المواضيع

Muzları buzdolabında saklamanın doğru yolu nedir?

Muzları buzdolabında saklamanın doğru yolu nedir?

Muzları buzdolabında saklamanın doğru yolu nedir?

Muzları buzdolabında saklamak için, muzları altına temiz, kuru bir havlu koyduğunuz kapaklı bir kaba koyun ve kabı buzdolabının alt rafına yerleştirin.

Temizlik yıldızı - Muz satın aldıktan sonra muzların kısa sürede kararması ve kötü görünmesi sorunuyla karşılaşmışsınızdır.

Muz aslında toplandıktan sonra da olgunlaşmaya devam eden meyvelerden biridir. Bu nedenle muzlar henüz yeşil ve olgunken ağaçtan toplanır. Muz kabuklarının kahverengi ve siyah olmasının nedeni, muz kabuğundaki sarı tohumların kırılmasıyla kahverengi rengin oluşmasıdır.

Bu yazımızda muzları buzdolabında saklamanın bazı kullanışlı ve pratik yollarını sizin için derledik. Bu sayede muzları buzdolabında iyi bir şekilde saklayabilir ve hatta 10 güne kadar kararmasını önleyebilirsiniz. Muzları kararmalarını önlemek için saklamanın farklı yolları da vardır.


Muz buzdolabında nasıl saklanır

Yöntem 1: Muzları kapalı bir kapta saklayın

Keskin bir makas veya bıçakla muzun uç kısmını kesin ve muzları tek tek ayırın.

Muzları soğuk suyla nazikçe yıkayın, ardından temiz bir bezle kurulayın.

Plastik kapaklı bir kaseye temiz, kuru bir pamuklu bez yayın ve muzu kabın içine koyun. (Pamuklu peçeteler, buzdolabı kapısının ve kabın kapağının açılıp kapanmasıyla meyve üzerinde küçük damlacıklar şeklinde oluşan havadaki buharı emer ve muzun renginin değişip siyaha dönmesini engeller).


İkinci yöntem: muz gazetesini sarmak

Muzları buzdolabında uzun süre saklamanın ve muz kabuğunun renginin solmasını önlemenin bir diğer yolu da muzları buzdolabının alt katlarına ve meyve bölmesine yerleştirmektir. Ayrıca muzları kağıda veya gazeteye sarıp plastik bir poşete koyup buzdolabında saklayabilirsiniz.


Üçüncü yöntem: muzları asmak

Muzları buzdolabında saklamanın bir diğer pratik yolu da buzdolabının alt katlarındaki askılara asmak. Bu sayede muzların yumuşayıp ezilmemesi ve muzların soğuk havaya maruz kalması engellenmiş olur. Öte yandan, muzların sapını ve sapını plastikle sarabilirsiniz, bu da sapa daha az oksijen gitmesini sağlar ve muzların 7 güne kadar saklanmasını sağlar.


Hastalıkların tedavisinde muzun özellikleri

Muzun sağlık özellikleri oldukça bol ve geniş olup, bu eşsiz meyvenin besin değeri ve enerji üretiminin yüksek olması nedeniyle başta çocuklar olmak üzere tüm yaş grupları için tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bu yazıda, muzların hastalıkları tedavi etmedeki benzersiz özelliklerini ve muzların hastalıkları tedavi etmedeki etkisini inceledik. 

Muzunuzun rengi değişip siyaha dönüştüğünde bile özelliklerini koruduğunu ve sağlığa iyi geldiğini bilmek ilginçtir.  

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -