المواضيع

Soğanların saklanması ve çimlenmelerinin önlenmesi

Soğanların saklanması ve çimlenmelerinin önlenmesi

Soğanların saklanması ve çimlenmelerinin önlenmesi

Soğanların çimlenmesini önlemek için kiler, bodrum, kiler veya garaj gibi serin, kuru, karanlık ve iyi havalandırılan bir odada saklayın. Unutmayın ki "nem" soğan çimlenmesine neden olabilir.

Diğer kök sebzeler gibi soğan da uzun süre saklanabilir. Ancak uygun şekilde bakılmazsa, içinde kök ve gövde büyümeye başlayacaktır. Çiçek soğanı yeni bir bitkiye dönüşeceği için tomurcuklanma normaldir. Çiçek soğanları, çimlenme için koşullar uygun olana kadar uykuda kalır ve sonra büyümeye başlar. Çiçek soğanları çimlendikten sonra hızla çürürler. Nemin soğan çimlenmesine neden olabileceğini unutmayın. Bu yazımızda soğan çimlenmesini önleme yollarından bahsedeceğiz.


Soğan filizlenmesini önlemek için önemli ipuçları

Soğanın çimlenmesini koruma ve önlemede en önemli nokta soğanın çevredeki nemi ve çevresindeki nemli maddeleri hızla emmesidir. Ayrıca soğan tüm soğanlar arasında büyümeye başladığında hızla diğer soğanlara geçer ve ona ulaşmazsa tüm soğanlara bulaşır; Çünkü bu tomurcuk, çeşitli şoklar gibi hasat sırasında soğanların zarar görmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir mantar türünün büyümesi ve büyüyüp gelişmesi halinde onları yok etmesinden kaynaklanır.

Bu nedenle, sadece bir soğanın çimlenmesinin bile tüm soğanı hızla yok edebileceğini unutmayın. Mantarlar nemi sevdikleri için ortamdan nem alır almaz büyürler ve varlıklarını soğan filizleri şeklinde görürüz.


Soğan filizlenme izleri

Soğanın daha hızlı filizlendiğinin belirtilerini fark edebiliyorsanız, o tek çekirdeği çıkararak soğanınızın çimlenmesini kolayca önleyebilirsiniz. Çimlenmenin ilk belirtisi, beyaz veya sarı soğanlarda da koyulaşan soğan katmanlarının yumuşamasıdır. Zamanla mantar büyür ve ayrıca mutfakta çok keskin olan çok hoş olmayan bir koku oluşturur. Bu durumda, bir veya daha fazla soğanın çiçek açmaya başladığından emin olun. Bu soğanlar görülür görülmez ayrılmalı ve diğer soğanlar iyice yıkanıp kurutulmalıdır.


Soğan filizlenmesini önlemek için adımlar

Soğan çimlenmesini önlemek için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:


Aşama 1

Soğanların çimlenmemesi için önce ılık, kuru bir ortamda temiz, kuru bir bez serip, soğanların arasındaki nem gidene kadar aralıklarla soğanları üzerine serpmelisiniz. Sizin için mümkünse soğanları 3 haftaya kadar bu durumda tutabilirsiniz. Aksi takdirde kuruduklarından emin olduğunuzda uygun bir sepete veya torbaya aktarın.


Adım 2

Kurutulmuş soğanları çimlendirmek ve çimlenmelerini önlemek için en iyi kap file çanta veya tel sepettir. Plastik veya kapalı kaplar gibi diğer kaplar hava sirkülasyonunu engeller ve nemi tutar. Bu nedenle, bu tür kaplardaki soğanlar hızla çimlenir veya çürür. Hava sirkülasyonuna izin vermeyen plastik kaplar veya diğer ekipmanları kullanmayın.


Aşama 3

Soğanların çimlenmesini önlemek için onları 32 ila 40 Fahrenheit (0 ila 4 Santigrat derece) sıcaklıkta kuru bir yere koyun. Depo, bodrum ve garaj bu gibi durumlarda en iyi yerlerdir. Yüksek sıcaklık, soğanların zarar görmesine veya büyümesine neden olur. Aşırı soğuk bir ortam da soğanların donmasına, kalitesini ve dokusunu kaybetmesine neden olur. Sıcaklığın sıfırın altında olduğu yerlere soğan koymaktan kaçının. Bu durumda sarı soğan 2-3 ay, kırmızı soğan 2-6 ay sağlıklı kalır.


Adım 4

Olgun ve pişmiş meyve ve sebzeleri soğandan uzak tutun. Olgun meyveler, etilen gazı üreterek soğanların çimlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, çimlenmelerini önlemek için soğanları patateslerin yanına koymaktan kaçının. Tabii ki, bu sefer daha iyi bir patates stoğu için!

Ne yazık ki, biz İranlılar arasında patates ve soğanı birbirine yakın tutmak yaygındır. Ancak bilmelisiniz ki patatesler soğanlardan nemi emer ve patateslerin çimlenmesine neden olur.


Soğan saklamanın en iyi yolları ile tanışın

Soğan kesinlikle mutfağın olmazsa olmazlarından biridir ve şüphesiz soğanın sağlık için özellikleri hakkında çok şey duymuş ve okumuşsunuzdur. Farklı boyutlarda, şekillerde ve renklerde gelirler ve her birinin yemek pişirmede özel bir kullanımı vardır. Soğan mutfakta yaygın olarak kullanılan bir malzeme olduğundan, insanlar büyük miktarlarda soğan satın alma ve saklama eğilimindedir. 


Soğan tutmak için uygun ortam

1. Normal soğanları serin, kuru, karanlık ve iyi havalandırılan bir odada saklayın

Sarı ve normal soğan yıl boyunca mevcuttur. Ulusal Soğan Derneği'ne (NOA) göre, en iyi kiler, bodrum, bodrum veya garaj gibi serin, kuru, karanlık, iyi havalandırılan bir odada saklanır. Çünkü soğan nemi kolayca emer. Sıcaklık veya nem çok yüksekse soğanlar tomurcuklanmaya veya çürümeye başlar.

Bazı çalışmalar, 40 ila 50 derece Fahrenheit (4 ila 10 Santigrat derece) soğan saklamak için ideal olduğunu göstermiştir. Çürümeyi ve küfü önlemek için soğanların ağ veya tel sepetler kullanılarak uygun şekilde havalandırılmasını sağlamak da önemlidir. Soğanları plastik poşetlere koymayın, çünkü uygun havalandırma olmaması soğanları çabuk bozacaktır. Ayrıca karanlık, ampullerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olur. Güneş ışığının olmaması sıcaklık ve nem değişikliklerini azaltır.


2. Soğanları buzdolabında saklamaktan kaçının

Mağazadan satın alınan soğanlar, hasattan sonra çabuk kurudukları için kağıt inceliğinde bir kabuğa sahiptir. Soğanların kurutulması fazla nemin giderilmesine yardımcı olur ve raf ömürlerini uzatır. Bu nedenle soğanları serin, kuru, karanlık ve iyi havalandırılan bir yerde saklamak en iyisidir. Bu koşullar soğanların çok fazla nem emmesini engeller.

Soğanları buzdolabında tutmak onları soğuğa ve neme maruz bırakır. Soğan nemi çok kolay emdiği için buzdolabında çabuk yumuşar ve çabuk çürür.

Ancak bu soyulmuş ve doğranmış soğanlar için geçerli değildir. Soyulmuş soğanlar buzdolabında 2 haftaya kadar saklanabilirken doğranmış soğanlar sadece 7 ila 10 gün dayanır.

Raf ömrünü uzatmak için diğer sebzelerin buzdolabında özel koşullarda saklanması gerektiğini unutmayın. Daha fazla bilgi için Turpları Buzdolabında Nasıl Saklayacağınızı okuyun. 


3. Arpacık soğanı (bir tür küçük soğan) saklamanın en iyi yolu

Pırasa, soğan ailesindendir, ancak daha hafif ve daha tatlı bir tada sahiptir. (Bu soğan genellikle turşularda kullanılır - arpacık soğanıyla karıştırılmamalıdır.) Normal soğanlar gibi arpacık soğanları da serin, kuru, karanlık ve iyi havalandırılan bir yerde saklanmalıdır. Bu durumda pırasa 30 güne kadar dayanacaktır.

Öte yandan, dondurucuda altı aya kadar saklanabilir. Dondurmak için önce kabuklarını soyun ve küp şeklinde doğrayın. Daha sonra buzdolabı poşetine veya hava almayan bir kaba koyup dondurucuya kaldırın.


Soğanlar farklı şekillerde nasıl saklanır?

Soğanın dayanıklılığını arttırmak için farklı koşullarda ve şekillerde nasıl saklandığı da önemlidir. Aşağıda, soğanların farklı aşamalarda ve koşullarda nasıl saklanacağını açıklıyoruz.

1. Soyulmuş soğanları soğutun

Soğan soyulduktan sonra, kirlenmemesi için buzdolabında saklanmalıdır. Çünkü soyulmuş soğan, kirliliği ve her türlü çevre virüsünü hızla emer. Soğanları hava geçirmez bir kaba koyun ve buzdolabı sıcaklığının 40 F (4 C) veya daha düşük olduğundan emin olun. Soğan kabukları buzdolabında 10 ila 14 gün dayanabilir.


2. Dondurucuda doğranmış veya dilimlenmiş soğan

Soğan doğranıyorsa veya doğranıyorsa. Buzdolabında 10 güne kadar saklanabilir. Onları plastik torbalara koyun. Uzun süreli kullanım için dilimlenmiş veya dilimlenmiş soğanlar 3 ile 6 ay arasında dondurucuda saklanabilir.


3. Dondurucuda kızarmış soğan

Kızaran soğan buzdolabında 3-5 gün saklanabilir. Sıcak soğanları evde saklamanın yolu, onları kapaklı bir kaba koyup kızarttıktan sonra birkaç saat buzdolabına koymaktır. Mutfak ortamında uzun süre soğan bulunması bakterileri kendine çeker ve sağlık açısından tehlikelidir. Zamandan tasarruf edebilir ve üç aya kadar dondurucuda saklayabilirsiniz.


4. Soğan turşusu

Soğan turşusu, soğanın kullanım ömrünü uzatmanın en ucuz yoludur. Asitleme solüsyonu kullanmak, sebzeleri bozan bakterilerin büyümesini engeller. Bu şekilde salamura soğan altı aya kadar saklanabilir. Elbette soğan turşusunu pek çok yemeğin pişirilmesinde kullanamazsınız ancak soğanın özelliklerinden faydalanmak ve baharat olarak kullanmak güzel bir yöntemdir. Soğan turşusu için, tamamen soyulup kurutulmalı, sterilize edilmiş bir cam kaba yerleştirilmeli ve damak zevkinize uygun sirke, tuz, şeker ve baharat karışımı ile doldurulmalı, serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Tencereyi sterilize etmek için en iyisi 20 dakika kaynar suda bekletmek ve ardından temiz bir havluyla kurulamak.


5. Kuru soğan

Soğanların raf ömrünü uzatmanın iyi bir yolu onları kurutmaktır. Bunun için soğan ince ince doğranmalı ve tepsiye aralıklı olarak yerleştirilmelidir. Daha sonra tepsiyi 2-3 gün güneş altına koyun. Ardından soğanları tamamen kuruyana kadar 90 derecede 10 dakika fırına koyun. Bu tür soğan, sarımsak tozu ile mükemmel bir lezzet olarak kullanılır. 


Filizlenen soğan hakkında sık sorulan sorular

Aşağıda sık sorulan bazı soruları cevaplıyoruz:


1. Filizlenmiş soğan yenir mi?

Cevap Evet. Soğanlar filizlendikten sonra biraz yumuşar, ancak zehirli veya tehlikeli değildirler. Özellikle kökler ve sürgünler henüz gençse soğan kullanabilirsiniz. Birçok insan, protein içerdikleri için filiz yer.


2. Filizlenmiş soğanları ne yaparsınız?

Çimlenen kısmı kesin. Soğanı ikiye bölün ve kalan filizleri çıkarın. Ayrıca soğanların küflenmediğinden veya bozulmadığından emin olun.


3. Filizlenmiş küflü soğan ile ne yapmalı?

Küflü ve çürük soğan yemeyin.


4. Filizlenmiş soğan yetiştirilebilir mi?

Sürgünleri soğan katmanlarından ayırıp saksı toprağına dikerseniz yeni soğan üretebilirsiniz. Dolayısıyla bu sorunun cevabı evettir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -