المواضيع

Doğal balı sahte baldan ayırmanın 5 yolu!

 Doğal balı sahte baldan ayırmanın 5 yolu!


Doğal bal, balın sıvı durumuna, gevşek veya katı olmasına, balın rengine ve tadına göre ayırt edilebilir. Sahte balı tespit etmek ve en iyi balı seçmek her zaman tüketicilerin endişesi olmuştur.

Bal, içerdiği doğal şekerler, organik ve mineral maddeler ve vitaminler gibi değerli besin maddeleri ve özellikle günlük enerjinin bir kısmını sağlaması nedeniyle en değerli gıda maddelerinden biri olarak kabul edilir. Bu nedenle belirtilen sebeplere göre hak sahipleri tarafından suistimal edilebilir. Aşağıda, doğal balı tanımlamanın en iyi yollarını öğreneceksiniz.


1. Bal soğuk suda durumunu korur

Doğal balı ayırt etmek için, balı bir bardak soğuk suya dökün, balın tamamen viskoz halini koruduğunu ve soğuk suda güçlü ve yavaş çözündüğünü, ancak sahte balın suda hızla eridiğini fark edeceksiniz. Balı dikey olarak bir bardak soğuk suya dökün, eğer bal damlaları erimez ve bardağın dibine yerleşirse bal orijinaldir, ancak bal suya döküldüğünde erirse daha az arzu edilir ve saftır. .


2. Doğal bal gevşektir

Şekeri üreten arıların yemediği doğal balı belirlemenin bir başka yolu da gevşekliğidir. Bu gevşeklik, doğal baldaki ana şekerlerin glikoz ve fruktoz (küçük şeker molekülleri) olması ve doğal balın bulunduğu kaseyi yana yatırdığımızda bu şekerlerin kolayca birbiri üzerinde hareket etmesinden kaynaklanmaktadır. Arılara şeker verilirse sükroz ve izosakkaritler (daha karmaşık şeker) olan şeker moleküllerin türü gereği birbirine yapışacak ve bu nedenle bal normalden biraz daha sert olacaktır.


3. Balın doğal rengini bilmelisiniz

Balın rengi ait olduğu yöreye ve çiçeğe göre değişir. Balın renk yelpazesi beyazdan sarıya, kırmızımsı garnet ve hatta kahverengiye kadar değişir.

Akasya balı: beyaz renklidir.

Bahar portakalı balı: altın sarısı 

Mazandaran orman balı: yeşilimsi sarı 

Kekik balı: kırmızı akik

Avrupa çam balı: kahverengi 

Bunların hepsi iyi ve doğal baldır, ancak arıların beslendiği çiçek nedeniyle renkleri farklıdır. Sonuç olarak, doğal balı tanımlamanın bir yolu balın rengini tanımaktır.


4. Doğal bal şekerlidir

Doğal ve saf bal şekerle tatlandırılmalıdır. Balın içindeki enzimler ve şeker onu şekerli yapar. Balmumu parçacıkları, çiçek poleni ve hatta toz gibi yabancı cisimler, kristalleşmenin çekirdeği olarak hizmet edebilir. Honeydew şekeri ile reçelde oluşan şeker arasındaki fark, slushy balın kristallerinin şekerli reçelin kristallerinden çok daha küçük olmasıdır. Elbette her şeker çamur değildir ve her çamur doğanın bir işareti değildir.

Kristalize doğal balı şekerle taklit baldan ayırt edebilmek için sadece doğal balın zamanla kademeli olarak bulanıklaşıp tortulaşabileceğini, şekerinin hurma suyunun doğal şekeri kadar yumuşak ve biraz iri olabileceğini bilmek gerekir. tüketildiğinde. Evet ama dişlerin altında ses hissedilmez. Ancak sahte bal şekeri, şeker gibi sert ve kaşıkla ayırması zor, yenildiğinde ise şeker tanecikleri, şeker ve şekerli reçel gibi dişlerin altında kalıyor ve çikolata gibi dişlere yapışıyor.


5. Doğal balın tadı şeker gibi değildir ve ağızda çabuk erir.

Doğal bal, özel tatlılığının yanı sıra sadece balda bulunan özel bir tada sahiptir ve yapay balda bu tür bir tat yoktur. Doğal balı sahtesinden ayırt edebilmek için endüstriyel balın tadının saf bala göre şekere daha yakın olduğuna dikkat edilmelidir.


Doğal balın ayırt edici özellikleri

% 5'ten az sükroz

Nem %18,6'dan az

 PH 3,42 ile 6,10 arasında

Çamurlu ve tatlı ol

Soğuk su dökülürken viskozite

Uygun fiyat ve ucuz değil

 

Bal yapımında dolandırıcılık yöntemleri

Doğal balı tanımlamanın bir yolu, tağşiş yöntemlerini öğrenmektir. Bal o kadar çok aldatılır ki, bir arı kovanının tepesine götürülseniz bile o kovanların balmumundaki balın gerçek mi sahte mi olduğundan emin olamazsınız. Bal yapımında kullanılan dolandırıcılık yöntemlerinden biri de sudaki ve bitki özsuyundaki glikozu eriterek bal haline getirmesidir. Diğer bir yöntem ise bitkiler yerine arıları şekerli su ile beslemektir. Bu bal, yüksek sükroz içeriği nedeniyle laboratuvarda teşhis edilebilir, ancak bal dükkanlarında neredeyse imkansızdır.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -