المواضيع

Evde portakal kurutmanın 5 kolay ve pratik yolu

Evde portakal kurutmanın 5 kolay ve pratik yolu

Evde portakal kurutmanın 5 kolay ve pratik yolu

Portakal, soğuk mevsimlerde lezzetli bir meyvedir ve diğer mevsimlerde kullanılmak üzere kurutulabilir. Portakallar, size bu makalede öğreteceğimiz farklı şekillerde kurutulabilir.

Portakalı kurutmak, bu lezzetli meyveyi yılın her mevsiminde kullanmanın en iyi yollarından biridir. Bu meyveyi kurutmanın çeşitli yolları var ve bu yazıda en iyi yolları açıklayacağız. Tabii ki, portakalların özelliklerinin taze portakallarda kuru portakallara göre daha iyi olduğu açıktır.


Evde portakal kurutmak için malzemeler

Portakalları kurutmak için ihtiyacınız olan tek şey portakallar ve uygun bir kurutma cihazı veya alanıdır. Tabii ki, bazı insanlar bu meyvenin kuruduktan sonra rengini korumak ve ayrıca atıştırmalık olarak kullanmak için daha iyi bir tat oluşturmak için dilimleri kurutmadan önce şeker ve limon suyuna yuvarlar. Kurutulmuş meyvelerin kalori açısından kilonuza olumsuz bir etkisi olmamasını ve daha sağlıklı olmasını istiyorsanız portakal dilimlerini kurutmadan önce şeker ve limon suyuna bulamamanız daha iyi olur.

Kurutmak için farklı portakal türleri de kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, kan portakalı gibi çekirdeksiz veya çekirdeksiz çeşitler alabilirseniz, portakal kurutmak için harikadırlar! İçerikleri kuruyup kalınlaştıkça lezzetleri büyük ölçüde yoğunlaşır, bu nedenle ne kadar tatlı olursa o kadar iyidir ve portakal turşusu kullanırsanız, kuruduktan sonra tadı daha da lezzetli olur.

Bir diğer nokta da portakalları mevsiminde olduğu sürece kurumaya hazırlamaktır. Çünkü diğer mevsimlerde marketlerde satılabilen portakallar kurutulabilecek kalitede değildir. Ayrıca organik portakal bulabilirseniz daha da iyi olur. Değilse, dilimlemeden ve kurutmadan önce portakalları iyice yıkayın.


Portakal kurutma yöntemleri

Kurutmaya uygun portakalları hazırladıktan sonra elinizdeki imkanlara göre farklı kurutma yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu alanda uygulanan en iyi yöntemler arasında şunlar sayılabilir:


1. Portakalları güneş ışığına ve açık havaya karşı kurutun.

Bu yöntem portakal kurutmak için kullanabileceğiniz geleneksel yöntemdir. Tabii ki bu yöntem oturma odası veya balkon gibi uygun bir açık alana sahip olanlar için daha iyidir ve en az sayıda alet gerektirir. Portakal dilimlerinin üzerine bir ip veya sicim bağlayın ve serin, kuru bir yere asın.

Tıpkı çiçekleri kurutmak gibi, portakal dilimlerini tamamen kurutmak için bir haftaya (veya portakalların nem içeriğine bağlı olarak biraz daha fazlasına) ihtiyacınız var. Bu kurutma yöntemini kullanarak portakalları uzun süre açıkta bırakırsanız, portakal dilimlerinin buruştuğunu görebilirsiniz.


2. Portakalları bir test cihazında kurutun

Bir test cihazında kurutma, apartman dairelerinde yaşayan, bunu geleneksel şekilde yapmak için uygun boş alana sahip olmayan ve hızlı bir şekilde sonuç almak isteyen birçok kişi için tercih edilen narenciye kurutma yöntemidir. Bu yöntem portakalların kalitesini çok iyi koruyabilir ve bunu yapmak için sadece bir güne ihtiyacınız vardır. Bu yöntem için aşağıdaki adımları uygulayın:

Portakalları tamamen yıkayın ve kurulayın.

Sonra yavaşça kesin ve test tepsisine yayın.

Bir sonraki adımda, tepsiyi elinizle kolayca tutabilmeniz için bunları test cihazına çok alçak yerleştirin.

Saatte bir kontrol edin ve gerekirse ters çevirin. Tabii ki son saatlerde daha kısa sürede yapmanız gerekiyor.


3. Portakalları fırında kurutun

Test cihazı gibi, fırın da portakal gibi narenciye meyvelerini kurutmak için çok popüler bir yöntemdir. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapın:

Portakalları güzelce yıkayıp kurulayın.

Fırını 80°C veya 175°F'ye önceden ısıtın. (Üreticiye bağlı olarak farklı fırınlar biraz farklılık gösterebilir ve bu noktaya dikkat etmelisiniz. Fırın sıcaklığı çok düşük olmalı ve fırın çok az ısıtılmalıdır).

Küçük, keskin tırtıklı bir bıçak kullanarak portakalı ince dilimler halinde kesin. Ne kadar ince o kadar iyi. 2 ila 4 mm arasındaki kalınlığın en iyisi olduğu söylenebilir.

Dilimler ne kadar kalın olursa, suyun buharlaşması o kadar uzun sürer.

Çekirdeksiz portakal kullanıyorsanız, bu noktada çekirdeklerini çıkarın ve dilimleri bir mutfak havlusu ile kurulayın.

Parşömen kağıdı ile kaplı fırın tepsilerine yerleştirin. Portakalların büyüklüğüne göre birkaç fırın tepsisine ihtiyacınız olabilir.

Tüm dilimleri bir kerede fırına koymak daha iyidir çünkü fırın her parti için uzun süre çalışır. Ancak çıtalar istiflenmemelidir; Çünkü bu, dilimlerin düzensiz kurumasına yol açacak ve iyi kalitede sonuçlanmayacaktır.

Portakalları 3,5 ila 5,5 saat fırında bırakın. Kesin süre, dilimlerin kalınlığına bağlıdır. Eşit şekilde kurumaları için her saat veya 1,5 saatte bir çevirin.

Artık ıslak noktalar kalmadığında portakal tamamen kurudur.


4. Portakalları bir meyve kurutucusunda kurutun

Bir meyve kurutma makinesinde kurutulmuş portakal dilimlerini hazırlamak için sadece iki malzemeye ihtiyaç vardır, yani portakal ve kuru meyve. Gelir getirici bir yöntem olarak meyve kurutmanın avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, ısıyı ayarlamanıza olanak tanıyan ve çok miktarda sebze ve meyveyi tek seferde kurutmanıza olanak tanıyan daha büyük tavalara sahip, daha pahalı, daha büyük bir meyve kurutucuya yatırım yapmalısınız. Gitmek. Ancak ev tüketimi için aynı küçük meyve kurutucuları da uygundur ve bu görevi büyük ölçüde kolaylaştırır. Bu makinede portakal kurutmak için aşağıdakileri yapın:

Uygun bir bıçak kullanarak portakalları ince dilimler halinde kesin. Unutmayın, çıtalar ne kadar ince olursa kurumaları için o kadar az zaman gerekir.

Portakal dilimlerini meyve kurutma makinesinin özel tepsilerine hava hareketi için yeterli alan sağlayacak şekilde düzgün ve ayrı ayrı yerleştirin.

Cihazı açın ve ısıtın. Sonra tepsileri içine koyun.

İki saat sonra portakal dilimlerini kontrol edin.

Bu işlemin ortasında portakal dilimlerini ters çevirmek faydalı olabilir.

Portakalların bu şekilde kurutulması, kalınlıklarına bağlı olarak dilimlerin tamamen kuruması üç ila yedi saat sürebilir.

 

5. Portakalları ocakta kurutun

Portakalları ocakta veya şöminede minimum maliyetle kolayca kurutabilirsiniz. Bu amaçla, tüm adımlar fırında portakal kurutmakla aynıdır, tek fark portakalları tepsi yerine ocakta veya ısıtıcıda kurutmak için en iyisi portakal dilimlerini alüminyum bir levha üzerine yerleştirip bir fırın tepsisine yerleştirmektir. soba. Portakalların yanmaması için ısıtıcı alevi kısık olmalı, saatte bir veya en az iki saatte bir kontrol edilmeli ve gerekirse ters çevrilmelidir. Dikkatli olun, çok su içeren portakallar bu yöntemi yapmak için uygun değildir.


Kurutulmuş portakal nasıl saklanır?

Kurutulmuş portakal dilimlerini temiz, sterilize edilmiş kavanozlarda serin bir yerde saklayabilirsiniz. Nemleri tamamen giderilemeyebileceği ve küf için doğru koşullar yaratılmayacağı için kavanozları buzdolabına koymak en iyisidir; Ancak dilimlerin artık nem almadığından eminseniz gaz ve ısıdan uzak bir şekilde dolapta saklayabilirsiniz.


Portakal kurutmadan en iyi sonuçları almak için ipuçları

Kaliteli portakal kurusu elde etmek için şu noktalara dikkat etmenizde fayda var:


1. Portakalları çok ince dilimler halinde kesin

Portakalları dilimlerken bıçağınızın keskin olduğundan emin olun. Ayrıca, eşit şekilde kurumaları için dilimleri aynı kalınlıkta tutmaya çalışın.


2. Pişirmeden önce fazla nemi kurulayın

Portakal dilimlerini fırına veya başka bir cihaza koymadan önce, portakal dilimlerinin her iki tarafını da bir kağıt havluyla kurulayın. Bu, meyvenin daha kolay kurumasını sağlar.


3. Portakal dilimlerini her saat çevirin

Portakalları kuruturken dilimleri saatte bir çevirmeyi unutmamak için bir zamanlayıcı ayarlayın. Bu, portakalların düzgün bir şekilde kurumasına ve kırışması yerine güzel şeklini korumasına yardımcı olur.


Sonuç

Portakal kurutmak, bu yazımızda bahsettiğimiz ipuçlarına göre, her evde ve elinizdeki aletlerle yapabileceğiniz çok kolay bir iştir. Bahsedilen noktalara dikkat etmeniz işin sonunda çok güzel ve kaliteli kuru portakal dilimleri elde etmenizi ve dört mevsim kullanmanızı sağlayacaktır. 

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -