المواضيع

Dondurulmuş gıdaları çözmenin yanlış yolu nedir ve hangisi doğrudur?

 Dondurulmuş gıdaları çözmenin yanlış yolu nedir ve hangisi doğrudur?

dondurulmuş gıda

Yemek pişirmek için acelemiz olduğunda, yiyeceklerin buzunun çözülmesi çok önemlidir. Buz çözme için sıcak sudan mikrodalga kullanmaya kadar çeşitli yöntemler vardır ve en iyisi doğru yöntemi öğrenmektir.

Temizlik yıldızı - Yiyeceklerin daha iyi korunması için buzdolabında ve derin dondurucuda tutulurlar. Ancak dondurucudan yiyecek aldığımızda yemeden önce buzunu çözmemiz gerekir. Böyle bir durumda, sıcak su altında yemek yemek veya mikrodalga fırın kullanmak da dahil olmak üzere birçok yol vardır. Ama gerçekten en iyi yol nedir? Bir sonraki yazımızda yiyeceklerin buzunu doğru şekilde çözmekten bahsedeceğiz.


Yiyecekleri çözmenin yanlış yolları

Yiyeceklerin buzunu çözmenin farklı yolları vardır. Ancak bazen buzu açmak için uygun olmayan bir yöntem kullanma alışkanlığınız vardır ve bu da yiyeceğin kalitesini ve sağlığını tehlikeye atabilir. Bu yanlış yaklaşımlar arasında şunlar sayılabilir.


1. Yiyecekleri oda sıcaklığında ve açık havada çözün

Birçok insanın yiyecekleri çözmek için yaptığı şeylerden biri, donmuş yiyecekleri açık havaya çıkarmaktır. Dondurulmuş gıdaları mutfak gibi ortam sıcaklığında koymak doğru değildir. Bunun nedeni, bakterilerin normal ortam sıcaklığında daha iyi ürediği ve gıda buzları kırıldığında bakterilerin daha çok ona doğru çekildiğidir.


2. Yiyecekleri sıcak suyla çözün

Evlerde sıkça görülen bir diğer yöntem ise donmuş gıdaları sıcak su dolu bir kaseye koymak veya sıcak su musluğunun altına yerleştirmektir. Yiyeceklerinizi çözmek için bu yöntemlerden herhangi birini seçerseniz, yanılıyorsunuz. Bu yöntem, önceki gibi, bakterilerin hızlı büyümesine ve çoğalmasına neden olur. Ayrıca bu yöntemi kullanmak sebzelerin lezzetini kaybetmesine neden olur.


3. Yiyeceklerin buzunu çözmek için mikrodalgayı kullanın

Dondurucunuzda sebze veya pişirme hamuru gibi yiyecekler saklıyor ve buzunu çözmeye karar veriyorsanız, mikrodalga fırını kullanmayın. Bu kategorideki yiyecekleri mikrodalgada pişirmek, görünümünü ve kalitesini kaybetmesine neden olur. 

Bazı yiyeceklerin dondurucuda saklanmaması gerektiğini biliyor muydunuz? Bu yazıda asla dondurucuya konulmaması gereken 19 yiyecek var! Onları tanıyın!


Dondurulmuş yiyecekleri çözmenin doğru yolları

Her yiyecek kategorisinin kendi buz çözme yöntemi vardır ve kendi buzunu çözme yöntemini kullanmak daha iyidir.


1. Eti çözmenin doğru yolu

Et, daha uzun süre dondurulması gereken gıdalardan biridir. Bu nedenle buzu açarken kalitesinin düşmemesi için özen gösterilmelidir.

Eti çözmenin doğru bir yolu, onu bir kase soğuk suya koymaktır. Eti başka bir plastik torbaya koymamaya ve kabı kapatmamaya dikkat edin. Et yemeği tamamen donana kadar kaptaki suyu her yarım saatte bir değiştirin.

Dondurulmuş eti çözmenin bir başka güvenli ve kullanışlı yolu da onu buzdolabına koymaktır. Bu yöntemi kullanmak için eti bir kaseye koyup buzdolabının en soğuk yerinde eriyene kadar bekletmek en iyisidir. Bu yöntem zaman alıcıdır, ancak işlem sırasında zararlı bakteri üreme olasılığı olmayacağından hijyen açısından en iyi yöntemdir.

Not: Dondurulmuş eti çözdürürseniz, kalitesi düşeceği için tekrar dondurmayın. Eti buzdolabında çözdüyseniz, et yeniden dondurulabilir.


2. Meyve ve sebzeleri çözmenin doğru yolu

Sebzeler, taze sebzelere erişimimiz olmadığında kullanmak için dondurduğumuz başka bir gıda kategorisidir. Ancak dikkatli olun, sebzelerin buzunu çözmek için yanlış yöntemler kullanırsanız kaliteleri düşer.

Sebzelerin buzunu çözmek için, daha önce bahsedilen etin buzunu çözme yöntemlerini kullanabilirsiniz, ancak bu yöntemlerle sebzelerin kalitesi düşecektir. Dondurulmuş sebzelerin kalitesinin düşmesini önlemek için en iyisi onları donmuş haldeyken kaynatmak ve pişirmektir. Yani yemek pişirmek için her türlü sebzeye ihtiyacınız olduğunda, yemeklerinizi hazırlarken bunları donmuş halde kullanın.

Yeşil fasulyeleri iki şekilde dondurabileceğinizi bilmek güzel. Taze fasulyenin haşlanarak veya çiğ olarak dondurulması ile ilgili yazıda bu yöntemler detaylı olarak anlatılmaktadır.


3. Her türlü tatlıyı ve ekmeği uygun şekilde çözün.

Ekmek, evlerde her zaman bulunan yiyeceklerden biridir. Ekmek, küflenmeyi ve bozulmayı önlemek ve kullanıldığında taze görünmesi için dondurulur. Ancak ekmeğin kalitesinin düşmesini istemiyorsanız, biraz zaman ayırıp buzunu çözmelisiniz. 

Ekmek ve tatlıların çözülmesi için kullanmadan önce oda sıcaklığına getirilmesine dikkat edin. Bu yöntem sadece tatlılar ve ekmek için uygundur ve et gibi diğer yiyecekler bu şekilde çözülmemelidir.

Dondurma sırasında ekmek ve tatlıların kalitesinin düşmemesi için ekmeğin buzdolabında saklanması tercih edilir. Ekmeği sıcakken dondurursanız, küf oluşumu için gerekli koşulları hazırlamış olursunuz.

 

Buz çözmek için mikrodalgayı kullanın

Günümüzde pek çok evde görülebilen cihazlardan biri de mikrodalga fırındır. Bu cihaz yiyecekleri pişirmek veya buzlarını çözmek için kullanılır. Tabii daha önceki bölümlerde bu cihazın gıdaların buzunu çözmek için kullanılmamasından bahsedilmişti. Ancak bu cihazın buz çözmedeki yüksek hızı nedeniyle, genellikle donmuş etin buzunu çözmek için kullanılır.

Mikrodalga yardımıyla etin buzunu çözerken, etin bir kısmı mikrodalgada pişebileceğinden hemen pişirdiğinizden emin olun.

Mikrodalga fırının diğer yiyecekleri açmak için kullanılması o yiyeceğin kalitesini büyük ölçüde düşürdüğü için önerilmez.

 

Buz çözme için mikrodalga ayarları

Başlamak için eti ambalajından çıkarın ve özel bir mikrodalga fırına koyun. Etin pişmesini önlemek istiyorsanız, en iyisi onu tabağın ortasına yerleştirmektir.

Eti mikrodalgaya koyduktan sonra buz çözme düğmesine basın. Ardından, etin ısıyı görmesi için geçen süreyi hesaplayabilmesi için eti tartmanızı isteyecektir. Tabii ki, eti birkaç dakikada bir kontrol edin ve mikrodalgayı durdurup ete dokunarak ne kadar buzun eridiğini ölçün. Gerekirse, mikrodalga ile buz çözme işlemine devam edin.

Et tamamen çözüldükten sonra, etin kalitesinin bozulmaması için hızlı pişirmek en iyisidir. Çünkü bu durumdaki et bakteri üremesi için uygundur.


Sonuç

Gıdaların uzun süre sağlıklı kalması için dondurulması çok önemlidir. Ancak donmuş gıdalara ihtiyaç duyduğumuzda çözme işlemi uzun zaman almaktadır. Bu yazımızda en kısa sürede, en iyi ve en sağlıklı şekilde yapabilmeniz için gıdaların buzunu çözmenin en iyi yollarından bahsettik.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -