المواضيع

Alüminyum folyonun tehlikeleri ve yemek pişirmede nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinin.

 Alüminyum folyonun tehlikeleri ve yemek pişirmede nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinin.

Pişirmede alüminyum folyo kullanmanın tehlikeleri

Yemek pişirmek için folyo kullanmak bazı insanlar için endişe kaynağı olabilir. Bu nedenle bu yazımızda yemek pişirirken cips kullanmanın avantaj ve dezavantajlarının yanı sıra cips nasıl kullanılır tam olarak anlatacağız.

Alüminyum folyo, özellikle ızgara tavuk gibi bazı özel ve lezzetli yemeklerin pişirilmesinde önemli pişirme araçlarından biridir. Genel olarak, yemek pişirmek için folyo kullanmak yaygındır, ancak soru şu ki, sağlık için tehlikeli midir, değil midir? Bu sorunu kontrol etmek için bizimle kalın.


kalay folyo nedir?

Alüminyum folyo veya folyo, çeşitli kalınlıklarda ince, parlak metalik bir levhadır, ancak kağıt kadar ince olabilir ve genellikle 2 mm'den daha kalındır. Bu çipler endüstriyel olarak paketleme, yalıtım ve nakliye gibi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca ev yemekleri için marketlerde yaygın olarak bulunur.

Alüminyum folyo, evde yiyecekleri saklamak, pişirme yüzeylerini örtmek ve pişirme sırasında nem kaybını önlemek için et gibi yiyecekleri sarmak için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca bazen ızgara gibi bazı pişirme yöntemleri sırasında, sebze gibi daha hassas yiyecekleri korumak ve yanmalarını önlemek için folyo kullanılır. Alüminyum folyo ayrıca, Alüminyum Folyo Kullanarak 13 Akıllı Ev Hileleri makalesinde okuyabileceğiniz diğer bazı ev işleri için de kullanılır.


Yemek pişirmek için kalay folyo kullanmak zararlı mı?

Genel olarak, birçok gıdada az miktarda alüminyum bulunur; Çünkü alüminyum, yeryüzünde en çok bulunan metallerden biridir. Doğal haliyle, bu madde toprakta, kayalarda ve kilde bulunan fosfatlar ve sülfatlar gibi diğer elementlere bağlanır. Ancak hava, su ve yiyeceklerde de az miktarda bulunur. Bu nedenle meyveler, sebzeler, et, balık, tahıllar ve süt ürünleri dahil olmak üzere çoğu gıdada bulunur.

Ayrıca çay yaprakları, mantar, ıspanak ve turp gibi bazı besinler diğer besinlere göre daha fazla alüminyum emer. Ek olarak, yediğiniz alüminyumun bir kısmı vücudunuza koruyucular, renkler, topaklanmayı önleyici maddeler ve koyulaştırıcılar gibi işlenmiş gıda katkı maddelerinden girer. Alüminyum ayrıca antasitler gibi alüminyum içeriği yüksek ilaçlar yoluyla vücuda girer.

Gıda ve ilaçlardaki alüminyum içeriği sorun değildir çünkü vücut, tükettiğiniz alüminyumun yalnızca küçük bir miktarını emer ve geri kalanını dışkıyla dışarı atar. Ayrıca sağlıklı kişilerde emilen alüminyum bir süre sonra idrarla atılır. Folyodan gıdaya girip daha sonra vücudunuza girebilen bu miktar, alüminyum folyonun aşırı kullanılmaması ve sadece ara sıra yemek pişirmek için kullanılması koşuluyla güvenli kabul edilir.


Vücuda folyodan giren kalay miktarına hangi faktörler bağlıdır?

Alüminyum folyo ile yemek pişirmek, diyetinizdeki alüminyum içeriğini artırabilir. Alüminyum folyoda pişirirken yemeğinize ve ardından vücudunuza giren alüminyum miktarı, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlerden etkilenir:

Sıcaklık: Daha yüksek bir sıcaklıkta pişirmek, yiyeceğe daha fazla alüminyum girmesine neden olur.

Yiyecek türleri: Domates, lahana ve ravent gibi asitli yiyeceklerle pişirmek alüminyum emilimini artırır.

Bazı malzemeler: Pişirmede tuz ve bazı baharatlar gibi malzemelerin kullanılması

 

Aşırı teneke tüketiminden kaynaklanan olası sağlık riskleri

Önceki bölümlerde bahsedildiği gibi, yiyecekle birlikte pişirmek için folyo kullanmak, yalnızca ara sıra kullanıldığında güvenlidir. Aşırı kullanımı vücuttaki alüminyum miktarını artırabilir ve risklere neden olabilir. Sağlıklı insanlar, vücut tarafından emilen küçük miktarlardaki alüminyumu etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir.

Bununla birlikte, diyet alüminyumu, Alzheimer hastalığının gelişiminde potansiyel bir faktör olarak kabul edilmektedir. Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin kaybından kaynaklanan nörolojik bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişiler hafıza kaybı ve beyin fonksiyonlarında azalmadan muzdariptir. Şu anda, Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde yüksek düzeyde alüminyum bulunmuştur. Ancak bu konunun bilimsel olarak kanıtlanabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Alüminyumun beyin hastalığındaki potansiyel rolüne ek olarak, bazı araştırmalar, diyet alüminyumunun aynı zamanda enflamatuar barsak hastalığı (IBD) için çevresel bir risk faktörü olabileceğini göstermiştir.


Yemek pişirirken teneke maruziyeti nasıl azaltılır?

Alüminyumu diyetten tamamen çıkarmak imkansızdır, ancak onu azaltmaya çalışabilirsiniz; Çünkü Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bu maddenin haftada 2,2 pound (1 kilogram) vücut ağırlığı başına 2 miligramdan az düzeylerinin sağlık sorunlarına neden olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtmişlerdir.

Yemek pişirirken yemeğinizdeki alüminyumu azaltmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır:

Yüksek ısıda pişirmekten kaçının. Mümkünse yemeğinizi daha düşük bir sıcaklıkta pişirin.

Özellikle domates veya limon gibi asitli yiyecekler pişiriyorsanız, yemek pişirirken alüminyum folyo kullanımını sınırlayın.

Yemek pişirmek için cam veya porselen gibi alüminyum olmayan kaplar kullanın.

Ek olarak, ticari olarak işlenmiş gıdalar alüminyum içinde paketlenebileceğinden veya onu içeren gıda katkı maddelerine sahip olabileceğinden, evde pişirilen gıdalardan daha yüksek seviyelerde alüminyum getirebilirler; Bu nedenle, ev yapımı yiyecekler yemek ve ticari olarak işlenmiş gıdaların tüketimini azaltmak, vücuttaki alüminyumun azaltılmasına yardımcı olabilir.


Yemek pişirirken folyo kullanmayı bırakmalı mısınız?

Özellikle bir önceki bölümde belirtilen noktaları göz önünde bulundurursak, gıdalarda alüminyum salınım oranı düşüktür. Ancak genel olarak vücuda giren alüminyum miktarını artırabilir. Öte yandan, bazen bazı yiyecekleri sadece folyoda pişirmek ve kalayla istenilen lezzeti elde etmek mümkündür; Bu nedenle, en iyi çözüm, bu yöntemi yalnızca ara sıra kullanmak ve yemek pişirmek için alüminyum folyo kullanırken orta ila düşük ısı kullanmaktır.


Sonuç 

Gördüğünüz gibi alüminyum folyonun yemek pişirmede kullanılması sağlık açısından çok fazla risk oluşturmaz ve bu şekilde vücuda giren alüminyum miktarı yok denecek kadar azdır. Sağlığınızla ilgili bir sorun yaşamamak için bu yazıda belirtilen bazı noktaları aklınızda bulundurmanız yeterlidir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -