المواضيع

Evde pirinci saklamanın ipuçları ve yolları

Evde pirinci saklamanın ipuçları ve yolları

Evde pirinci saklamanın ipuçları ve yolları

Pirincin evde saklanma yöntemleri, bu gıdanın kalitesini korumak için çok önemlidir. Bu basit yöntemler, çiğ ve pişmiş pirinç için farklılık gösterir.

Temizlik yıldızı - Pilavla ilgili bir yanılgı, süresiz olarak mutfakta tutulabileceği veya pişirildikten sonra birkaç gün buzdolabında tutulabileceğidir, ancak durum böyle değil! Pirinci muhafaza etmek bazı ilke ve ipuçlarını takip etmeyi gerektirir ve biz de pirinci evde muhafaza etmenin yollarını açıklayacağız.


çiğ pirinç nasıl saklanır

Çiğ pirinci uygun şekilde saklamazsanız tadının değişebileceğini biliyor muydunuz? Pişirdikten sonra pirincinizin güzelliğini kaybetmemesi ve bozulmaması için aşağıdaki çiğ pirinci saklama yöntemlerini uygulayın.


1. Kademeli pirinç alımı

Evde depolamanın soğuk sıcaklıklarında bile bir miktar nem ve ısı vardır. Bildiğiniz gibi çiğ pirinç bu gibi durumlarda kalitesini kaybeder, bu nedenle tavsiyemiz pirinci kısa süreli kullanım için satın almanız ve saklamaktan kaçınmanızdır.

 

2. Pirinci buzdolabında saklayın

Sıcak ve nemli bölgelerde çiğ pirinç buzdolabında saklanabilir. Bunun için kapakları tamamen kapalı kaplar kullanılmalı ki içlerine nem girmesin.

 

3. Düşük nem

Pirinç depolama ortamının nemi ne kadar düşükse o kadar iyidir. Çiğ pirinci uygun bir kapta tutmak, bu amaca ulaşmada çok yardımcı olur. Bu yemeğin tazeliğini daha uzun süre koruması için pirinç kasesini serin, karanlık ve kuru bir ortamda saklamaya özen gösterin. 

 

4. Pirinci böceklerden uzak tutun

Pirinç tarlada yetiştirildiği için, uzun süreli depolamayla ilgili endişelerden biri haşerelerdir. Pirincin kısa veya uzun süreli saklanması için havaya maruz kalması gerekir çünkü diğer gıdalardan farklı olarak pirincin bozulmasını önlemek için biraz havalandırılması gerekir. Pirincinizi kapalı, sızdırmaz kaplarda saklarsanız haşereler ve böcekler için daha iyi bir üreme ortamı yarattığınızı unutmayın. Pirinç haşerelerinin ana sebebi sıcak havadır.Eğer bu gıda maddesi sıcak havaya maruz kalırsa "terler" ve nemli ortamında istenmeyen böcek ve haşereler üremeye başlar.

 

5. Evde pirinç saklama kabı

Plastik gıda saklama kapları size çok yardımcı olabilir. Bu kapların çok sıkı kapakları yoktur, bu nedenle içlerine yeterli hava akar. Ancak pirinç saklama kabınız yoksa kabın içine bir oksijen emici yerleştirin. Bu emicilerin bazıları kuru gıdalar içindir ve diğerleri ıslak gıdalar içindir, bu nedenle satın almadan önce bunları pirinç için kullandığınızdan emin olun.

 

pişmiş pirinç nasıl saklanır

Mümkünse pirinci bir veya iki porsiyonluk pişirin, böylece bir günden fazla saklanmasına gerek kalmaz, ancak pirinci toplu olarak pişirmeniz gerekiyorsa aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

1. Pişmiş pirinci saklamak için uygun bir kap

Tıpkı çiğ pirinç gibi, pişmiş pirincin de uygun bir kaba ihtiyacı vardır, ancak minimum hava girişine sahip olmalıdır. Pişmiş pirincin buzdolabının dışında uzun süre saklanamayacağını unutmayın.


2. Buzdolabında saklayın

Pişirdikten sonra pirinç buzdolabında 2 güne kadar saklanabilir. Bu süreden sonra pirinç tekrar ısıtılırsa, pirinci iki gün daha buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak bu süreden sonra pirincin tadının değişebileceğini unutmayın.


3. Pişmiş pirinci dondurucuda saklayın

Pirinci pişirdikten sonra tamamen soğumasını bekleyin, ardından dondurucuda iki aya kadar saklayabilirsiniz.

 

Pirinci saklamak için genel ipuçları

1. Oksijen emiciler

Oksijen emiciler, gıda ambalajlarında yaygın olarak bulunan küçük paketlerdir. Gıdanın içindeki yağın bozulmasını engelleyerek mantar oluşumunu engelleyerek gıdanın raf ömrünü uzatırlar. Bu paketler, oksijeni emen ve onunla temas ettiğinde reaksiyona giren C vitamini veya demir parçacıkları içerir. Bu malzemeler mevcut herhangi bir oksijeni emecek ve ne kadar küçük oldukları önemli değil. Bu nedenle pirinç, bu araçla 21 derecede bile saklanabilir.

 

2. Dezenfeksiyon ve temizlik

Pirinç saklama kaplarının temizliği çok önemlidir. Normalde bu gıda maddesi metal, cam, plastik vb. maddelerden yapılmış kaplarda saklanabilir ancak bu kapların kesinlikle temiz olması gerekir. Saklanan pirinç, özellikle oksijen emicili hava geçirmez bir kapta saklanırsa çok fazla oksijen emer, bu nedenle temiz bir pirinç saklama kabı kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Pirinci mükemmel koşullarda tutsanız bile, bu ilkeye uymadan kalitesi düşecektir.

 

Evde pirinç bulundurmanın nedeni

Pirinç, Asyalıların temel gıda maddesidir. Bu kolay, yüksek enerjili yemek, paketlenmiş veya düşük kaliteli yiyeceklerden daha sağlıklı bir seçenektir. Pirinci saklamanın ve tüketmenin faydaları şu şekildedir:

Çiğ pirinç nispeten uzun süre saklanabilir

Pişirildiğinde iki katına çıkıyor.

Kolayca pişirilir

Kolesterol, sodyum ve yağ içermez.

hipoalerjenik

 

pirinç ömrü

Pirinç, doğru koşullar altında evde iki yıla kadar saklanabilir. Kahverengi pirinç uzun süre dayanmaz ve beyaz pirince göre daha çabuk bozulur. Kahverengi pirinç yalnızca birkaç yıl saklanabilir, ancak doğru koşullar altında beyaz pirinç 30 yıla kadar saklanabilir.

Pirinci saklamak için ideal sıcaklık 4,5°C veya daha azdır. Pirinç bu durumda 25 veya 30 yıla kadar kalır. 21 derece sıcaklıkta da saklanabilir ancak bu durumda oksijen emilimi gerekir. Ayrıca bu durumda sedirin ömrü yaklaşık 10 yıl olacaktır.

Yemek, insanın temel ihtiyaçlarından biridir. Doğa olayları veya kötü ekonomik koşullar sırasında pirinç, özellikle meyve, sebze ve ete göre daha uzun süre saklanabildiği için en uygun fiyatlı gıdalardan biri olabilir. Elbette bu amaçla evde pirinç saklama yöntemlerini kullanmalısınız.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -