المواضيع

Patlıcanı evde nasıl uzun süre saklayacağınızı öğrenin

Patlıcanı evde nasıl uzun süre saklayacağınızı öğrenin

Patlıcanı evde uzun süre saklayın

Patlıcanı nasıl saklayacağınızı bilmek, bu lezzetli meyveyi daha uzun süre muhafaza etmenize yardımcı olur ve bol miktarda satın alırsanız sağlıklı tutabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere patlıcanı saklamanın yollarını anlatacağız.

Birçok kişinin sandığının aksine patlıcanın bir meyve olduğunu duyunca şaşırabilirsiniz. Ancak tüketilme şekli nedeniyle çoğu kişi onu bir sebze türü olarak düşünmektedir. Patlıcanın nasıl saklanacağını öğrenerek bu lezzetli meyveyi daha uzun süre saklayabilir ve daha kısa sürede afiyetle yiyebilirsiniz. Patlıcan baharatlı ve kuru bir tada sahip olduğu için tavuk gibi soğuk yiyeceklerle birlikte kullanmak için ideal bir seçimdir. Bu yazıda size patlıcanın nasıl saklanacağını öğreteceğiz.


Patlıcanı uzun süre saklamanın 3 harika yolu

Patlıcanı oda sıcaklığında, buzdolabında veya derin dondurucuda farklı şekillerde saklayabilirsiniz. Patlıcanı taze tutmak için, patlıcanı saklamanın mümkün olan en iyi yolu olan aşağıdaki saklama yöntemlerini kullanın:


1. Patlıcanı oda sıcaklığında saklayın

Bütün patlıcanları oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Bütün patlıcan soyulmamış veya kesilmemiş patlıcandır. Patlıcan dilimleri sadece buzdolabında veya derin dondurucuda saklanabilir. Bütün patlıcanı bir kese kağıdına veya hava deliği olan bir kaba koyun. Patlıcanın taze kalması için hava sirkülasyonuna ihtiyacı olduğundan, poşeti sıkıca kapatmanıza veya tüm tencereyi kapatmanıza gerek yoktur.

Patlıcanı oda sıcaklığında saklamak için doğrudan güneş ışığından uzak tutun ve bu lezzetli meyveyi yaklaşık 54 derece Fahrenheit veya yaklaşık 12 santigrat derece sıcaklıkta serin bir odaya koyun. Garajlar, bodrumlar veya serin, karanlık sıcaklıklara sahip diğer alanlar da patlıcanları ortamda tutmak için ideal koşullar yaratır. Bu sayede patlıcan dört gün tazeliğini koruyor.


2. Patlıcanı buzdolabında saklayın

Patlıcanı buzdolabınızın sebze çekmecesinde bir haftaya kadar rahatlıkla saklayabilirsiniz. Patlıcanları buzdolabında daha uzun süre saklamak için, buzdolabındaki nemden korumak için kağıt veya kağıt havluya hafifçe sarabilir ve ardından kapağını kapatmadan plastik bir poşete koyabilirsiniz.

Hava sirkülasyonu ve muz, elma vb. etilen ürünlerinin uygun şekilde ayrılması, patlıcanınızın buzdolabında yedi gün veya daha uzun süre taze ve sağlam kalmasını sağlayacaktır. Kızarmış patlıcan veya patlıcanla yapılan diğer yemekleri saklamak için, yiyeceği hava geçirmez bir kaba koyun, kapağı kapatın ve soğutun. Bu sayede istediğiniz mamayı 5 güne kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz.


3. Patlıcanı dondurarak saklayın

Patlıcanın dondurulması raf ömrünü uzatır ve hafta veya ay boyunca vakti olmayan kişiler için her seferinde taze patlıcan alıp hazırlamak için en iyi seçenektir. Bunun için şu adımları izlemelisiniz:

İlk önce patlıcanı soğuk suda nazikçe yıkayın.

Ardından, bir sebze soyucu ile cildi çıkarın.

Patlıcanı bir kesme tahtası üzerine uzunlamasına yerleştirin ve yaklaşık 1 cm kalınlığında ince yuvarlak diskler halinde kesin.

Bir tencerede suyu kaynatın ve patlıcanın rengini koruması için içine birkaç damla limon suyu ekleyin.

Su kaynadıktan sonra patlıcanlar tamamen kaynayan suya batırılır ve dört dakika haşlanır.

Sonra, mantarları haşlamak gibi, önce patlıcanı bir kevgir içine koyun ve hemen patlıcan dilimlerini beş dakika boyunca bir buz banyosuna, yani su ve buz karışımına koyun.

Ardından patlıcanın suyunu tekrar süzün, patlıcan dilimlerini kurutun ve ağzı sıkıca kapatılmış bir dondurucu poşetinde saklayın. Dondurucuya koymadan önce patlıcanınızı tamamen kurutmazsanız, aşırı nem bozulmasına neden olabilir.

Bu patlıcanı 6 aya kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

Patlıcanı korumak için 3 önemli ipucu

Patlıcanın raf ömrünü uzatmak için şu noktalara dikkat edin:


1. Satın almak için taze patlıcan seçin

Marketten veya pazardan kaliteli bir patlıcan satın almak, onu daha uzun süre saklamanıza yardımcı olabilir. Daha koyu patlıcan rengine sahip patlıcanları seçin. Rengi atmış patlıcan almaktan kaçının. Patlıcana dokunduğunuzda ağır hissetmeli ve kabuğu pürüzsüz ve parlak olmalıdır. Patlıcanın kısımlarında oluşan benekler ve yumuşamalar çürüme belirtisidir.


2. Patlıcanı diğer mahsullerden uzak tutun

Buzdolabında veya tezgahta patlıcanı elma, kavun, muz gibi etilen üreten meyvelerden uzak tutmalısınız. Bu meyveler tarafından salınan etilen, patlıcanın olgunlaşma ve çürüme sürecini hızlandırabilir, bu da sebzenin lapa gibi ve çirkin olmasına neden olabilir.


3. Patlıcanın üzerine limon suyu serpin

Başka bir öğün için saklamak istediğiniz büyük bir patlıcandan kalan dilimleriniz varsa, patlıcan dilimlerini bir kaseye koyup üzerine biraz limon suyu gezdirebilirsiniz. Patlıcanı, limon suyu tüm parçalara değecek şekilde yerleştirin. Sitrik asit, kesilen bölgenin taze kalmasına yardımcı olur. Ardından kabı sıkıca kapatın. Artan bu patlıcanı turşu yapmak, sarımsaklı zeytinyağı eklemek ve sebzeli smoothie yapmak için kullanabilirsiniz.


közlenmiş veya haşlanmış patlıcan nasıl saklanır

İstediğiniz yemeği hazırlamak için daha az zaman harcamak için patlıcanı haşlayabilir, ızgara yapabilir veya önceden kızartıp dondurucuya koyabilirsiniz. Haşlanmış patlıcanı saklama yöntemi, patlıcanın dondurulması bölümünde ayrıntılı olarak açıklanan haşlama yöntemiyle aynıdır. Ancak közlenmiş patlıcanı dondurmak için aşağıdakileri yapın:


İlk önce taze, sağlıklı patlıcanları yıkayın ve iyice kurulayın.

Daha sonra alev rendesini orta ateşte daha büyük bir gaz ocağının üzerine yerleştirin ve üzerine patlıcanı yerleştirin.

Patlıcanı birkaç dakikada bir alt üst ettikten sonra tamamen renk değiştiriyor, farklı yerlerinde küçük kesikler yapabilirsiniz böylece iç kısmı da tamamen kızarmış olur.

Patlıcanı ızgara yapmak için fritöz veya fırın kullanabilir ya da patlıcanı geleneksel yöntemle şiş üzerinde közleyebilirsiniz.

Patlıcanı közledikten sonra kabuklarının kolayca çıkması için soğuk sudan geçirin.

Ardından patlıcanı tamamen ezin.

Şimdi dilediğiniz miktarda doğranmış patlıcanı alıp buzdolabı poşetine koyun ve buzluğa kaldırın.

Dondurulmuş patlıcanın taze patlıcandan daha az özelliği olduğunu unutmayın; Bu nedenle, bir yemek pişirmek için gerekli malzemeler kadar kalitesi ve özellikleri de sizin için önemliyse, bir seferde yalnızca bir haftalık patlıcan almaya çalışmak ve patlıcanı ortamda veya dışarıda saklama yöntemlerini kullanmak en iyisidir. buzdolabı.


Sonuç

 Patlıcanı saklamanın farklı yolları var ve biz bu yazıda bunlardan en pratiklerini özetledik. Bu yöntemleri kolayca uygulayabileceğinizi ve bu lezzetli meyvenin evde saklama süresini artırabileceğinizi umuyoruz. Patlıcanın daha uzun raf ömrü, onu daha fazla öğünde kullanmanıza ve tek bir satın alma ile faydalarından yararlanmanıza yardımcı olur.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -