المواضيع

Fare kapanını nereye koyuyorsunuz?

 Fare kapanını nereye koyuyorsunuz?

Fare kapanını nereye koyuyorsunuz?

Fareler çoğunlukla geceleri aktiftirler ve saklandıkları yerlerden çıkarlar, bu nedenle evinizde fareler olabilir ama onları hiç görmeyebilirsiniz. Fare kapanını nereye koyuyorsunuz? Bu yazıda, tuzağı tam olarak nereye yerleştireceğinizi bileceksiniz.


Evimde fare olup olmadığını nasıl anlarım?

Fareler gececidir, yani aktivitelerinin çoğu geceleri gerçekleşir ve gizli yerlerde yaşarlar, bu nedenle evinizde fareler olabilir ama onları hiç görmeyebilirsiniz. 

Bu nedenle şu belirtilere dikkat etmelisiniz:

Canlı veya ölü fare

Atıklar, özellikle insan gıdalarında veya çöplerin atıldığı yerlerde

Çatı katından, duvarlardan, zeminden veya tavan boşluklarından (alçı duvarların arkasında) kazıma gibi gece sesleri

Yuvalama ekipmanı veya tenha yerler gibi gizli yerlerde yuvalama

Çiğneme teli veya çubukları

Avlunun etrafındaki veya evin altındaki sığınaklar, garaj, yazlık veya diğer müştemilatlar

duvardaki lekeler

Fare kılları izlerde, yuvalarda veya yiyeceklerde bulunur

 

Fare mi yoksa ev faresi mi olduğunu nasıl anlarım?

9 ila 11 inç uzunluğunda - artı kuyruk - fare, bir ev faresinden daha büyüktür. Sıçan pislikleri 1,2 ila 3,4 inç uzunluğundadır, ancak ev faresi pislikleri yalnızca 1,4 inç boyutundadır. Bu türlerin her birini ortadan kaldırmak için kullanılan zehirler farklıdır ve en verimli şekilde çalışabilmek için iğne hizmeti pazarında faaliyet gösteren ev tipi sprey şirketlerinden birinden fiyat almak ve bu alandaki tavsiyelerinden yararlanmak en iyisidir.


Fareler hangi yiyecekleri yer?

Sıçanlar her şeyi yerler ama tahılları, etleri ve bazı meyveleri tercih ederler. Sıçanlar çok yemek yerler, günde vücut ağırlıklarının yaklaşık %10'unu yerler.


Bir fare ne kadar yaşar?

Sıçanlar yaklaşık bir yıl yaşarlar, ancak ısıları, barınakları ve yiyecekleri varsa ve fare ilaçlaması yaparak yaşam ortamlarını güvensiz hale getirmezlerse daha uzun yaşarlar.


Fareler en çok nerede yuva yapar?

Kara fareler (çatı fareleri) yüksek yerler gibi isimlerini severler. Yuvalarını açık havada uzun ağaçlar veya çalılar üzerine kurarlar ve iç mekanlarda tavan aralarına ve üst katlara yuva yaparlar. Siyah fareler yetenekli tırmanıcılardır ve evlere ağaç dalları, kablolar veya tellerden girebilirler.


Fare kapanını nereye koymalıyım?

Tuzak, farelerin olduğu yere yerleştirilmelidir. Yuvalama, çiğneme ve dışkı belirtileri arayın. Tuzağı duvarın yanına, farelerin barınak aradıkları ve genellikle gittikleri yoldaki istenen yerlere yerleştirin. Koridorlar gibi yaygın seyahat yollarının genellikle duvarları vardır, çünkü fareler duvarlardan uzaklaşıp boş bir alana girmek yerine duvarlar boyunca hareket etmeyi tercih eder. Pasajlarda pislik, sıyrık, çizik veya kir gibi fare belirtileri olup olmadığına bakın.


Tuzaklar neden fareleri yakalar?

Sanılanın aksine peynir fareler için en iyi yem değildir. Kurutulmuş meyveler, kabuklu yemişler ve hatta evcil hayvan yiyecekleri fareleri çeker. Yemin tuzağa takılı olduğundan emin olun, böylece fareler ters çevirmeden açamazlar. Yemi bir tele bağlayabilir veya üzerine yapıştırabilirsiniz. Bazı tuzaklar, yemi tutmak için küçük bir versiyon içerir; Bardağa fıstık ezmesi gibi biraz yem ekleyin.Bu, farelerin yeme ulaşmak için daha çok çalışmasına ve tuzağa düşme olasılıklarının artmasına neden olacaktır.


Neden ev faresi bulamıyorum?

Fareler gecedir, yani en çok gün batımından gün doğumuna kadar aktiftirler. Gündüz fare görürseniz, yuvalarının yıkıldığına veya yiyecek aramaya çıktıklarına veya yaygınlıklarının çok yüksek olduğuna işaret eder.

Yetişkin fareler 1,2 inçlik deliklere sığabilir ve genç fareler daha küçük deliklere sığabilir. Kendilerini hayal edebileceğinizden daha küçük deliklere sıkıştırabilirler. Geçitlerine uyacak şekilde büyütmek için çok küçük delikleri bile çiğneyebilirler.


Sıçan yakalamada yapılması ve yapılmaması gerekenler

Fare yakalamak, ev faresi yakalamaya benzer, ancak daha büyük tuzaklar gerektirir ve onları etkili bir şekilde çekemeyen tuzaklardan kaçınma konusunda yeteneklidirler.

Tuzağı tuzağa düşürmek için zehir kullanmayın. Zehir, tuzağı daha etkili hale getirmez ve evcil hayvanları ve hatta insanları zehirleme riski taşır.

Fare kapanını birkaç kez kullanın. Kapana kıstırılan farenin bıraktığı koku diğer fareleri tuzaktan uzaklaştırmaz ama çekebilir.

Balık tutarken sabırlı olun. Fareler birkaç gün tuzaklara yaklaşmayabilir. Yem tuzağa doğru yerleştirildiği (ve bir fare tarafından alınmadığı) sürece, tuzağı günlerce hatta haftalarca bırakabilirsiniz.

Tuzaklara ellerinizle dokunmayın. Yem ve tuzağı eldiven takarken veya uygun aletler kullanarak uygulamak en iyisidir. Tuzakta bırakılan insan kokusu, farelerin tuzaktan kaçmasını sağlayabilir.

Birkaç tuzak kurun. Fare yakalama şansını artırmak için tuzakları farklı yerlere yerleştirin.

Kapanları çocukların ve evcil hayvanların temas edebileceği yerlere koymayın. Sık hareket ettiğiniz odalar gibi alanlardan tuzakları uzak tutmaya çalışın. Evcil hayvanlar veya vahşi hayvanlar yaklaşabileceğinden, dışarıda avlanırken dikkatli olun.


تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -