المواضيع

9 hızlı ve mucizevi numara ile su ısıtıcınızı nasıl temizleyeceğinizi ve kireçten arındıracağınızı öğrenin

9 hızlı ve mucizevi numara ile su ısıtıcınızı nasıl temizleyeceğinizi ve kireçten arındıracağınızı öğrenin

9 Hızlı Hile ile Su Isıtıcınızı Temizleyin ve Kireçlerini Çözün

Su ısıtıcısı ölçeğini çıkarmanın en iyi yolları nelerdir? Evde su ısıtıcısından tortu, tebeşir ve tortuyu kolayca çıkarabilecek hangi malzemeler var? Bu soruların cevaplarını arıyorsanız, bu yazıda size su ısıtıcısı tortularını temizlemenin ve çıkarmanın 9 basit ve pratik yolunu sunacağız.

Beyaz tortul tabakalar, ağır suyun kaynaması ve tuzlarının çay makinesi, çaydanlık ve semaver gibi kapların dibinde birikmesiyle oluşur. Bu tortuların birikmesi çay ve kahvenin kaynatma kalitesinin düşmesine ve renginin koyulaşmasına ek olarak içeceğin tatsız olmasına da neden olur. Bu birikintiler alkalidir ve asidik bir çözelti ile giderilebilir. Siz de bu sorunla karşılaşıyorsanız takipte kalın. Aşağıda, su ısıtıcısı birikintilerini gidermek için tüm püf noktalarını açıklayacağız.


Su ısıtıcısı kirini anında yöntemlerle temizleyin ve çıkarın

Kalsiyum karbonat, genellikle şehir suyunda bulunan doğal bir bileşiktir. Kalsiyum karbonat içeren suyu çaydanlıkta kaynattığınızda suda çözünen madde çökelerek kireçtaşı adı verilen bir madde halinde kazanın dibine ve yanlarına yapışır.

Kireçtaşı vücut için tehlikeli değildir ancak çayın ve çayın kalitesini etkileyebilir. Ayrıca tortu çok fazla artarsa ​​böbrek taşlarına neden olabilir. Ancak iyi haber şu ki, kalsiyum karbonat asidik maddelerde kolayca çözünür ve evde kazan kirecini çıkarmak için ucuz ve kolayca bulunabilen malzemelerle kolay yöntemler kullanabilirsiniz.

Aşağıda bu yöntemlere değineceğiz.


1. Kazanın kirecini sitrik asit tozuyla temizleyin

Sitrik asit tozları piyasada çamaşır tozu olarak bulunmaktadır. Sitrik asit sirkeden daha güçlüdür ve su ısıtıcısındaki tortuları temizlemek için kullanıyorsanız, cildinizi korumak için eldiven kullanmalısınız.

Sitrik asit kullanmak için, bir su ısıtıcısını suyla doldurup kaynatın, ardından su ısıtıcısındaki tortu miktarına bağlı olarak bu maddeden az miktarda (yaklaşık iki yemek kaşığı) ekleyin ve karıştırın. bu solüsyon 10 dakika kaynatılır ve ardından 15 dakika kaynatılır. Ardından su ısıtıcısını kapatın ve soğuduktan sonra tortuyu çıkarın ve su ısıtıcısını sade suyla yıkayın.


2. Su ısıtıcısının kirecini elma sirkesi ile temizleyin

Tüm sirke türleri asidik özelliğe sahiptir ancak sirkeler arasında en çok temizleme özelliğine sahip olan elma sirkesidir. Ayrıca, su ısıtıcısı tortularını gidermek için sirke kullanmak iyi bir çevre koruma yöntemidir, bu da ellerin cildine ve solunum sistemine daha az zarar verir. Sirkeyi birkaç şekilde kullanabilirsiniz:


İlk yöntem:

Eşit miktarda sirke ve kaynar suyu karıştırıp su ısıtıcısına dökün.

Kaynattıktan sonra 20 dakika kaynamaya bırakın.

Ardından kapatın ve soğumaya bırakın; Çöken parçalar kendi kendine kazanın duvarlarından ve tabanından ayrılır.

Ardından yıkayın ve tortu bulursanız bu adımları tekrarlayın.

Sonunda, su ısıtıcısını bir kez sade suyla doldurun, kaynatın ve su ısıtıcısının sirke kokusu gelene kadar boşaltın.

 

İkinci yöntem:

Su ısıtıcısındaki kireci bu şekilde çıkarmak için, su ısıtıcısına eşit miktarda sirke ve su döküp tekrar kaynatmanız gerekir. Ancak bu yöntemde su ısıtıcısı kaynadıktan sonra kapatın ve soğumaya bırakın.

Gece boyunca sabaha kadar bırakın ve ardından tortuyu ondan çıkarın.

Tortuları çıkardıktan sonra, önce su ısıtıcısının içini temiz yumuşak bir bezle silin ve ardından bir kez kaynatın ve suyu su ısıtıcısına boşaltın ve ardından kullanın.

 

Üçüncü yöntem:

Bu yöntemde, su ısıtıcısını daha da parlatmak için eşit oranlarda sirke ve limon suyu veya sirke ve limon kullanabilirsiniz. İçine biraz tuz eklerseniz, daha büyük bir çökelme ve cilalama etkisi olacaktır. Ancak tuz miktarı çok olmamalıdır, örneğin 8 litrelik bir su ısıtıcısı için 1 çay kaşığı yeterlidir. Adımların geri kalanı, önceki iki yöntemle aynı şekilde yapılmalıdır.


3. Su ısıtıcısının kirecini bir dilim limonla temizleyin

Bu çaydanlık kalıntılarını çıkarma yönteminde, bazı taze limonlar iyice yıkandıktan sonra kesilmelidir. Ardından su ısıtıcısını suyla doldurun. Su ısıtıcısına biraz limon suyu dökün. Limonu sudan çıkacak şekilde su ısıtıcısına yerleştirin. Bu malzemeleri birlikte 10 ila 15 dakika kaynatın. Ardından kapatın ve içindeki malzemeyi çıkarın. Su ısıtıcısını tekrar sade suyla doldurun ve 10-15 dakika kaynatın, ardından yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın. Bu yöntem zayıf ve ince tortularla ilişkilidir.


4. Paslanmaz çelik bir su ısıtıcısının kabartma tozu ile kireçten arındırılması

Kabartma tozunun ev için inanılmaz kullanımı çok eğlenceli; Kabartma tozu, camdan su birikintilerini çıkarmak ve fincanlardan çay ve kahve lekelerini çıkarmak gibi birçok durumda temizleyici ve kireç sökücü olarak kullanılır. Bu yaygın olarak kullanılan kimyasal, kazan kirecinin çıkarılmasında da etkilidir. Aşağıdaki adımları uygulayarak kazan kirecini kabartma tozu kullanarak çıkarabilirsiniz:

Bir miktar suya 4 ila 5 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyin. Su hacmi, su ısıtıcısı su ile doldurulacak şekilde olmalıdır.

Su ısıtıcısını su ve kabartma tozu karışımı ile doldurun.

Su ısıtıcısını ocağa koyun ve su ile kabartma tozu solüsyonunu kaynatın.

30 dakika kaynattıktan sonra altını kapatın ve su ısıtıcıyı yıkayın.

Yukarıdaki adımları uygulayarak istenilen sonuca ulaşılamıyorsa bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

 

5. Kazanın kirecini tuz banyosuyla temizleyin

Bunun için su ısıtıcısını suyla doldurup içine 1 veya 2 bardak tuz atıp 10-15 dakika çaydanlığın içinde bırakmalısınız. Bu karışımı biraz ısıtabilirsiniz. İnce tuz parçacıkları büyük, sertleşmiş parçacıkları su ısıtıcısının duvarlarından ve tabanından ayırır. Daha sonra bir kaşık yardımıyla çözülen malzemeleri tamamen ayırın ve su ısıtıcısını sabunlu su ile yıkayın.


6. Elektrikli su ısıtıcısının kalıntılarını yumuşatıcı ve bezle temizleyin.

Bu su ısıtıcısı tortularını çıkarma yönteminde, su ısıtıcısını suyla doldurmanız ve içine bir çorba kaşığı yumuşatıcı eklemeniz gerekir. Bu malzemeleri su ısıtıcısında bir saat kadar bırakın. Ardından malzemeleri boşaltın ve su ısıtıcısının içindeki sabunu, su ısıtıcısının içindeki sudan daha soğuk olan suyla yıkayın. Ardından su ısıtıcısının içini yumuşak bir bezle silin ve tekrar sade su ile yıkayın.


7. Kazan birikintilerini şokla giderin

Kazan duvarlarında ince bir film halindeki taze ve birikmiş kazan birikintilerini uzaklaştırmak için şok yöntemi kullanılabilir. Bu amaçla aşağıdaki adımları uygulayın:

Su ısıtıcısını ısınana kadar ocağa koyun.

Ardından hemen içine buzlu su dökün, böylece su ısıtıcısındaki tortu şokla vücudundan ayrılır.

Not: Su ısıtıcıyı susuz ısıtırken, su ısıtıcısının aşırı ısınma nedeniyle yanmadığından emin olun.


8. Kazanın patates ile kireçten arındırılması

Patatesli su ısıtıcısındaki kireci çıkarmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

Su ısıtıcısının boyutuna bağlı olarak 2 ila 3 patatesi rendeleyin ve biraz su ile birlikte su ısıtıcısına dökün.

Su ısıtıcısını ocağa koyun ve su ve patates karışımını 30 dakika kaynatın.

Bir parça beyaz şapı çırpın ve 30 dakika sonra su ısıtıcısındaki malzemelere ekleyin.

Tortunun su ısıtıcısının gövdesinden ayrılması için malzemelerin su ısıtıcısında 30 dakika daha kaynamasını bekleyin.

Ardından su ısıtıcısını boşaltın, yıkayın ve tamamen temiz olana kadar yeni suyla kaynatın.

 

9. Su ısıtıcısının kirecini soda ile temizleyin

Sodadaki sitrik asit, kazan kirecinin çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Bu amaçla aşağıdaki adımları uygulayın:

Su ısıtıcısına soda dökün ve kaynayana kadar ateşe koyun.

Ardından tortu parçalarını su ısıtıcısından kolayca çıkarın ve su ısıtıcısını yıkayın.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -