıda maddesidir ve insanlar bu gıdayı 10.000 yılı aşkın süredir kullanmaktadır. Potasyum açısından zengin olmasının yanı sıra, patatesler aynı zamanda mükemmel bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Bu lezzetli patatesler fırınlanmış, kızartılmış, kavrulmuş ve hatta kurutulmuş gibi çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Ne yazık ki bu lezzetli yemeği evde muhafaza etmek için patateslerin filizlenmesi sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz ancak patateslerin filizlenmesini önlemenin yolları da var.


Patates çimlenmesini önlemenin yolları

1. Patatesleri serin bir yerde saklayın

Patateslerin saklandığı sıcaklık, ne kadar süre saklanacaklarını büyük ölçüde etkiler. Patatesleri 6-10 ° C sıcaklıkta saklarsanız, filizlenmeden veya bozulmadan birkaç ay saklanabilirler. Bu sıcaklık aralığı, buzdolabının içindeki sıcaklıktan biraz daha sıcaktır ve genellikle bodrumunuzun, deponuzun veya garajınızın sıcaklığına eşittir.

Bu alanda yapılan araştırmalar, patatesleri soğukta tutmanın raf ömrünü dört kata kadar artırdığını göstermiştir. Ayrıca patatesler bu sıcaklıkta tutulursa C vitamininin korunmasına yardımcı olur. Araştırmalar, düşük sıcaklıklarda saklanan patateslerin C vitamininin yüzde doksanına kadarını dört ay boyunca koruduğunu gösteriyor.


2. Patatesleri ışıktan uzak tutun

Güneş ışığı patates kabuğunun klorofil üretmesine ve yeşile dönmesine neden olabilir. Patateste bulunan klorofil zararsızken güneş ışığına maruz kaldığında solanin adı verilen zehirli bir maddeye dönüşebilir. Birçok insan, yüksek solanin seviyeleri nedeniyle yeşil patateslerden kaçınır. Solanin ayrıca hassas kişilerin ağzını veya boğazını tahriş edebilen acı bir tat üretir.

Büyük miktarlarda solanin kullanımı toksiktir ve mide bulantısı, kusma ve ishale yol açar ve bu bağlamda birkaç ölüm vakası bildirilmiştir. Solanin neredeyse tamamen patates kabuklarında bulunur, bu nedenle yeşil patateslerin kabuğunu soymak bu toksik maddenin çıkarılmasına yardımcı olabilir.


3. Patatesleri buzdolabında veya derin dondurucuda saklamayın

Düşük sıcaklıklar patateslerin büyümesini engellemek için iyi olsa da, onları buzdolabında saklamak iyi bir fikir değildir. Çok düşük sıcaklıklar patatesleri tatlı yapabilir. Bu, patatesteki nişasta indirgeyici şekere dönüştürüldüğünde meydana gelir. İndirgen şeker, yüksek ısıyla temas ettiğinde veya kızartma sırasında akrilamid adı verilen kanserojenler üretebilir.

Ayrıca çiğ patatesler buzdolabında saklanmamalıdır. Sıfırın altındaki sıcaklıklarda, patates suyu genişler ve hücre duvarının yapısını bozan kristaller oluşturur. Bu kristaller, sıcak veya oda sıcaklığındaki suyla temas ettikten sonra nötrleşerek patatesleri kullanılamaz hale getirir.

Ayrıca patatesler, dondurucuda havaya maruz kaldığında kahverengiye döner. Bunun nedeni, patateslerin kahverengileşmesine neden olan enzimlerin hala aktif olmasıdır. Fırında patatesin dondurucuda saklanması bu konuda bir sorun oluşturmaz çünkü pişirme sırasında bu enzimler inaktive edilir.


4. Patatesleri hava geçirmez bir kapta saklayın

Patateslerin filizlenmesini önlemek için onları hava akımlarına maruz bırakmak gerekir. Hava sirkülasyonu oluşturmanın en iyi yolu, patatesleri hava geçirmez bir kapta saklamaktır. Bunları kapalı plastik torbalara veya kaplara koymayın. Hava sirkülasyonu olmadığında ortaya çıkan nem bakteri ve küf oluşumuna neden olur.


5. Patatesleri yıkayın

Patatesler yeraltında yetiştirildiği için kabuklarında genellikle çok fazla kir bulunur, bu nedenle onları sık sık yıkar ve sonra saklarız, ancak filizlenmelerini önlemek için yemeden hemen önce yıkayın.


6. Patatesleri diğer ürünlerden uzak tutun

Her olgun meyve ve sebze, meyvede nem oluşturan ve şeker içeriğini artıran etilen gazı yayar. Patatesler diğer meyve ve sebzelerin yanında saklanırsa çimlenme hızlanabilir, bu nedenle onları diğer ürünlerden, özellikle muz, elma, soğan ve domatesten uzakta saklayın.


7. Patatesleri saklamadan önce işleyin

Çoğumuz patatesleri yerel pazarlardan ve mağazalardan satın alırız, ancak onları kendiniz yetiştirirseniz, saklamadan önce onları "iyileştirin". Bunu yapmak için, iki hafta boyunca %95 ila %98 nem oranıyla yaklaşık 18 °C sıcaklıkta tutun.

Bu amaçla, bu amaçla bir kap hazırlayabilir veya bir şömine veya baca yanına koyabilir veya patateslerin yanında 40 watt'lık bir ampul yakabilirsiniz. Bu durum patates kabuğunun kalınlaşmasına neden olur, bu nedenle aşınma ve yıpranmaya karşı daha dirençli olur.


8. Sonbahar ve kış patatesi satın alın

Sonbahar ve kış aylarında kullanacağınızdan emin olduğunuz patatesleri alın. Çünkü bahar gelir gelmez patatesler büyümeye başlar.


9. Patateslerinizi düzenli olarak kontrol edin

Saklanan patateslerinizi ara sıra kontrol edin ve diğer patateslerin çimlenmesini önlemek için yumuşak veya filizlenmiş patatesleri çıkarın. Filizlenmiş patatesler, sağlam oldukları ve renkleri bozulmadığı sürece iyi olacaktır.


En iyi patatesleri satın almak için ipuçları

Taze, sağlıklı patates satın alırsanız, onları daha uzun süre saklayabilirsiniz. Patates seçerken aşağıdaki özelliklere dikkat edin:

Patatesler sert olmalıdır. Patatesi elinizde tuttuğunuzda pelte gibiyse veya sıktığınızda patatesin dokusu geri çekiliyorsa kaliteli değildir.

Soğuk havaya maruz kalmaktan zarar görmüş patateslerin kabuklarında delikler olabilir, bu nedenle pürüzsüz, eşit kabuklu patatesleri tercih edin.

Bazen hasat veya nakliye sırasında patatesler zarar görebilir. Daha çabuk bozulacakları için açıkça zarar görmüş patatesleri satın almaktan kaçının.

Filizlenmiş patatesler, bozulmanın ilk belirtilerinden biridir, bu nedenle filizlenmiş patatesleri satın almaktan kaçının.

 

Sonuç

Patateslerin yumurtlamasını ve bozulmasını önlemek için saklamanın en iyi yolunu bilmek, bu lezzetli yiyeceğin kullanım ömrünü uzatabilir ve gereksiz yiyecek israfını azaltabilir. Bu nedenle, bu yiyeceği saklarken aşağıdaki noktaları aklınızda bulundurduğunuzdan emin olun:

Patatesleri serin, karanlık, iyi havalandırılan bir yerde saklayın, ancak soğutmayın.

Soyulmuş patatesleri renk değiştirmemeleri için suda ve buzdolabında saklayın.

Evde yetiştirilen patatesleri 2 hafta boyunca ılık sıcaklıklarda ve yüksek nemde saklayın.

Saklama yöntemi ne olursa olsun, patateslerin daha uzun süre saklanabilmesi için satın alındığında taze ve sağlıklı olması gerekir. Bu nedenle yumuşak, benekli veya filizlenmiş patatesleri satın almaktan kaçının.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -