المواضيع

Sarımsağı taze tutma Sarımsağı uzun süre saklamanın yolları

Sarımsağı taze tutma Sarımsağı uzun süre saklamanın yolları

Sarımsağı taze tutma Sarımsağı uzun süre saklamanın yolları

Sarımsağı uzun süre muhafaza etmenin dondurma, kurutma, yağlama ve dekapaj gibi çeşitli yolları vardır. Ayrıca sarımsağı taze tutmanın doğru yolları ile sarımsak bitkilerinizi uzun süre sağlıklı ve sulu tutabilirsiniz. Burada evde sarımsak saklamayı öğrenebilirsiniz.

Sarımsak bir bitki olarak bilinir ama aslında yenilebilir sarımsak, yenilebilir soğana yakın özel ve güçlü bir tada sahip olan sarımsak bitkisinin soğanıdır. Sarımsak her türlü yemeği pişirmek için ve bazen de tıbbi amaçlar için kullanılır. Taze sarımsak yerel bakkalınızdan veya kendi bahçenizden temin edilebilir ve sarımsağı nasıl doğru şekilde saklayacağınızı biliyorsanız uzun süre saklayabilirsiniz. Burada yıldız size sarımsağı saklamanın doğru yollarını öğretiyor.


Sarımsak satın almak ve uzun süre saklamak için temel ipuçları

1- Satın alırken sarımsağın taze olmasına dikkat edin çünkü sarımsak ne kadar tazeyse raf ömrü o kadar uzun olur. Bunun için şu iki noktaya dikkat edin:

Sarımsak soğanları kuru, kağıt gibi bir kabuğa sahip olmalı ve filizlenmemelidir. İhale sarımsak bitkileri, sarımsağın fazla olgunlaştığını ve uzun süre saklanamayacağını gösterir.

Ezilmiş veya mağazadan satın alınan sarımsak satın almaktan kaçının.

 

2- Saklamadan önce sarımsak bitkisini kurumaya bırakın. Sarımsağı saklamadan önce kurutmak lezzetini daha yoğun hale getirir.

Taze sarımsak çalısını yıkayın ve nemsiz karanlık bir yerde bir hafta kurutun, kuruması için sarımsağı sapından asabilirsiniz.

Sarımsak oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir. Pek çok insan sarımsaklarını soğutmaları gerektiğini düşünür, ancak bu yanlıştır, çünkü sarımsak en iyi 60°F (16°C) civarında soğuk bir oda sıcaklığında tutulur.

3- Sarımsağı soğuk tutmak veya dondurmak kötü bir fikirdir. Çünkü sarımsağı bozar. Sarımsağı soğutmak içindeki nemi arttırır ve küf oluşumuna ve sarımsakların çürümesine yol açar.

Taze kıyılmış veya soyulmuş diş sarımsaklarınız varsa, bunları hava geçirmez bir kaba koyup buzdolabında saklayabilirsiniz, ancak mümkün olan en kısa sürede kullanmalısınız.

Sarımsağın dondurulması sarımsağın lezzetini değiştireceğinden tavsiye edilmez.

 

4- Sarımsakları iyi havalandırılan bir yerde saklayın. Sarımsağı iyi havalandırılan bir alanda saklamak, sarımsağın nefes almasını ve ömrünün uzamasını sağlayacaktır.

Sarımsak tülbentte, tel sepette, havalandırma delikleri olan küçük bir kapta ve hatta bir kese kağıdında saklanabilir.

Taze sarımsağı plastik torbalarda veya hava geçirmez kaplarda saklamayın çünkü bu, sarımsağın çürümesine veya çimlenmesine neden olur.


5- Taze sarımsakları kuru ve karanlık bir yerde saklayın. Mutfak dolabı veya mutfağınızın üzerinde gölgeli bir köşe bunun için iyi bir yerdir. Filizlenmesini önlemek için sarımsağı güneş ışığından ve nemden uzak tutun.


6- Sarımsak fidanı açılır açılmaz hızlıca tüketmelisiniz çünkü sarımsak fidanı açıldığında raf ömrü oldukça kısalır. Sarımsak yumuşarsa veya ortasındaki çiçek yeşile dönerse, onu atmalısınız. Sarımsak fidanı açılmamışsa 8 haftaya kadar saklayabilirsiniz.


Sarımsağı uzun süre saklamanın farklı yolları

Yöntem 1: Sarımsağı dondurarak muhafaza etme

Bazı insanlar sarımsağın dondurulmasına karşı olsa da, yukarıda bahsedildiği gibi, dondurmak sarımsağın yapısını ve lezzetini değiştirir. Ancak, nadiren sarımsak kullanan kişiler için dondurmak uygun olabilir.

Bu amaçla sarımsağı iki yoldan biriyle dondurabilirsiniz:

1- Sarımsakların kabuklarını soyun ve plastik bir kaba veya alüminyum folyoya koyun veya buzdolabı poşetine sarıp dondurucuya kaldırın. Dilediğiniz kadar diş sarımsak alabilirsiniz.

2- Sarımsakların kabuklarını soyup ince ince doğrayabilir veya rendeleyebilirsiniz. Daha sonra sarımsağı plastik bir dondurucu poşetine veya bir dondurucu poşetindeki bir kaba koyun ve dondurucuya koyun.


İkinci yöntem: Sarımsağı yağda bekletmek

Sarımsağı yağda saklamakla ilgili pek çok tartışma vardır çünkü sarımsağı oda sıcaklığında yağda saklamak, botulizm adı verilen ölümcül bir hastalığa neden olabilen Clostridium botulinum bakterisinin büyümesiyle bağlantılıdır. Ancak sarımsak, dondurucuda yağda saklanırsa bu bakterilere yakalanma riski ortadan kalkar.


Sarımsağı yağda saklamanın yolları:

1- Sarımsakları soyun, cam veya plastik bir kaseye koyun ve yağı kasenin üzerine dökün. Ardından kabı sıkıca kapatın ve doğrudan buzdolabına koyun. Gerekirse, sarımsakları çıkarmak için bir kaşık kullanın.

2- Bir ölçü kıyılmış sarımsağı ve iki ölçü zeytinyağını bir karıştırıcıya koyun ve iyice karıştırarak sarımsak ve zeytinyağı püresi elde edin. Daha sonra püreyi ağzı sıkıca kapatılmış bir dondurucu kabına koyun ve dondurucuya koyun.


Üçüncü yöntem: Sarımsağı sirkede muhafaza etmek

Sarımsağı beyaz sirkeye (turşu gibi) koyup buzdolabında dört aya kadar saklayabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir cam kavanoza kıyılmış sarımsak dişlerini koyun, ardından kavanozun içindeki boşluğu beyaz sirke ile doldurun, kavanozu sıkıca kapatın ve buzdolabına koyun.

Not: Sarımsak turşusuna lezzet katmak için 1 çorba kaşığı tuz (su bardağı başına) ile kırmızı biber gevreği, kekik ve biberiye gibi kuru otlar ekleyebilir, ardından malzemeleri karıştırmak için kavanozu sallayabilirsiniz. İyice karıştırın.

Buzdolabında salamura edilmiş sarımsak dört aya kadar sağlıklı kalsa da sıvının yüzeyinde küflenme belirtileri görürseniz kabın içindekileri atmalısınız. Çok çabuk bozulduğu için salamura edilmiş sarımsakları asla oda sıcaklığında saklamayın.


Dördüncü yöntem: kuru sarımsak

Sarımsağı saklamanın bir başka kolay yolu da kurutmaktır. Kurutulmuş sarımsak preslenir, bu nedenle çok fazla kurutulmuş sarımsağınız olsa bile fazla yer kaplamaz. Kurutulmuş sarımsağı yemeklerde kullandığınızda suyu çeker ve yemeğinize harika bir lezzet verir.

Sarımsakları kurutmak için önce ortadan ikiye kesin. Ardından sarımsağı fırın tepsisine koyun ve 140 F (60 C) sıcaklıkta iki saat pişirin. Ardından ısıyı 130'a değiştirin ve sarımsağın tamamen kurumasını bekleyin.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -