المواضيع

Nar nasıl kurutulur ve evde nar kurusu nasıl hazırlanır?

Nar nasıl kurutulur ve evde nar kurusu nasıl hazırlanır?

Kurutulmuş narın evde kurutulması ve hazırlanması

Narın özellikleri o kadar çok ki, onu farklı şekillerde tüketmeye değer. Narları uzun süre muhafaza etmenin bir yolu da kurutmaktır. Kurutulmuş narı yılın herhangi bir zamanında kullanabilirsiniz. Kurutulmuş narın özelliklerini ve nasıl kurutulacağını öğrenmek için bu yazımızda bize katılın.

Nar, taze nar, nar suyu, nar suyu, nar reçeli, nar ezmesi, nar sirkesi, nar kurusu gibi farklı formlarda kullanabileceğiniz en lezzetli ve eşsiz meyvelerden biridir. Narın özellikleri o kadar çok ki, onu farklı şekillerde tüketmeye değer. Kurutulmuş nar taneleri, kurutulmuş kızamık tohumlarına çok benzer ve baharat olarak yemeklerinize özel bir renk ve aroma verebilir. Bu yazıda size dekorasyon için bütün nar ve nar tanelerinin nasıl kurutulacağını öğreteceğiz.


Kurutulmuş narın özellikleri

Bildiğiniz gibi nar hasadı mevsimi kısadır ve güz ortasından kış ortasına kadar sürer. Sonuç olarak, bu meyvede bulunan oldukça yararlı antioksidanlar ve vitaminler gibi benzersiz sağlık özelliklerinden yılın her mevsimi yararlanamayabilirsiniz.

Nar tanelerini daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olmanın bir yolu da nar kurusu yapmaktır. Ara sıra bir nar alıp bir kısmını yiyebilir, gerisini bozup çöpe atabilirsiniz. Nar kurutmayı öğrenerek, kalan narı kolayca saklayabilir ve başka amaçlar için kullanabilirsiniz.


Bir meyve kurutucu ile nar nasıl kurutulur

Nar tanelerini kurutmak istediğinizde, nar suyunun çamaşırlarınıza bulaşmaması için öncelikle uygun iş kıyafeti veya önlük kullanmaya özen göstermelisiniz. Kurutulmuş nar hazırlama adımları şunlardır:


1. Narı temizleyin

Vücuda patojenik bakterilerin girme olasılığını azaltmak için tüm meyvelerin kabuğunu kesmeden önce yıkamak çok önemlidir. Narı yıkamazsanız, keserken herhangi bir yanık bıçak vasıtasıyla içeriye taşınır.


2. Narın üst kısmını kesin

Narın normal kısımlarını görebilmeniz için narın tepesinden yeterince çekirdek görünene kadar bir parça kesin.


3. Narı parçalara ayırın

Narın üzerindeki işaretli çizgilerden gerekli kesimleri yapabilirsiniz. Sonra yavaş yavaş parçalarını ayırın. Ardından tohumların arasındaki sütlü kısımları çıkarın.


4. Nar kabuğunun arkasına hafifçe vurarak çekirdeklerini çıkarın.

Narı elinizle bir kaseye ters çevirin ve tahta bir kaşıkla kabuğunun üzerine hafifçe bastırın. Nar taneleri kırılmadan dökülmeye başlayacak. Nar tanelerinin çıkmadığını fark ederseniz, ters çevirin ve tüm parçaların serbest olduğundan ve tüm çekirdeklerin çıkarıldığından emin olun. Ellerinizle de yapabilirsiniz ancak nar tanelerinin ezilme olasılığı artar. Bunu bir sepet içinde yapmak ve altına bir kap koymak en iyisidir, böylece çekirdeklerden su çıkarsa içine dökülebilir, bu suyu nar ekşisi için de kullanabilirsiniz.


5. Çekirdekleri kuru meyve tepsilerine yayın

Kurutucu tepsilerine parşömen kağıdı yerleştirin, böylece nar tanelerinin suyu tel tepsiyi lekelemez. Onları olabildiğince dağıtın.


6. Kurutucuyu 65°C'ye ayarlayın.

Kurutulmuş narları hazırlama süresi görecelidir ve narların ne kadar sulu olduğuna bağlı olarak değişebilir, ancak en az 12 saat veya daha uzun sürmesini bekleyebilirsiniz. Eşit şekilde kurumaları için tohumları iki saatte bir veya biraz daha fazla ters çevirin.


7. Dehidrasyon testi

Kuru nar taneleri yapışkan olmayacaktır. Yani tohumlar yapışkansa, bu hala ıslak oldukları ve tamamen kurumadıkları anlamına gelir.


8. Kurutulmuş nar tanelerini saklayın

Nar taneleri, düzgün ve tamamen kurutulursa, hava geçirmez kaplarda altı aya kadar saklanabilir.


Narı güneşte kurutun

Nar tanelerinin güneşte kurutulması için temizlenmesi ve çıkarılmasına yönelik tüm prosedürler, önceki bölümde açıklanan adımlarla aynıdır. Ancak nar tanelerini kuru meyvenin içine koymak yerine uygun ve temiz bir yeriniz varsa gündüz güneş gören bir yere koyabilir, gece ise gölge bir yere koymanız tercih edilir. böceklerin girmesini önlemek için narı içine koyun ve eve getirin.Çekirdekler doğal olarak güneşte meyveden daha uzun süre kuruma süresi nar tanelerinin nem içeriğine bağlı olarak birkaç gün sürebilir.


Fırında kurutulmuş nar taneleri hazırlanışı

Nar tanelerini fırında da kurutabilirsiniz. Mikrodalga fırında meyve kurutmak için, fırın sıcaklığı yeterince düşük olmalıdır, böylece içine sıcak bir yemeği yakmadan kolayca koyabilirsiniz. Fırın kapağını yarı açık bırakmak da daha iyidir. Her iki saatte bir, tüm parçaların eşit şekilde kuruması için tohumları ters çevirin.


Dekorasyona uygun nar nasıl kurutulur?

Nar hasadı döneminde bir diğer harika fikir de, özellikle Yalda gecesi olmak üzere pek çok dekoratif yemekte sıklıkla kullanılan nar kurusunu bütün olarak hazırlamaktır. Bunun için farklı boylarda narlar tercih edebilirsiniz.Küçük narlar genellikle daha erken kurur ve daha güzel olur. Bütün bir narı kurutmak ve evde bir süre dolaylı olarak güneş alacak bir pencere arkasına yerleştirmek için özel bir şey yapmanıza gerek yok.

Direkt güneş ışığı rengini değiştirmesine neden olur. Evde ışığı yansıtan uygun bir parçanız yoksa kuru meyve kullanabilir veya oda sıcaklığında kuru ve narın çürümesine neden olacak nemin olmadığı bir yere koyabilirsiniz. Ancak narın tamamının kuruması için daha sabırlı olmanız gerekecek.


Kurutulmuş nar taneleri toz haline getirilebilir mi?

Pek çok insan kuru meyveleri veya kuru sebzeleri yemeklerde baharat olarak daha kolay kullanabilmek ve daha büyük bir boyutunu daha küçük bir alanda saklamak için ezme alışkanlığına sahiptir. Kurutulmuş nar taneleri toz haline getirildiklerinde bir sakınca görülmese de küçük boyutlarından dolayı öğütülmesi zordur. Öte yandan, nar tanelerini toz halinde yemek, tadının acı olmasına neden olabilir.


Kurutulmuş nar taneleri ne işe yarar?

Nar, vücuda oldukça faydalı olan antioksidan özellikler içerir ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler açısından zengindir ki bu vitaminler kuru narda da bulunur. Kurutulmuş nar tanelerini her türlü yemekte baharat olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca nar tanelerini kullanmak için aşağıdaki yöntemler harika önerilerdir:

Salatanın üzerine serpin.

Tavuk salatası veya diğer karışık salata türlerinin üzerine bir sos olarak kullanın.

Ek olarak yoğurt ekleyin.

Pirinç ve tavukla kızamık gibi yiyebilirsiniz.

Her türlü yemek ve güveçte baharat olarak kullanabilirsiniz.

 

Sonuç

Kuru nar, nar tanelerini muhafaza etmenin ve bu lezzetli meyvenin faydalarından tüm yıl boyunca yararlanmanın en iyi yollarından biridir. İyi miktarda nar çekirdeğini kolayca kurutabilir ve altı aya kadar hava geçirmez kavanozlarda saklayabilirsiniz. Bu kuru tohumları baharat olarak kullanmak çok caziptir. Süslemek için narı bütün olarak da kurutabilirsiniz ki biz de size bu yazımızda anlattık, umarız beğenmişsinizdir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -