المواضيع

Evi klimasız soğutmanın 13 yolu

 Evi klimasız soğutmanın 13 yolu

Evi klimasız soğutmanın 13 yolu

Klimasız evi soğutmak için evdeki hava sirkülasyonunu artırmaya çalışmalı ve evin içine ıslak bezler veya yapraklı bitkiler koyarak bu havayı soğutmaya çalışmalısınız. Ayrıca, yüksek yataklarda uyumaktan kaçının ve ısı üreten elektrikli cihazların kullanımını sınırlayın.

Evin dışındaki sıcaklık arttığında, evin içindeki sıcaklık iki katına çıkar. Evde sıcak hava stresli olabilir ve uykusuz gecelere eşdeğer olabilir. Su veya gaz soğutucuları gibi uygun bir havalandırma sistemi bu sorun için doğru çözüm gibi görünse de bazen daha hızlı ve daha ucuz çözümlere ihtiyaç duyuyoruz. Neyse ki, birkaç saat içinde ve elbette ucuza yapılabilecek klima olmadan evi soğutmanın ve evinizdeki havayı daha keyifli hale getirmenin birkaç yolu var. Bu teknikleri bu makalenin ilerleyen bölümlerinde öğrenin.


Evi klimasız soğutmanın yolları

1. Gün boyunca pencereleri örtün

İç sıcaklığı kontrol etmek için en iyi ve ilk adım, aktif güneş ışığının içeriye girmesini engellemektir. Klimasız evi serinletmek için penceresiz veya küçük pencereli odalar idealdir. Ancak pencere yapısını değiştirmenize gerek yok! Radyasyonun yoğun olduğu zamanlarda uygun perdeler takarak ısı ve güneş ışığının odaya girişini sınırlamak yeterlidir.

2. Geceleri pencereleri açık bırakın

Gün batımından sonra dışarıdaki sıcaklık evin içindeki sıcaklıktan daha düşüktür. Bu sırada, pencere kaplaması çıkarılmalı ve içerideki ve dışarıdaki sıcaklığı dengelemek için pencere mümkün olduğunca açılmalıdır.

Pencereleri açmak iyidir, ancak hava sirkülasyonu yapabiliyorsanız daha da iyidir. İki pencereniz varsa (tercihen birbirine bakan), her iki pencereyi de açın, böylece evin içindeki dışarıdaki hava daha fazla basınçla dolaşır.


3. Daha düşük bir rakımda uyuyun

Sıcakta uyumak neredeyse imkansız. Isı yükselme eğiliminde olduğundan, daha düşük bir rakımda uyumak serin kalmanıza yardımcı olabilir. Yatağınızı yere veya daha alçak bir yere yerleştirin. Ayrıca, ekstra serin hissetmek için yanınızda bir şişe soğuk su veya soğutma jeli bulundurun. Battaniye veya hafif pamuklu çarşaf olmadan uyumak tercih edilir.


4. Bir tavan vantilatörü kullanın

Evde tavan vantilatörü kullanıyorsanız, akıllı bir enerji kullanıcısı olduğunuzu bilin. Bu fanlar kışın saat yönünde dönerek yukarıdan aşağıya sıcak hava üfler. Ama yazın tam da bundan kaçıyoruz. Bu yüzden bir sandalyeye çıkın ve dönüş yönünü değiştirmek için fan anahtarını kullanın, böylece hava aşağı değil yukarı çekilir.


5. Kullanılmayan odaları kapatın

Evdeki kullanılmayan odalar, evi soğutmak için tüm çabalarınızı boşa çıkaracaktır. Bu kapıların girişini kapatıp kapatarak ve banyo kapısını kapalı tutarak evin daha da soğumasına yardımcı olun. Bu odalarda pencere varsa onları da örtün.


6. Isı ışıklarını kapatın

Isı lambalarının kullanılması, çok fazla ısı üreterek ışık verir; Bu nedenle, evinizde bu tür lambalar varsa, bunları LED ve floresan lambalar gibi daha az ısı üreten başka türlerle değiştirin. Isı lambaları çevreye o kadar zararlıdır ki Amerika Birleşik Devletleri'nde yasaklanmıştır. Ayrıca, kullanılmayan elektrikli cihazların fişini prizden çekin. TV, ütü, şarj aleti vs. açık değilken bile prize takılırsa ısı üretirler!


7. Bir vantilatör kullanın

Hava akış yoluna bir fan yerleştirmek, klimasız bir evin soğutulmasına yardımcı olabilir. Basit ama zekice bir teknik, radyatör gibi soğuk hava üretmek için perdelerinizi nemlendirmek veya fanın yoluna nemli bir bez koymaktır. Fanlı Soğutucu Yapımı'nı okumanızı ve klimasız evi soğutmanın yollarından biri olarak bu yaratıcılıktan yararlanmanızı öneririz.


8. Alanı karartın

Sıcaktan ve güneş ışığından kaçıp serin, gölgeli bir odaya sığınmanın verdiği hoş duyguya hepimiz aşinayız. Bu hissi yaratmak için kalın, koyu renkli perdeler kullanın. Koyu renk güneş ışığını ve ısıyı emebilir, bunun sonucunda odanız serin kalır.


9. Tuvaleti kullanın

Banyonuzda pencere varsa akan havanın zemindeki nem ile temas ederek soğuması için banyo zeminini daima nemli tutun ve pencereyi açık bırakın.


10. Evde yemyeşil bitkiler bulundurun

Yemyeşil bitkilerin evdeki etkisi inanılmaz. Evde çiçek ve bitkileriniz varsa, onları pencerenin yanına koyun. Bu iç mekan bitkileri ısının çoğunu emer ve doğal bir soğutucu görevi görür.


11. Buzdolabı kapısını açıp kapatmayın.

Yazın su ve soğutucu ihtiyacınız artar ama buzdolabını her açıp kapattığınızda motor yükünü ve sıcaklığını arttırırsınız ve bu da ortamı sizin için daha sıcak hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Buzlu su almak için sürekli buzdolabına gitmek zorunda kalmamak için evinizde Coleman's yiyebilirsiniz.


12. Nemi azaltın

Yüksek nem yoğunluğuna sahip havanın solunması zordur ve bu his nemli bir iklimde ortaya çıkar. Klimalar soğuk hava üflemenin yanı sıra havanın nemini de azaltır. Nemi azaltarak ortam sıcaklığını da düşürebilirsiniz. Yüksek kaliteli cihazlar nemi yaklaşık %70 oranında azaltabileceğinden evde nem alma cihazları kullanın.

13. Yaza uygun giyinmek

Yaz, deri aksesuarların yanı sıra takım elbise ve saten veya ipek giymenin zamanı değil. Evde en az bir adet pamuklu kanepe ve yatak örtüsü bulundurun ve yaz aylarında bu pamuklu battaniyenin üzerine oturun ve kalkın.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -