المواضيع

Giysilerden, çadırlardan, halılardan, saçlardan ve çeşitli yüzeylerden sakızı çıkarın

 Giysilerden, çadırlardan, halılardan, saçlardan ve çeşitli yüzeylerden sakızı çıkarın

Giysilerden, çadırlardan, halılardan, saçlardan ve çeşitli yüzeylerden sakızı çıkarın

Sakız çıkarmak için ne yaparsınız? Bu yazımızda size giysilerden, ayakkabılardan, halılardan, deriden, kürkten, keçeden ve saçtan sakız çıkarmanın yollarını tanıtacağız.

Bu tükenmez sakız, birçok insan için bir huzur ve zevk kaynağıdır. Ama çatının yapıştığı günün vay haline! Sakız lekesini çıkarmak dünyanın en zor işi olacak ve hatırlamayacağımız tek şey çiğnemenin güzel tadı ve rahatlatıcı anları olacak.

Giysilerdeki yağ lekelerini çıkarmak gibi, farklı yüzeylerden sakızı çıkarmanın da farklı yolları vardır. Hangi yöntemin en iyi sonucu verdiğini bilmek için öncelikle yöntemlerin etkililiğini öğrenmeli ve her yöntemin hangi düzeye özgü olduğunu ve nerelerde kullanıldığını bilmeliyiz.

Diş eti lekesinin çıkarılmasında tek bir yöntemin tek başına sorumlu olmadığı, lekeyi yüzeyden tamamen çıkarmak için birbirini tamamlayan birkaç yöntemin olduğu birçok kez gözlemlenmiştir. Bu yazımızda diş etini çıkarmak için en kısa sürede en iyi sonucu almak için farklı yöntemleri sunmaya ve bu yöntemlerin tamamlayıcılarını birleştirmeye çalıştık.


Çeşitli yüzeylerden sakız çıkarma yöntemleri

Giysinizin talimat etiketinde “kuru temizleme” yazıyorsa, sakızı çıkarın, önce sakızı sıkın ve ardından mümkün olduğunca giysiden çıkarın, ardından kuru temizlemeye götürün ve sakız lekesini temizlemelerini isteyin. özel bir leke çıkarıcı. Ev tipi bir kuru temizleyici kullanıyorsanız, giysiyi çamaşır makinesine koymadan önce kalan lekeleri uygun bir leke çıkarıcı ile çıkardığınızdan emin olun.

İpek kumaştan veya diğer hassas malzemelerden sakız lekelerini çıkarmak istiyorsanız, herhangi bir şey yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışın. Diğer gündelik giyim için şu adımları takip edebilirsiniz:


1. Temiz sakızı dondurun

Sakızı buzla çıkarmak için, boyalı giysi veya kumaş plastik bir torbaya konulmalı ve ardından birkaç saat dondurucuya konulmalıdır. Bu yöntem özellikle sakızın ısı nedeniyle eridiği ve kumaş üzerinde daha geniş bir alana yayıldığı durumlarda uygundur. Leke küçükse kumaş üzerindeki sakızı sağlamlaştırmak için buz küpleri de kullanabilirsiniz.

Giysiyi dondurucudan çıkarın (veya buz torbalarını çıkarın) ve hemen bir peynir bıçağı veya banka kartı benzeri bir kartın kenarını kullanarak giysideki sakızı çıkarın. Bu eylemin amacı, giysilerden mümkün olduğu kadar çok sakız parçasını çıkarmaktır. Bu nedenle, bunu başaramazsanız, bahsedilen yöntemlerle diş etlerini iki kez soğutup sertleştirmek gerekir.

Kalan sakız lekesini eşit parça beyaz sirke ve bulaşık deterjanı solüsyonuyla yıkayın. Bu karışımın bir kısmını lekeli alana (giysinin) üzerine yavaşça dökün ve en az 15 dakika bekletin.

Not: Eski bir sakız lekesini çıkarmak istiyorsanız, sakızı gevşetmek için biraz "Vazelin" kullanın. Parmağınızın ucuna veya bir parça pamuğa biraz Vazelin koyun ve ardından diş eti lekesinin üzerine sürün. Sakız çıkarılabilecek kadar gevşek olmalıdır. Yıkamadan önce petrol jölesinin neden olduğu yağ lekesini çıkarmak gerekir. Bunun için giysiyi su ve güçlü yıkama tozu karışımında 15 dakika bekletip durulayabilirsiniz. 

Buhur lekesinin çıkarıldığından emin olduktan sonra, giysiyi her zamanki gibi yıkayın. Giysiyi yıkayıcıya veya kurutucuya koymadan önce lekeyi tamamen çıkardığınızdan emin olun. Değilse, önceki adımları tekrar tekrarlayın. Sakız lekeli çamaşırları çamaşır makinesine veya kurutucuya atmak başınızı ağrıtacak!


2. Sakıza limon suyu sürün

Giysilerinize sakız bulaştıysa ve sakız lekesi giysinizin kumaşına işlemişse, önce giysilerinizi limon suyu solüsyonunda ıslatmayı deneyin. Birkaç saat sonra giysiyi normal şekilde durulayın, bu durumda sakız lekesinin tamamen şiştiğini ve kumaştan ayrıldığını fark edeceksiniz.

Lekenin tam olarak çıkmama ihtimali var, bu durumda kendinizi zorlamayınız, işlem bitmiştir, artık dondurma veya bantlama olmak üzere iki yöntem kullanabilirsiniz.


3. Sakızı bantla silin

Diyelim ki sakız sert ve giysiden veya lekeli bir yüzeyden kolayca çıkarabilirsiniz, ancak yüzeyde küçük sakız parçaları kalmış. Birkaç parça geniş bant almak ve bandı hasarlı kısma yapıştırmaya çalışmak ve hızlı bir şekilde çıkarmak en iyisidir.

Lekenin son parçası çıkana kadar sakızı çıkarmak için bu yöntemi birkaç kez tekrarlayın. Diş etinin esnemesine neden olmamak için işleme başlamadan önce diş eti lekesinin ıslak olmamasına dikkat edin.


4. Hassas kumaşlardan sakız lekelerini çıkarın

Bir süngerin üzerine biraz (ovma) alkol dökün ve sakız lekesinin üzerine sürün. Ardından, bir peynir bıçağı veya benzeri bir aletle sakızı nazikçe kazıyın. Lekenin çıktığından emin olduğunuzda, her zamanki gibi yıkayın.


5. Keçeden sakız lekelerini çıkarın

Keçeden sakızı çıkarırken çok dikkatli olmalısınız çünkü sakızla birlikte bir kumaş parçası da çıkabilir. Keçeden sakız lekesini çıkarmak için şu adımları izleyin:

Sakızı sertleştirmek için biraz buz kullanın.

Ardından fazla sakız parçalarını bir diş fırçası veya süngerle nazikçe çıkarın.

Leke kumaşın liflerine çok dolanmışsa, sakızı ayırmak için bir jilet kullanabilirsiniz.

Leke hala oradaysa, mısır nişastasını biraz suyla karıştırarak ve sakız lekesine uygulayarak pürüzsüz bir macun yapın. Macunun tamamen kurumasını bekleyin, ardından bir diş fırçasıyla kazıyın.

 

6. Çadırdaki sakız lekelerini çıkarın

Çadırdan sakız lekesini çıkarmak için yukarıdaki yönteme ek olarak ütü kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için Sonraki adımları izleyin:

Kumaşı, üzerine sakız yapışmış bir karton parçasının üzerine serin.

Sakız kumaştan ayrılacak ve kartona yapışacak şekilde kumaşın arkasını ütüleyin.

Sakız kumaştan tamamen çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın. Sonra yıkayın.

 

7. Sakız lekelerini kürkten çıkarın

Hem doğal hem de suni kürkteki sakız lekelerini çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin. Sakızı çıkarırken kürkü çıkarmamaya dikkat edin:

Sakızı buzla silin

Sakızı sertleştirmek için bezin üzerine biraz buz koyun.

Sakızı bir sünger veya yumuşak bir fırça ile kazıyın.

Kalan lekeyi nemli bir bezle temizleyin.

Ayrıca bir süngeri veya bezi hafif bir deterjana batırabilir ve sakız lekesi çıkana kadar lekeyi kürk yönünde ovalayabilirsiniz. Kürkü ıslatmaktan kaçının.

 

8. Buhur lekelerini ciltten çıkarın

İlk olarak, fazla sakız parçalarını mümkün olduğunca çıkarın.

Daha sonra ılık sabunlu sudan oluşan bir çözelti hazırlayın ve köpürene kadar iyice karıştırın.

Ortaya çıkan köpüğe bir sünger batırın ve lekeyi çıkarmak için deriyi hafifçe ovun.

Sonra kurutun.

 

9. Süetten sakız lekelerini çıkarın

Süetten sakız lekelerini çıkarmak için şu adımları izleyin:

Fazla sakızı süetten dikkatlice çıkarın.

Ardından, bir silgi kalemi kullanarak kalıntıyı çıkarmak için lekenin üzerine çizin. Bunu yavaş ve tek yönde yapın.

 

10. Ayakkabılardan sakız lekelerini çıkarın

Ayakkabıları hava geçirmez bir plastik torbaya koyun ve sakız sertleşene kadar yaklaşık bir saat boyunca dondurucuya koyun. Biraz buz da kullanabilirsiniz. Bir tereyağı bıçağı veya bir banka kartının kenarı yardımıyla ayakkabının sakızını olabildiğince kazıyın.

Ayakkabıda sakız lekesi kalırsa biraz sirke ve bulaşık deterjanını karıştırıp süngerle uygulayın. 10 dakika bekletin ve ardından lekeyi başka bir bezle silin. Gerekirse adımları tekrarlayın ve sonunda kalan lekeyi çıkarmak için nemli bir bez kullanın. Ardından ayakkabıları kurumaya bırakın. Ayakkabınız deriden yapılmışsa, parlaklığını geri kazanması için özel bir cila kullanabilirsiniz.

❗ İpucu: Ayakkabıya sakız lekesi girerse, üzerine biraz fıstık ezmesi veya normal tereyağı sürün veya "WD-40" spreyi kullanın, ardından sakızı bir bıçakla kazıyın ve yukarıdaki adımlarla devam edin.

 

11. Halıdaki sakızı çıkarın

Sakızı bu şekilde çıkarmak için sakız lekesine buz uygulayın ve sakızın sertleşmesi için birkaç dakika bekleyin. Bir tereyağı bıçağı veya bir kaşık ucu kullanarak sakızı mümkün olduğu kadar çıkarmak için hafifçe kazıyın.

Üreticinin talimatlarını izleyerek kalan lekeleri temizlemek için bir deterjan veya leke çıkarıcı kullanın. Herhangi bir soruna yol açmayacağından emin olmak için leke çıkarıcıyı halının gizli bir yerinde test ettiğinizden emin olun. Eşit miktarda bulaşık deterjanı ile beyaz sirkeyi karıştırıp yumuşak bir fırça kullanarak lekeye uygulayabilirsiniz. Ardından 10 ila 15 dakika bu şekilde bırakın. Son olarak, alanı temiz ve nemli bir bezle temizleyin ve kurulayın. Halının kurumasına izin verin, ardından vakumlayın. 


12. Zemin ve duvarlardaki sakız lekelerini çıkarın

Her türlü zemin ve duvardan sakızı çıkarmak için şu adımları izleyin:

Sakızı buzla sertleştirin.

Yüzeye zarar vermeden sakızı sıyırmak için peynir bıçağı veya törpü gibi bir alet kullanın.

Leke yüzeyde kalırsa, tamamen silmek için temizleyiciye batırılmış bir bez kullanın.

 

13. Buhur lekelerini saçtan çıkarmak

İşte saçtan sakızı çıkarmanın bazı yolları:

Çikolata ve yer fıstığı ile saçtan sakız çıkarma: Çikolata ve fıstık ezmesi sakızı eritir. Isıtılan iki maddeden birini saçın sakızla kaplı bir kısmına sürüp bir süre beklemeniz yeterlidir ve birkaç dakika sonra sakız çikolata veya fıstık ezmesi içinde eriyecektir. Sonra plastik bir tarak alın ve saçınızı tarayın, sakız parçası kolayca çıkacaktır. Tüm sakız parçalarını çıkardıktan sonra saçınızı yıkayın.

Sakızın yumurta akı ile temizlenmesi: Yumurta akı, çikolata ve fıstık ezmesi gibi sakız eritme özelliğine sahiptir. Çikolata veya fıstık ezmesi yoksa, saçınızdaki sakız lekelerini çıkarmanın en kolay ve en hızlı yolu yumurtadır. Yumurta aklarını ve sarılarını ayırın. Ardından yumurta beyazını parmaklarınızla yavaşça istenilen yüzeye uygulayın ve sakızın yumurta beyazı solüsyonunda iyice çözülmesini bekleyin. Artık saçınızdaki sakız parçalarını kolayca çıkarabilirsiniz.

 

14. Diğer yüzeylerdeki sakız lekelerini çıkarın

Akrilik, plastik, alüminyum, boyalı yüzeyler, pleksiglas, poliüretan vb. yüzeylerden sakızı çıkarmak için şu adımları izleyin:

Diş etlerini sertleştirmek için bölgeye biraz buz koyun.

Sakızı bir fırça veya peynir bıçağıyla kazıyın.

Kalan lekeleri çıkarmak için yüzeyi ılık su ve köpükle nemlendirilmiş temiz bir bezle silin.

 

Buhur kaldırmak için soyut

Diş eti lekesiyle karşılaştığınızda ilk adım onu ​​dondurmak veya sertleştirmektir. Leke zaten sertleşmişse bu adıma artık gerek yoktur ve önerilen yöntemlere geçebilirsiniz. Sakız çıkarmak için önerdiğimiz yöntemlerin hepsi pratik ve defalarca denenmiştir ancak bu yöntemleri kullanmadan önce hangi yöntemin lekeli yüzeyinize uygun olduğundan emin olmanızı öneririz.

Bazı metinlerde yağ, benzin ve bıçak kullanıldığını gördük ancak lekeli yüzeye zarar verme potansiyelinden dolayı bu yöntemleri önermiyoruz. Bir parça sakızı çıkarmak için bıçak veya keskin bir cisim kullanmak istiyorsanız, lekeli yüzeye zarar vermemeye dikkat edin ve delmeyin.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -