المواضيع

Basit ve basit çözümlerle buzdolabı temizleme adımları

 Basit ve basit çözümlerle buzdolabı temizleme adımları

Buzdolabı temizliği, yiyecekleri saklamak için düzenli olarak yapılması gereken işlerden biridir. Bu yazımızda size adım adım buzdolabı temizleme yöntemini ve bununla ilgili ana noktaları tanıtacağız.

Mutfakta temiz bir buzdolabı olması, yiyecekleri sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Bakteriler ve küf, gizli nemli alanlarda gelişir ve soğutulmuş yiyecek ve içeceklere kolayca yayılabilir. Bu nedenle, yiyeceklerin buzdolabında uzun süre saklanması için buzdolabının periyodik olarak temizlenmesi gerekir.

Ayrı bir yazıda, size kötü buzdolabı kokusundan kurtulmanın basit yollarını getirdik. Bu yazıda, size temizlemeniz için basit ve hızlı ipuçları vermeyi amaçlıyoruz. bize katılın.

Basit ve basit çözümlerle buzdolabı temizleme adımları

Adım adım buzdolabı temizliği

Tüm mutfak temizlik malzemelerinizi (dezenfektanlar hariç) aldıktan sonra, buzdolabınızı temizlemenin en iyi yollarını öğrenmenin zamanı geldi. Bu yöntemlerden bazıları aşağıda açıklanmıştır:

Gerekli öğeler:

su

soğutucu çantalar

Kova

karbonat

Yumuşak kumaşlar

Çok amaçlı temizleyici

Beyaz sirke

Çöp kutusu

 

İlk adım: buzdolabının içini temizleyin

Buzdolabında veya derin dondurucuda üç aydan daha uzun süre sakladığınız ve kullanmayı unuttuğunuz içecek veya yiyecekleri bir çöp torbasına koyun ve dökülmediğinden emin olun.

Rafları, çekmeceleri veya diğer çıkarılabilir parçaları buzdolabından çıkarın. İşleri hızlandırmak için, bu eşyaları mutfak lavabosunun yanına yerleştirin, böylece temizlenmesi ve yıkanması kolay olur. Buzdolabınızı hızlı bir şekilde temizlemek istiyorsanız, tüm rafları çıkarmanıza gerek yoktur. Ancak buzdolabını tamamen temizlemek için çıkarmak gerekir. 

Buzdolabı rafını temizleyin

Rafları, çekmeceleri ve diğer yüzeyleri yumuşak bir sünger ve uygun bir bulaşık deterjanı ile yıkayın. Yıkadıktan sonra, giysiyi yumuşak bir havluyla iyice kurulayın. Buzdolabındaki malzemeleri bulaşık makinesine koymayın. Soğuk cam rafları sıcak su ile yıkamayın. Ani sıcaklık değişimi camın kırılmasına neden olabilir. Cam rafları yıkamak için soğuk su kullanabilir veya yıkamadan önce rafın oda sıcaklığına gelmesini sağlayabilirsiniz.

Buzdolabının ve derin dondurucunun içindeki duvarları uygun bir temizleme solüsyonuyla temizleyin. Yüzeylerdeki büyük veya eski lekeleri bir bez veya süngerle çıkarın.

Bulaşık deterjanı veya keskin kokulu temizlik sıvısını buzdolabının içinde kullanmamalısınız çünkü kokusu buzdolabında kalabilir ve temizledikten sonra buzdolabına koyduğunuz yiyecekler bu kokuyu emer. Alternatif olarak, 2 yemek kaşığı karbonat ve 1 bardak ılık su karışımı veya 1 bardak elma sirkesi ve 3 bardak ılık su karışımı kullanabilirsiniz.

Buzdolabını temizlemek ve çok inatçı lekeleri çıkarmak için beyaz diş macunu kullanın ve kürdanları süngerle temizleyin. Diş Macunu Kullanımları makalesinde bahsedildiği gibi, diş macunu mükemmel bir temizleyici görevi görür ve siz buzdolabını açtıktan sonra güzel kokar.

buzdolabı leke temizliği

Buzdolabının içini iyice temizlemeye özen gösterin. Buzdolabınızda raf alanı varsa ve onu çok kullanıyorsanız, kimyasal bir temizleyici veya ev solüsyonu ile temizleyin.

Buzdolabını temizledikten sonra rafları, çekmeceleri ve diğer eşyaları buzdolabına yerleştirmeden önce iyi bir havlu ile kurulayın ve buzdolabının iç duvarlarının da kuru ve temiz olduğundan emin olun.

Buzdolabı contasını su ve sirke veya çamaşır suyu solüsyonuyla temizleyin. Contanın yapışmasını bozacağından contayı solüsyonla ıslatmayın. Contayı iyice kurulayın ve ardından buzdolabı contasının elastikiyetini koruması için çay ağacı yağı, zeytinyağı veya vücut losyonu ile parlatın.

Buzdolabı contasını temizleyin

Yiyecekleri buzdolabına koyun. Yiyecekleri buzdolabına koymadan önce şişeyi veya kabı iyice temizleyin ve buzdolabına düzenli bir şekilde yerleştirin. Ayrıca daha çabuk bozulan ambalaj malzemelerinin son kullanma tarihlerini de kontrol edin.

 

İkinci adım: buzdolabının dışını temizleyin

Buzdolabı gövdesini temizlemek için, buzdolabının ve derin dondurucunun önü, arkası, çevresi ve üstü dahil olmak üzere tüm dış yüzeylerini iyice yıkayın.

Her tarafını temizlemek için buzdolabını ileri doğru çekin. Buzdolabının ahşap zemininin kırılmaması için buzdolabını taşırken oklava kullanın.

Tüm dış yüzeyleri bir bez ve çok amaçlı bir temizlik solüsyonu ile temizleyin.

Buzdolabının dışını temizleyin

 

Üçüncü Adım: Buzdolabının (bobin) ve klima fanının arkasındaki soğutma ızgarasını temizleyin

Buzdolabını temizlemenin bu aşamasında, eğer buzdolabı serpantinleri toz, saç ve birikintilerle kaplanırsa, ısı düzgün bir şekilde dışarı atılmayacak ve buzdolabı kompresörünün buzdolabını soğutmak için baskı yapmasına neden olacaktır. Buzdolabı ve dondurucu soğutma, mükemmel durumda kalmaları için altı ayda bir temizlenmelidir.

Buzdolabının ve derin dondurucunun fişini çekin.

Yumuşak bir fırça kullanarak, soğutucudan (bobin) tozu ve saçı nazikçe çıkarın. Zarar vermemeye dikkat edin.

Buzdolabı (bobin) ve klima fanının arkasındaki soğutma ağının temizlenmesi

Yumuşak bir bezi nemlendirin ve havalandırma fanındaki tozu da temizleyin.

Buzdolabının fan, serpantin ve tüm soğutma kısımlarını arka tarafını ıslak veya nemli bırakmamaya dikkat ederek bir bezle temizleyiniz.

Buzdolabını ve dondurucuyu fişe takın ve cihazı tekrar yerine yerleştirin.


Buzdolabını temizlemek için mutfak temizleyicileri nasıl kullanılır?

Doğal narenciye yağları içeren yüzey temizleyiciler gibi bazı mutfak temizleyicileri buzdolabını temizlemek için uygundur ancak diğer ürünlerden kaçınılmalıdır.

Mutfak temizleyicileri çok güçlü olabilir ve birçok kimyasal içerebilir. Kimyasal temizleyiciler kullanmak yerine buzdolabınızın içini temizlemek için normal bulaşık deterjanı ve biraz ılık su karışımı kullanabilirsiniz. Her zaman temizlik ürünleriyle ilgili talimatlara uyun.

Buzdolabının içini temizlemek için mutfak temizleyicileri kullanın

Buzdolabını temizlemek için dezenfektan nasıl kullanılır?

Buzdolabının içini temizlemek için çamaşır suyu gibi dezenfektanlar kullanılmamalıdır! Dezenfektanlardaki güçlü kimyasallar gıdayı kirletebilir ve tüketen kişiyi hasta edebilir. Buzdolabını temizlemek için güvenli temizleyiciler kullanın. En iyi seçenek doğal deterjan kullanmaktır.

Buzdolabını temizlemek için doğal deterjanlar nasıl kullanılır?

Doğal deterjanlar, buzdolabını temizlemek ve buzdolabını çok temiz ve hijyenik hale getirmek için çok iyi bir seçimdir. Kabartma tozu mükemmel bir leke çıkarıcı ve koku emici bir temizleyicidir. Beyaz sirke, buzdolabı kulpları (çelik iseler) dahil olmak üzere paslanmaz çelik eşyaları temizlemek için de kullanılır. Zararlı bir etkisi olmadığından emin olmak için bunu yapmadan önce sirkeyi küçük bir alanda test edin.


Buzdolabınızı temiz tutmak için basit önlemler

Buzdolabını her seferinde temizlemek zorunda kalmamak için kirlenmesini engellemelisiniz. Buzdolabınızı ve derin dondurucunuzu temiz tutmanın hızlı ve kolay yolları arasında şunlar sayılabilir.

Buzdolabı ve derin dondurucudaki ürünleri düzenli olarak kontrol edin ve son kullanma tarihi geçmiş ürünleri atın. Küflü yiyecekler buzdolabındaki diğer parçalara yayılabilir, bu nedenle onları buzdolabından hemen çıkarın.

Buzdolabının içindeki kırıntıları ve dökülenleri mümkün olan en kısa sürede temizleyin çünkü buzdolabından diğer parçalara bulaşabilir ve özellikle bir şişe süt döküldüğünde hoş olmayan kokulara neden olabilirler.

Küçük bir kaseyi kabartma tozu ile doldurun ve buzdolabının dibine yerleştirin. Kabartma tozu güçlü kokuları emer.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -