المواضيع

Hazırlama yöntemi ile ev yapımı domates sosu dondurucuda saklama koşulları

 Hazırlama yöntemi ile ev yapımı domates sosu dondurucuda saklama koşulları

Hazırlama yöntemi ile ev yapımı domates sosu dondurucuda saklama koşulları

Ev yapımı salsanızı dondurucuda tutmak, küflenmesini önlemeye yardımcı olacaktır. Ev yapımı sos yapmak çok basittir. Sadece domates kabuğunu alın ve kaynatın.

Günümüz dünyasında zaman darlığı insanların giderek daha fazla ambalajlı gıdalara ve ambalajlı gıdalara yönelmesine neden olmuştur. Eskiden daha çok evde yapılan salçalardan biri olan salça, günümüzde hemen hemen tüm konserve ürünler marketlerden hazırlanmaktadır. Bu yazımızda sizlere ev yapımı salçayı nasıl hazırlayacağınızı ve dondurucuda nasıl saklayacağınızı öğreteceğiz.


Domates sosunu doğru şekilde saklayın

Yeterince ev yapımı domates sosu yaptıktan sonra, onu nasıl saklayacağınızı düşünmeniz gerekir.

Her şeyden önce, ev yapımı ketçapı saklamak için en iyi kap, sıkıca kapanan bir cam kavanozdur. Cam, içeriği ile etkileşime girmez ve bu, macununuzun saf ve taze kalmasına yardımcı olur.

Ev yapımı sosunuzu dondurucuda veya buzdolabında saklamanız fark etmez, gerekli kavanozlardan birini buzdolabının üst raflarına koyabilir, gerisini yavaş yavaş çıkararak dondurucuda bırakabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ev yapımı salsanızı dondurucuda saklamayı planlıyorsanız, dondurucuda patlamaması için kapları tamamen doldurmayın.

Macunların daha uzun süre sağlıklı ve taze kalması için kabın içine ıslak veya yağlı kaşık koymayınız, bu ev yapımı macununuzun oluşmasına neden olacaktır.

 

Ev yapımı domates sosu nasıl yapılır?

Dikkat etmeniz gereken en önemli şey genel olarak konserve ürünlerin uzun vadede vücut sağlığına zarar veren pek çok koruyucu içermesidir. Kendi ev yapımı salsanızı yapabilseydiniz, tüm bu malzemelerden paçayı sıyırırdınız. ama nasıl? Size söylüyoruz...

Aslında ev yapımı sos yapmak çok basittir. Tek yapmanız gereken dilediğiniz kadar domatesi kaynayan suya atıp birkaç dakika kaynamaya bırakmak. Bu sayede domateslerin kabuklarını ve etlerini kolayca ayırabilirsiniz. Bu adımda saksıya koymanın püf noktası, domatesleri suya dökmeden önce altından küçük bir kesi yapmaktır, böylece kabuğu daha kolay çıkarılabilir.

 

Ev yapımı domates sosunu dondurucuda saklayın

Domatesler biraz yumuşadıktan sonra (yaklaşık 2-3 dakika) sudan alıp soğuk suya koyarak sıkın. Domates soymanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Burada karışıma biraz buz küpleri ekleyebilirsiniz, böylece domateslerin soyulmasını kolaylaştırmanın yanı sıra daha sulu ve daha iyi korunmuş olur.

Domateslerin kabuklarını soyduktan sonra küp küp doğrayın ve cam bir kavanoza mümkün olduğunca sıkın ve içini doldurun. Daha sonra kavanozu olabildiğince suyla doldurun ve salçanın tadının güzel olması ve daha uzun süre dayanması için biraz tuz ve şeker ekleyin.

Son aşamada kavanozlar hava almayacak şekilde kapatıldıktan sonra kavanozları 45 dakika kaynar suda bekletin. Suyun nüfuz etmesine izin vermeyen ısıya dayanıklı cam seçmek gerekir. Daha sonra paketleri çıkarın ve 24 saat boyunca oda sıcaklığında ve doğrudan ışık almayan bir yerde bırakın.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -