المواضيع

Hangi gıdalar dondurucuda saklanmamalıdır?

Hangi gıdalar dondurucuda saklanmamalıdır?

Hangi gıdalar dondurucuda saklanmamalıdır?

Tüm yiyeceklerin dondurulması gerekmez! Bazı yiyecekler dondurulamaz ve diğerleri dondurulursa zararlı olur; Ancak hangi yiyecekler dondurucuya konulmamalıdır? Bu yazıda söyleniyor.

Yiyecekleri saklamanın en iyi yollarından biri dondurmaktır; Çünkü donmuş gıdaları daha uzun süre saklayabiliyoruz. Bu nedenle birçok insanın günlük yaşamlarında yiyeceklerini dondurduklarını görüyoruz. Ancak hangi yiyecekler dondurucuya konulmamalıdır? Bazı yiyecekler asla dondurulmamalı, tüketilmesi vücuda zararlı olacaktır. Bu yazının devamında sizleri buzdolabında saklanmaması gereken bazı yiyeceklerle tanıştıracağız.


Dondurucuya konulmaması gereken yiyeceklerin listesi

1. Süt ve süt ürünleri

Dondurucuya koyduğumuz süt ve bazı süt ürünleri seyreltik ve sulu hale gelir. Örneğin, yüksek yağlı krema, krem ​​şanti ve %40'tan fazla yağ içeren peynirler dondurucuya konulmamalıdır.  


2. Sıcak yemek

Sıcak yiyecekler, dondurucu sıcaklığının yükselmesine neden olur; Mikroplar da yüksek sıcaklıklarda ürerler. Bu nedenle yiyecekleri dondurmak için önce iyice soğumasını bekleyin. 


3. Çözülen yiyecekler

Yiyecekler dondurucudan çıkarılıp çözüldüğünde, düşük sıcaklıkta hayatta kalan mikroplar ürer. Böylece yeniden dondurulduklarında, çıkarılmadan öncesine göre daha fazla mikrop içerirler.


4. Fırında pişirin

Ekmek, dondurucuda hamurlaştığı için dondurulabilecek bir gıda sayılmaz. Tabii bazı insanlar ekmeğin nemini alıp donduruyor.


5. Bir yumurta

Yumurta donarsa büyür ve kabuğu çatlar. Yumurta sarısı, pişirme sırasında yapışkan ve kullanılmaz hale geldiği için dondurulmamalıdır. Bu nedenle tavuğu sadece buzdolabında saklayın ve son kullanma tarihine dikkat edin.


6. Konserve yiyecekler

Bildiğiniz gibi, dondurucudaki konserve yiyecekler yumurta gibi kabarır ve kutu patlayabilir. Dondurulabilecek yiyecekler olarak da kabul edilmezler.


7. Çok fazla interstisyel su içeren sebzeler

Salatalık, turp ve ıspanak da dondurucuda saklanmaması gereken sebzeler arasında yer alıyor. Çünkü orijinal tatlarını ve durumlarını kaybederler. Fark ettiyseniz, bahsedilen sebzeler ara su içerir, bu nedenle bu sebzeleri dondurucuda saklamamalısınız.


8. Yanlış paketlenmiş gıdalar

Yiyecekleri iyi paketleyin, aksi takdirde dondurucu soğuğu içeri girecek ve orijinal tadını kaybedecektir. Hatta bazı gıdaların orijinal dokusunu kaybettiği ve orijinal kalitesinin olmadığı gözlemlenmiştir.


9. Çiğ patates

Çiğ patatesler serin ve kuru yerlerde saklanmalıdır; Ama dondurucuda değil! Çünkü çiğ patates dondurucuda kararır. Patates püresinin dondurucuda 4 ila 6 ay saklanabileceğine dikkat edilmelidir.


10. Karpuz ve kavun

Karpuzlar, kavunlar ve çok su içeren meyveler, yapışkan hale gelip tat ve kalitelerini yitirdikleri için genellikle dondurulmamalıdır.


11. Alkolsüz içecekler

Bildiğiniz gibi sıvılar donduklarında yoğunlaşırlar, bu yüzden onları asla cam bir kapta dondurucuya koymamalıyız. 


12. marul

Marulun yapraklarında çok fazla su bulunur ve dondurucuya konulması marulun çıtırlığını, gevrekliğini ve özelliklerini kaybetmesine neden olur. Marulu dondurucuya koyduğunuzda yumuşar ve yenmez hale gelir. Bu nedenle marulun özelliklerinden yararlanmak için taze tüketin.


13. Avokado

Avokadoları dondurucuya koyarsanız donmuş halini kaybettikten sonra tadı da acı olacaktır. Avokado besleyici bir meyvedir, özelliklerini avokadonun özellikleri ile ilgili bir makalede bulacaksınız (avokado meyvesinin özellikleri ve zararları nelerdir?). 


14. Kızarmış tavuk

Kızarmış tavuğu çıtırlığını kaybedeceği için dondurucuya koymayın. Ayrıca bu durumda gıdada çeşitli bakteriler ürer ve ekmek lezzetini ve kalitesini kaybeder.


15. Kahve

Her tür kahve çekirdeğinin ve öğütülmüş kahvenin, çevredeki malzemelerin aromasını ve tadını çok iyi emdiğini bilmek ilginçtir. Öyleyse dondurucuya kahve veya öğütülmüş kahve koyduğunuzu hayal edin. Elde ettiğiniz ürün, diğer gıdaların lezzetini kazanmış sulu bir tozdur.


16. Tatlım

Bal, dondurucuya koymanıza gerek olmayan çok dayanıklı ve eşsiz bir besindir. Bal dondurucuya konulursa kristalleşir ve tüketime uygun olmaz ve dondurulamayan besinlerden biri olarak kabul edilir.


17. Domates

Domates C vitamini ve likopen açısından zengindir. Domatesleri dondurucuya koyarsanız tüm özelliklerini kaybederler.


18. Sarımsak

Sarımsak da dondurucudan çıkarıldıktan sonra dokusunu ve gevrekliğini kaybeder. Sarımsağı serin ve kuru bir yerde saklayın.


19. Zeytinyağı

Zeytinyağını dondurucuya koyarsanız doğallığını ve özelliklerini kaybeder. Bu nedenle zeytinyağını kuru ve hatta karanlık bir yerde saklayın.


Sonuç

Okuduğunuz gibi, dondurulabilen tüm yiyeceklerden yumurta, sarımsak, bal, alkolsüz içecekler ve bazı sebzeler gibi bazı yiyecekler dondurulamaz. 

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -