المواضيع

Gaz sobası alevinin yanmamasının nedeni nedir?

Gaz sobası alevinin yanmamasının nedeni nedir?

Gaz sobası alevinin yanmamasının nedeni nedir?

Bir gaz sobası alevinin yanmamasının nedeni, gaz sobasının güvenlik ve termokupl sistemi veya gaz alev vidasındaki problemler gibi şeylerle ilgili olabilir. Her durumda, doğru nedeni bularak bu sorunu çözebilirsiniz.

Gaz sobası, günlük yemek hazırlığımızda en çok kullandığımız ev aletlerinden biridir ve bu nedenle zaman zaman bazı sorunlar yaşama olasılığı yüksektir. Bu cihazı kullanırken karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri, pişirme işini yarım bırakabilecek alevlerin söndürülmesidir. Aşağıda gaz sobası alevinin neden yanmadığını inceleyeceğiz ve bu sorunu çözeceğiz.  


Gaz sobası alevinin tutuşmamasının nedeni

1. Bir termokupl, bir gaz sobasının kapatılmasının nedenlerinden biridir.

Yeni gazlı ocaklardaki güvenlik sistemi, gazlı ocak normal çalışmadan saparsa gazı keser ve brülör alevini söndürür. Bu, alevin söndürülmesinin nedeni ne olursa olsun, mutfak alanının gaza doymasını önleyecektir. Alevler rüzgar, yiyecek dökülmesi veya başka bir şekilde üflenirse, gaz akışı bu termokupl tarafından kesilecektir.

Brülörün söndüğünü fark ettiğinizde bir süre bekleyin ve ardından tekrar açmayı deneyin. Vidayı çevirip tuttuktan sonra gaz sobası alevi yanmıyorsa termokupl telinde sorun var demektir ve bu sorunu çözmek için termokupl tellerini değiştirmeniz gerekir. Tabii ki, bir gaz konveksiyonlu çift brülörü değiştirmek için alanında uzman bir kişiden yardım almanın en iyisi olduğu belirtilmelidir.


2. Gaz alev vidası arızası

Bir gaz sobasının kapanmasına neden olabilecek başka bir parça, hasarlı bir vida veya gaz sobası boyutudur. Bu kısımdaki arıza ile alev miktarını kontrol edemezsiniz ve bu nedenle alev söndürülemeyecek kadar yüksek veya çok düşüktür. Böyle bir sorunu çözmek için aşağıdakileri kontrol etmelisiniz:


1. Şaftta aşırı gevşeklik

Şaft, alevi kontrol etmek için kullanılır ve uygun şekilde yerleştirilmezse ve gevşerse, alevi düzenlemek için gaz akışını kontrol edemez; Bu nedenle alevi arttırır veya söndürür.


2. Mekik hasarı

Makara, termokupl ile birlikte çalışan parçalardan biridir ve alev herhangi bir nedenle söndüğünde gaz akışını kesmek için kullanılır. Şimdi bu kısımda bir sorun varsa gaz brülörünün kontrolü içinden geçen gaz miktarı üzerinde kaybolmuş demektir ve artık alevi kontrol edemiyoruz. Bu olay sonucunda ya çok sayıda alev çıktı ya da gaz brülörü söndü; Bu nedenle bu parça değiştirilmelidir.


3. Döndürme sırasında vida sıkışması 

Gaz sobası alevinin yanmamasının nedeni vidanın döner pozisyonda sıkışmış olması olabilir. Bu, vidanın yükselmesinin durmasına veya kapanmasına neden olabilir, bu nedenle brülörün kapanmasını önlemek için vidayı sabitleyin.

Not: Bahsedilen sorunlardan herhangi birini çözmek için, bu alanda uzmanlaşmış bir onarım teknisyeniyle iletişime geçmeniz gerektiğine dikkat edilmelidir.


konunun özü

Gaz sobası yanmama sorununu çözebileceğiniz yöntemler bu yazımızda anlatılmıştır. Tabii ki, hemen hemen tüm yöntemlerin en iyisinin bu alanda profesyonel bir tamirciye bırakıldığı söylenmelidir. Bahsedilen yöntemleri kontrol ettiyseniz ve yine de soba alevinin yanmamasının sebebini bulamıyor ve sorunu çözemiyorsanız mutlaka soba arızasını teşhis edip servisini tamamlamanız gerekir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -