المواضيع

bulaşık makinesi hortumu nasıl açılır

bulaşık makinesi hortumu nasıl açılır

bulaşık makinesi hortumu nasıl açılır

Bulaşık makinesi borusunu açmak, herhangi bir binada veya evde yaşayanların zaman zaman yapmak zorunda olduğu bir şeydir. Bu nedenle, doğru yöntemleri bilmek daha iyidir.

Bulaşık makinesi borusunu farklı şekillerde açmak mümkündür. Bazı yöntemler basittir ve özel araçlar gerektirmez. Aynı zamanda bu yöntemlerden normal yöntemlere göre daha zor olan ve özel araç ve gereçler gerektiren yöntemler de bulunmaktadır. Aşağıdaki yazıda, basit ve manuel yöntemlerden karmaşık yöntemlere kadar bulaşık makinesi hortumu açmanın en önemli yollarından bahsedeceğiz.

Bulaşık makinesi borusu tıkanması genellikle lavaboya giden boruda bulaşık yıkamadan kaynaklanan bir malzeme birikmesinden kaynaklanır. Bu nedenle, genellikle bulaşık makinesi borusunu ek maddelerin varlığından temizleyerek temizlenebilir. Ancak bu nasıl yapılır ve bulaşık makinesinin borusunu açmanın olası yolları nelerdir?

Bahsedildiği gibi, bulaşık makinesi borusunu açmanın bazı yolları basit ve önemsizdir. Bu yöntemlerde genellikle özel alet kullanımına gerek kalmaz ve doğal malzemeler kullanılarak bulaşık makinesi borusunun açılması mümkün hale gelir.

 Doğal malzemelerin kullanımı

1. Sıcak su kullanın

Bunu yapmanın en kolay yolu sıcak su kullanmaktır. Bu şekilde büyük bir su ısıtıcısını suyla doldurup kaynatabilirsiniz. Ardından, sıcak suyu büyük bir basınçla ve bir kerede küvet borusuna boşaltmanız gerekir. Normalde suyun aşırı ısısı bulaşık makinesi borusunun açılmasına neden olur.


2. Tuz ve kabartma tozu kullanın

Elbette sıcak suyun yanı sıra tuz ve karbonat karışımı da kullanabilirsiniz. Bu şekilde yarım bardak normal tuzu yarım bardak kabartma tozu ile karıştırıp elde edilen karışımı bulaşık makinesinin kapalı borusuna dökebilirsiniz. Daha sonra bu karışım yirmi dakika tüpte bekletilmeli ve reaksiyona girmelidir. Daha sonra tüpe bol miktarda kaynar su dökün ve bu iki madde arasındaki reaksiyonu bekleyin. Tuz ve kabartma tozu arasında ortaya çıkan kimyasal reaksiyon, parçacıkların ve yağın boruda çözünmesine ve bulaşık makinesinin borusunun temizlenmesine neden olur.


3. Beyaz sirke

Aynı şey beyaz sirke ile de yapılabilir. Bu, kabartma tozu ve tuz yerine, kapalı bulaşık makinesi borusuna bir bardak beyaz sirke döktüğü ve yaklaşık yarım saat bu şekilde bıraktığı anlamına gelir. Daha sonra tüpün içine sıcak su dökülerek, temizleme özelliği olan sirkenin nesneleri ve tüpün içinde biriken yağı yüzeyinden ayırması için koşullar yaratılabilir.

Bu arada, belirtilen bileşimdeki tuzu çıkarabilir ve bulaşık makinesinin borusunu sadece karbonat ve kaynar su yardımıyla açabilirsiniz. Bu, önce bulaşık makinesine bir bardak kabartma tozu döktüğü ve birkaç dakika orada bıraktığı anlamına gelir. Daha sonra alınan tüpü geri getirmek için üzerine üç bardak kaynar su ilave etti.

Kabartma tozu ve sirke birleştirilirse benzer bir sonuç elde edilebilir. Bu iki malzemeyi belirtilen miktarlarda karıştırın ve kapalı tüpe dökün. Yaklaşık bir saat sonra, tüpe su girmemesi için küvet kapağını tekrar yerine takın. Ardından küveti tamamen sıcak suyla doldurun. Bunu yaptıktan sonra, sıcak suyun büyük bir basınçla bulaşık yıkama borusuna girmesi için lavabonun kapağını çıkarın. Bu yöntem ve bahsedilen diğer yöntemler sayesinde tüpü açmayı umut edebiliriz.


Bulaşık makinesi borusunu kimyasallardan geçirerek açın

Çoğu evde kolayca bulunabilen doğal malzemelerin yanı sıra çeşitli kimyasallar kullanılarak tıkanan giderlerin açılması da mümkündür.


1. Bulaşık deterjanı kullanın

Herhangi bir mutfakta bulunabilecek en faydalı kimyasallardan biri şüphesiz bulaşık deterjanıdır. Bulaşık yıkama tüpünü açmak için boş bir kaba 1/4 su bardağı bulaşık deterjanı döküp suyla kaynattıktan sonra elde edilen karışımı bulaşık tüpüne boşaltabilirsiniz. Daha sonra bu karışıma bol bol kaynar su ekleyerek tüpün açılmasını sağlamalısınız.


2. Tuz özü

Sıkışan boruları açmak için bulaşık deterjanı kullanmak bir çözüm değilse, bunu yapmak için tuzlu mürekkep kullanılabilir. Tuzlu mürekkebi kullanmanın yolu şu şekildedir, önce kullanılmayan büyük bir kabı dörtte üç galon suyla doldururuz ve ardından üç bardak tuz mürekkebi ekleriz. Bu karışım tamamen birbirine karışana kadar eski ve kullanılmayan bir kaşıkla iyice karıştırılmalıdır. Bu iş için kullanılan kaşık tahtadan yapılmış olmalıdır. Bu nedenle, tuzlu su-mürekkep solüsyonunu karıştırmak için metal kaşık kullanmamaya çalışın. Tahta kaşığa erişiminiz yoksa, bunun için bir tahta parçası kullanabilirsiniz.

Tuz esansı su ile birleştiğinde büyük bir kaynama meydana gelir ve bu çözeltinin bulunduğu kabın içinden buhar ve ısı yayılır. Bu nedenle, tuz ve sudan oluşan bir mürekkep çözeltisini karıştırırken koruyucu eldivenler kullanılmalı ve yüz ve gözler de koruyucu bir örtü ile kapatılmalıdır. Çünkü tuz çözeltisi ve su bazlı mürekkebin buharı ve sıçrayan salgıları ciltte veya gözlerde ciddi hasara neden olabilir.

Tuz ve sudan mürekkep solüsyonu hazırlandıktan sonra tıkalı tüpe dökülmeli ve yirmi ila otuz dakika tüp içinde bekletilmelidir. Ardından, temizliği kolaylaştırmak için tıkanan boruya sıcak su dökebilirsiniz. Evye borusunun tıkanma derecesine göre bazen bu işlemi birkaç kez tekrarlamak gerekebilir.

Tuz ekstraktına erişiminiz yoksa, çamaşır ve bulaşıklar için sıvı çamaşır suyu ile şansınızı deneyebilirsiniz. Birçok kişinin eski markalarından biri olan Vitex adıyla bildiği aynı malzeme. Bulaşık makinesinin hortumunu ağartıcı ile açmak için, bu maddenin büyük bir bardağa eşit bir hacimde doğrudan tıkalı boruya dökülmesi gerekir. Yaklaşık on dakika sonra bol basınçlı sıcak su ilave edilmelidir.

Buraya kadar sadece bulaşık makinesi borusunun doğal veya kimyasal maddelerle açılması işleminden bahsedilmiştir. Bu, bazen bu maddelerin kullanımının gerekli cevabı vermemesine ve bulaşık makinesinin borusunun kapalı kalmasına rağmen böyledir. Böyle bir durumda kollarınızı sıvamalı ve bulaşık makinesinin borusunu açmak için bazı özel aletler kullanmalısınız.

1. Plastik boru açacağı

Bunun için en kullanışlı ve çoğu mutfakta bulunabilen alet kuşkusuz plastik bir boru açacağıdır. Plastik bir boru açacağı kullanmak için, önce leğenin yarısından daha azını suyla doldurmak en iyisidir. Daha sonra bu cihaz ve onun oluşturduğu emme kuvveti yardımıyla sıkışan boru açılabilir.  


2. Elektrikli süpürge

Evinizde güçlü bir elektrik süpürgesi kullanıyorsanız ve güçlü elektrik süpürgeniz emişin yanı sıra hava üfleme özelliğine de sahipse tıkalı boruları açmak için kullanılabilir. Bunu yapmak için önce lavabodaki korumayı veya çöp toplayıcıyı açın ve ardından elektrikli süpürge deliğini tıkalı boruya yerleştirin. Bunu yaptıktan sonra elektrikli süpürgenin hava pompası işlevini etkinleştirerek borunun yolunu temizleyebilirsiniz.

Tabii ki, bazı elektrikli süpürgeler kuru çöpün yanı sıra ıslak çöpü de emebilir. Bu nedenle, hava pompalama imkanı yoksa, bulaşık makinesinin borusunu açmak için elektrikli süpürgenin emiş gücünü kullanabilirsiniz. Tabii ki, bu yöntem en çok bulaşık makinesi borusu ciddi şekilde tıkanmadığında kullanışlıdır.


3. Tel veya yay

Bahsedilen yöntemler etkili olmazsa bulaşık makinesinin borusunu açmak için daha ciddi yöntemler kullanmalısınız. Tıkalı boruları açmak için kullanılabilecek en kullanışlı ve yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri tel veya yay yöntemidir. Bu yöntem genellikle asıl mesleği kuyu boşaltmak ve boru açmak olan kişiler tarafından gerçekleştirilir. Ancak bunu evde daha basit şekillerde de yapabilirsiniz.

Kuyu drenajlarında, sıkışmış boruları açmak için genellikle tırmık benzeri başlıklı uzun yaylar kullanılır. Tabii ki en sık kullandıkları alet kanalizasyon borularını açmak için kullanılıyor. Aslında bulaşık makinenizin kısa borusunu temizlemek için çok uzun bir alete ihtiyacınız yok. Yani, bunu yapmak için tırmık gibi basit ve ev yapımı bir araç yapabilirsiniz.

Örneğin, ince bir metal elbise askısını veya elbise askısını alıp şeklini kavisliden düze değiştirebilirsiniz. Elbette bu metal çubuğun bir ucu kürek ya da kanca şeklinde tasarlanmalıdır. Bunu yaptıktan sonra kanca şeklinde tasarladığınız kıvrık çubuğu yan yıkayıcı borunun içine sokun ve bu borudaki nesneleri dışarı çekmeye çalışın.

Tüpün içeriğinin aşağı itilmemesine dikkat edin. Çünkü bu durumda çubuğun başının kanca veya tırmık şeklinde tasarlanmasına gerek yoktu. Aslında, boru tıkanmasına neden olan engelleri itmek, boru tıkanma yüzdesini artırabilir. Bu sayede bulaşık yıkama borusu temizlenebilir ve kanca benzeri çubuk ile tamamen açılabilir. İşlemi tamamladıktan sonra, tamamen temiz hale getirmek için tıkalı boruyu sıcak suyla yıkamak en iyisidir.      

Bu yöntem bulaşık makinesi borusunu açmıyorsa lavabonun altındaki U şeklindeki boruyu açabilirsiniz. Bunu yapmadan önce, borunun içindekilerin mutfak zeminini lekelememesi için lavabonun altına büyük bir kova veya kase yerleştirmek en iyisidir. U şeklindeki boruyu lavabonun altındaki boruya bağlayan bağlantı elemanlarını açtıktan sonra içindekileri lavabonun altına yerleştirdiğiniz kovaya veya boruya boşaltın. Bu tüpün özel şekli nedeniyle, genellikle köşesinde çok fazla tortu ve atık birikmektedir. Bu nedenle, borunun tıkanmasına neden olabilecek tüm bu birikintileri iyice temizlemek daha iyidir.

Borunun tüm parçalarını ve bağlantı parçalarını iyice temizledikten sonra, yerine geri koyun ve düzgün bir şekilde sıkın. Bunu yaptıktan sonra bulaşık makinesi borusunun tıkanmaya devam etmesi pek olası değildir.


Bulaşık makinesi borusunu açmaya yönelik ipuçlarının özeti

Genellikle bu metnin önceki satırlarında bahsedilen görevlerden biri gerçekleştirilerek bulaşık makinesinin boru tıkanıklığı giderilir. Aslında bulaşık makinesi borusu açmak, kanalizasyon borusu veya tuvalet kuyusu açmaktan çok daha kolaydır. Ancak borularda tıkanma sorunu devam ediyorsa kuyu boşaltma ve kanalizasyon boruları açma alanında çalışan kişilere başvurabilir ve onların tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.  

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -