المواضيع

Gaz sobası dumanının nedeni ve çözümü

 Gaz sobası dumanının nedeni ve çözümü
Gaz sobası dumanının nedeni ve çözümü

Bir gaz sobasının yanma nedeni yeni ve eski sobalarda farklıdır. Bazen sebep, gaz sobası üzerinde kalan kimyasal temizleyicilerdir. Genel olarak, bir gaz sobasının sigara içmesi alışılmadık bir durum değildir.

Mutfakta en çok kullanılan ev aletlerinden biri de gaz sobasıdır. Soba alevi günlük yemek pişirmek için çok önemlidir; Ancak bazen bu alev normal çalışmayabilir. Bazı eski ve hatta yeni sobalarla ilgili sorunlardan biri de sigara içmeleridir. Şüphesiz her mutfağın sorunu olan bir sorun. 


Gaz sobası içme nedeni

Bir gaz sobası, çeşitli nedenlerle gazın zayıf yanması nedeniyle sigara içiyor. Tabii ki, neden yeni ve eski gaz sobaları sigara içiyor, aşağıda bahsedeceğimiz birbirinden biraz farklı.


1. Sigara içmek için yeni gaz ocaklarının olmasının nedeni

Yeni gaz sobalarının ilk başta duman çıkarması normaldir. Çoğu zaman, imalat şirketleri yeni bir gaz sobasının sigara içme süresini dikkate alır ve alıcıya duyurur. Yeni gaz sobasının duman çıkarma sebebi yapımı sırasında kullanılan yağlardır, bu yüzden endişelenmenize gerek yok ve alev üzerinde herhangi bir cihaz olmadan ocağı açık bırakarak bu süreyi sonlandırabilirsiniz.


2. Sigara içen eski gaz sobaları

Ancak eski gaz sobalarını içmenin başka nedenleri de var. Bunun nedenlerinden biri de zamanla kullanılmasıdır. Bazen, brülör alevine yağ veya gres dökülerek yangına neden olabilir. Alevlerinize bu olursa, dumanı çıkarmak için temizlemeniz gerekir.


Sigara içmeye yol açan gaz sorunları

Daha önce bahsedildiği gibi, gaz sobası dumanı, brülördeki gazın zayıf yanmasından kaynaklanır. Yukarıdaki şeyler gaz sobanızın duman çıkarmasının nedeni değilse, muhtemelen alevlerin alev almasına neden olan teknik bir sorun vardır. Bu sorunlardan bazıları şunlardır: 


1. Sarı yanan gaz sobası alevi

Bir şömine alevinin sonunda dumana dönüşebileceğinin işaretlerinden biri, alevin renginin maviden sarıya değişmesidir. Alevin sararması, zayıf gaz yanmasının bir işaretidir. Bunun nedeni karışımda hava olmamasıdır. Düzeltmek için gaz sobası mikser ekranınızı hafifçe açmanız gerekir.


2. Yüksek gaz-hava oranı

Bir gaz sobasının kullanımdayken sigara içmesinin bir başka nedeni de brülörün yüksek gaz-hava oranıdır. Bu sorunu çözmek için çok fazla gazın neden olduğu dumandan kurtulmak için gaz miktarını azaltmanız gerekir.


Sonuç

Çoğu zaman gaz sobası dumanı, gaz sobası kullanırken yaptığımız yanlış davranışlardan kaynaklanır. Örneğin alevlerde duman oluşmasına neden olan şeylerden biri de sobanın kimyasallarla yıkanmasıdır. Alev üzerinde kalan kimyasal izleri sobanın duman yapmasına neden olabilir. Bu nedenle, bu sorunu çözmek için gaz sobasını kullanırken veya temizlerken dikkatli olun.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -