المواضيع

Konserve yiyecekleri tüketmeden önce kaynatmanın nedeni nedir?

Konserve yiyecekleri tüketmeden önce kaynatmanın nedeni nedir?


Konserve gıdaların tüketilmeden önce 20 dakika kaynatılması ve paketin üzerinde yazılıdır. Konserve gıdaların kaynatılmasının sebebi bakterilerin gıda zehirlenmesi oluşturabilmesidir. Gıda zehirlenmesi, vücudun neredeyse tamamen felç olmasına yol açan bir tür nöromüsküler bulaşıcı hastalıktır.

Botulizm dünyadaki en tehlikeli zehirdir! Konserve yiyeceklerdeki bir gram zehrin on milyon insanı öldürmeye yettiğini biliyor muydunuz? Clostridium botulinum, gıda konservesinin hijyen ilkelerine uyulmadığı takdirde konserve gıdalara girebilen ve uygun koşullarda yerleştirildiğinde botulizm toksini üreten bir bakteridir. Bu, bir gramının on milyon insanı öldürebileceği zehrin aynısıdır. Clostridium botulinum bakterisi sıcağa hiç dayanamaz ve bu bakteriyi tamamen yok etmek için konserve yiyeceklerin 20 dakika kaynatılması gerekir. Bu nedenle konserveler kaynatılır.

Aşağıda, konserve ton balığı ve konserve fasulye gibi yaygın olarak kullanılan bazı konserve ürünler hakkında insanların sıkça sorduğu soruların yanıtları verilmiştir:

Konserve balığın kaynatılması ile yenmesi arasında izin verilen maksimum süre nedir?

Konserve mamayı 20 dakika kaynattıktan sonra yenmesi tavsiye edilir. Herhangi bir nedenle tam olarak tüketemiyorsanız, buzdolabının dışında (5 ile 65°C arasında) 2 saat saklayabilirsiniz. Konserve gıdaları buzdolabında muhafaza ederseniz 24 ile 48 saat arasında kullanılabilir.

 

Konserve fasulye haşlanmalı mı?

Tüm konservelerde gıda zehirlenmesi oluşma potansiyeli olduğundan, tüm konserveler kullanılmadan önce 20 dakika kaynatılmalıdır.

 

Konserve yiyecekleri haşlamadan önce ve sonra üflemenin alâmeti nedir?

Konserve yiyecekler kaynatıldıktan sonra şişerse, bu kesinlikle normaldir ve konserve yiyeceklerin kullanımına herhangi bir kontrendikasyon yoktur. Kutu kaynamadan önce şişerse, bu mikropların varlığını gösterir ve kullanılamaz.

 

Açık ton balığının raf ömrü ne kadardır?

Konserve balık, diğer konserve yiyecekler gibi, buzdolabının dışında (5 ila 65 °C) iki saat ve buzdolabının içinde 24 ila 48 saat arasında saklanabilir.

 

Ton balığının bozulduğunu nasıl anlarız?

Bu sorunu tespit etmek için ton balığının son kullanma tarihine dikkat ettikten sonra yirmi dakika kaynatın, doğal bir tadı, rengi ve kokusu yoksa atın, çünkü kesinlikle bozulmuştur.

Ton balığı konserveleri tamamen sağlıklı olmalı, paslanmamalı veya akmamalıdır. Bir ton balığı konservesi sızdırıyor veya paslanıyorsa, neredeyse kesin olarak kırılmıştır ve onu hiç kullanmayın. Konserve balık dolap gibi karanlık, kuru bir yerde saklanırsa bozulmaz ama buzdolabı gibi bir ortamda saklanırsa buzdolabının içindeki nemden dolayı paslanabilir, bozulabilir ve kullanılamaz hale gelebilir. .

 

Ton balığı zehirlenmesinin belirtileri nelerdir?

Konserve ürünlerin kullanımından kaynaklanan zehirlenme vakalarının çoğu, bir botulizm toksininin varlığından kaynaklanır. Gıda zehirlenmesinin ilk belirtisi burun tıkanıklığıdır. Diğer semptomlar yutma ve görme problemlerini içerir. Gıda zehirlenmesi insanı sakat bırakan ve öldüren bir hastalıktır. Gıda zehirlenmesine bağlı zehirlenme dışında, semptomları ishal, kusma, kanlı ishal ve böbrek, karın ve vücut ağrısı olan başka zehirlenme vakaları da vardır.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -