المواضيع

Çiğ, pişmiş veya püre haline getirilmiş ıspanağı nasıl donduracağınızı öğrenin

Çiğ, pişmiş veya püre haline getirilmiş ıspanağı nasıl donduracağınızı öğrenin

Çiğ, pişmiş veya püre haline getirilmiş ıspanağı nasıl donduracağınızı öğrenin

Ispanağı korumanın bir yolu da dondurmaktır. Ispanak, haşlama, çiğ dondurma ve donmuş ıspanak püresi yapma gibi çeşitli şekillerde dondurucuda saklanabilir.

Temizlik hizmetinin yıldızı ıspanak, demir, K vitamini, kalsiyum ve vücut için diğer hayati ve gerekli besinler açısından zengindir. Dondurulmuş ıspanak genellikle onu yumuşak ve yumuşak yapsa da, dondurulduktan sonra besin maddelerinin çoğu korunduğu için dondurulmuş olarak da kullanılabilir. Aşağıda tartışacağımız ıspanağı dondurmanın çeşitli yolları vardır.


Çiğ ıspanağı dondurun

Ispanağı dondurucuda saklamak için taze yeşil ıspanak yapraklarını büyük bir soğuk su kabına batırın ve iyice durulayın. Ardından bir tülbent veya havlu serip üzerine ıspanak yapraklarını yayın. Yaprakların tamamen kurumasını bekleyin. Çiğ ıspanağı dondurmayı planlıyorsanız bu adım çok önemlidir ve ıspanağı dondurucu poşetine koyduğunuzda su içermemesi gerekir.

Ispanak yapraklarını iyice ezmeden buzdolabı poşetlerine koyun ve poşetin içindeki fazla havayı sıkarak çıkarın ve dondurucuya kaldırın. Bu sayede ıspanak yaklaşık 6 ay boyunca dondurucuda saklanabilir. Tüketirken birkaç saat önceden buzdolabına kaldırıp sonra kullanmanız yeterlidir.


Dondurucuda saklamak için ıspanağı kaynatın

Bunun için uygun bir kaba biraz su dökün ve kaynatın. Haşlama ıspanağın lezzetini ve rengini korusa da ıspanaktaki bazı besinlerin de kaybolabileceğini unutmayın, bu nedenle besin kaybını azaltmak için haşlama ve buharda pişirmeyi kullanabilirsiniz.

Kaynar su kullanılması durumunda ıspanaklar iki dakika kaynar suda bekletilip hızlıca çıkarılmalı ancak kaynar su buharı kullanmak istiyorsanız tencere deliğine uygun bir sepet koyun ve su kaynayınca ıspanakları ekleyin. ıspanağı sepete koyun ve ıspanağı sepete koyduktan hemen sonra sepetin kapağını kapatın ki kaynayan su buharı tamamen tencerenin içinde kalsın ve dışarı çıkmasın. Ispanağı birkaç dakika bu halde bırakın.

Daha sonra hemen ıspanağı buzlu su dolu geniş bir kaba boşaltın ve 2 dakika bekleyin. Bu hızlı aktarma, pişirme işlemini durduracak ve ıspanağın rengini ve lezzetini koruyacaktır.

Bu noktada ıspanakları fazla nemi çekmesi için bir kağıt beze yaymak ve 20 dakika daha beklemek gerekiyor.

Artık ıspanakları fazla havasını alarak dondurucu poşetlerine yerleştirebilirsiniz.

Bu yöntem ıspanağı dondurucuda daha uzun süre saklamanızı sağlar.


Sebzeleri kaynatma ihtiyacı

Birçok kişi, daha önce de belirtildiği gibi, sebzeleri dondurmanın onları dondurmak ve dondurucuya koymak için yeterli olduğunu düşünüyor. Ancak bununla birlikte yaklaşık 3 ay sonra sebzelerin tadı, rengi ve kalitesinin değişme olasılığı güçlüdür. Pazı lezzetini, dokusunu ve rengini korurken biraz zaman ayırmaya değer.

Dondurucudaki soyulmamış sebzeler zamanla eskimeye devam edecektir. Taze ürünlerde doğal olarak bulunan eskitme enzimleri, donma sıcaklıklarında çalışmaya devam eder ve aktivitelerini durduran şey, sebzeleri donmadan önce beyazlatmak veya fiilen kaynatmaktır.


Ispanağı ıspanak püresi olarak dondurun

Bu yöntemde, altı ölçü ıspanak ve bir ölçü su karışımını bir karıştırıcıya dökersiniz ve elde edilen püreyi dondurucuda uygun kare kalıplara koyarsınız. Ispanağı tamamen dondurmak yaklaşık 4 saat sürer. Daha sonra donan küpleri kalıplardan çıkarın ve dondurucu poşetlerine koyun. Torbaların içindeki fazla havanın çıkarılmasının hala gerekli olduğundan emin olun. Bu karışım ıspanaklı kek gibi yemeklerin pişirilmesinde kullanılabilir.

Çok fazla taze ıspanağınız varsa ve biraz saklamak istiyorsanız, en iyi yol onu dondurmaktır. Bu sayede dokusu değişse de besin değerleri ve tadı iyi korunmuş olacaktır.

Gelecekte kısa bir süre sonra donmuş ıspanak kullanacağınızı düşünüyorsanız, onu kapalı bir kaba veya streç filme sarıp dondurucuya koyun.

Ispanağı daha uzun süre dondurucuda tutmayı ve daha sonra çeşitli çorba ve smoothie'lerde yemeyi planlıyorsanız, en iyisi "kaynatmaktır". Beyazlatma, donmuş sebzelerin uzun süre korunmasına yardımcı olur. Bu makalenin devamında, ıspanağı dondurmanın yollarını bizimle birlikte öğrenin.

 

Sonuç

Ispanak da dahil olmak üzere çeşitli sebzelerin dondurucuda 6 ila 12 ay arasında saklanabileceği söylense de, sebzelerin dondurulması ile kullanılması arasındaki süre ne kadar kısa olursa, lezzeti ve tadı o kadar iyi olur, vitaminler o kadar uzun süre korunur. 

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -