المواضيع

Dereotu mikrodalgada veya havada nasıl kurutulur?

 Dereotu mikrodalgada veya havada nasıl kurutulur?

Bu yazıda dereotu gölgede ve mikrodalgada kurutmanın yollarını öğreneceksiniz. Bu sebzeleri daha iyi kurutmak için size temel ipuçlarını da öğreteceğiz.

Kuru dereotu, her İranlı ev hanımının mutfağında bulunabilen lezzetli ve yaygın olarak kullanılan kuru sebzelerden biridir. Bu popüler lezzet hazır olarak satın alınabilir ve evde yapılabilir. Dereotunu evde kurutmak oldukça zaman alıcı olsa da oldukça basittir ve yediğiniz yeşilliklerin temizliğini ve kalitesini size garanti eder. Bu yazımızda sizlere dereotu evde nasıl kurutulur ve nasıl uzun süre saklanır anlatacağız.

Dereotu mikrodalgada veya havada nasıl kurutulur?

Dereotu nasıl kurutulur

Taze dereotu hazırlayın ve temizleyin, içindeki tüm hasarlı sarı yaprakları, çubukları ve sebze bulamacını çıkarın. Dereotu sapları yumuşak olduğundan ve pek çok iyileştirici özelliğe sahip olduğundan, dereotu sapıyla biraz fırçalamanızı öneririz. Bu aynı zamanda kurutulmuş dereotu daha lezzetli hale getirmeye yardımcı olacaktır.

Sebzelerin nasıl yıkanacağına dair yazımızda bahsettiğimize göre dereotunu düzgün bir şekilde yıkamak çok önemli ve bu amaçla dereotu geniş bir kaseye alıp kaseyi suyla dolduruyoruz. Dereotu tazeliğini korumak için su sıcaklığı soğuk olmalıdır.

Dereotu yeşilliklerinin birçok yaprağı vardır ve parazit yumurtaları tarafından istila edilmiş olabilir, bu nedenle kasedeki litre suya 2 ila 4 damla bulaşık deterjanı veya tuz ekleyin ve 5 ila 10 dakika bekletin. Bu, parazitlerin yumurta ve kistlerinin yapışkan hale gelmesine ve su yüzeyine ulaşmasına neden olur. Yıkamanın bu noktasında dereotu üzerindeki suyu yavaşça boşaltın ve dereotunu başka bir kaba boşaltarak suyunu süzdürün.

Dereotu kurutma aşamasında, mikrobiyal dereotu üretmek için bitki dezenfektan solüsyonlarını da kullanabilirsiniz.

Bir sonraki adımda kimyasalların izlerini gidermek ve temizliği sağlamak için sebzeleri tekrar suya koyun ve tamamen temiz olana kadar durulayın.

Fazla suyunu aldıktan sonra dereotunu kurulama havlusu, temiz tülbent veya tepsi üzerine ince bir tabaka halinde yayın ve gölge bir yere (direk güneş ışığı, rüzgar ve toz almayan) ve tabii ki hava alacak bir yere koyun. Batmadan yüzmek.

Not: Dereotunun güneşte kuruması daha hızlı olmasına rağmen güneş ışınları sebzenin içindeki vitaminleri, özellikle A vitamini, B vitamini ve C vitaminini yok eder ve sebzenin kalitesini düşürür. Dereotunu gölgede kurutursanız vitamin kaybı azalırken, gölgede kurutulursa daha sıcak olur.

Ayrıca dereotunun sararmaması için ilk gün dereotunu kurutmak ve önüne orta devirli bir fan koyup bir gün fanın üzerine üflemesini sağlamak en iyisi.

Bir gün sonra dereotu tamamen kuruması için iki ila üç gün daha bırakın. Tarz sahibi, gayretli bir kadınsanız, dereotunu kuruduktan sonra elemenizi öneririz, böylece daha normal, daha ince dereotu elde edersiniz.

Dereotu tamamen kuruduktan, elinizle kolayca ezebileceğiniz, çıtır çıtır ve çıtır çıtır güz yaprakları gibi bir görünüme kavuştuktan sonra hasat edebilirsiniz.

Neredeyse her kilo taze dereotu, 50 gram kuru dereotu verir. Dereotunu kuruttuktan sonra ağzı kapalı bir kaba aktarın ve serin, kuru, güneş ışığından uzak bir ortamda saklayın. Bu şekilde kuru dereotunu birkaç aydan bir yıla kadar saklayabilirsiniz.


Dereotu mikrodalgada kurutun

Taze dereotu temizleyin ve yıkayın (yeşil yaprakları gövdeden çıkarın).

Sebzelerin nemini alması için dereotunu temiz bir bezin üzerine yayın (sebzenin yapraklarında nem izi kalmamalı, aksi takdirde sebze kuruduktan sonra kararır).

İlk önce dereotu kurutmak için tabağa bir parça kağıt peçete koymanız ve dereotu havlunun üzerine yaymanız gerekir (yeşilliklere karışmamaya çalışın). Mikrodalgayı maksimum güce getirin, ardından plakayı mikrodalganın içine yerleştirin.

Sebzeleri kurutmak yaklaşık 1-2 dakika sürer (mikrodalga kapağını her 10 saniyede bir açıp sebzeleri ters çevirin), bu sürenin sonunda kurutulmuş sebzeleri elinizle kesin ve kaba koyun. Bu yöntem her türlü sebzeyi kurutmak için kullanılır.

İpucu: Sebze saplarını ayrı ayrı ve aynı şekilde mikrodalgada da kurutabilirsiniz, ancak sapın kalınlığı nedeniyle daha fazla kurutma süresi gerektiğini unutmayın.

 

Daha iyi kurutma için ipuçları

Dereotu kurutma işleminde daha iyi ve hızlı sonuç almak için dereotunu temizleyip yıkadıktan sonra parçalar halinde doğrayıp sabırlı olabilir ve ardından kurutabilirsiniz.

Gazetedeki kurşun sağlığınıza zararlı olduğundan ve sebzeleri kirletebileceğinden, sebzeleri yaymak için gazete kullanmayın.

Dereotunu kuruması için dışarıya sererseniz gece kapalı bir yere taşımanız veya dereotunu bir bezle örtmeniz gerektiğini unutmayın, çünkü soğuk gece havasında sebzeler tekrar nemi çeker ve su miktarı artar. ve şişmenize neden olur.

Dereotunun sararmaması için ilk gün dereotunu kurutup önüne orta devirli bir fan koyup bir gün fanın üzerine üflemesini sağlamak en iyisi.

Bir gün sonra dereotu tamamen kuruması için iki ila üç gün daha bırakın.

Daha şık, gayretli bir kadınsanız, dereotu kuruduktan sonra elemenizi öneririz, böylece daha tutarlı, daha ince bir dereotu kıvamına sahip olursunuz.

 

dereotu faydaları

Kuru dereotu, yiyeceklerin tadını iyileştirmenin yanı sıra birçok iyileştirici özelliğe sahiptir. Kuru dereotu çayı, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu, kan yağlarını düşürmede ve kalp hastalıklarını önlemede etkili olduğu için şeker hastaları için faydalı bir içecektir. Yemeklere dereotu eklemek de kilo vermeye yardımcı olur.

Evde dereotu kurutmak için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Dereotu kurutma deneyimlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşın. Sebzeleri evde hızlı kurutmanın sırları! Ayrıca dereotu özelliklerini yıldız işaretiyle okuyun.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -