المواضيع

Turşuyu saklamanın ve küflenmesini önlemenin en iyi yolu

Turşuyu saklamanın ve küflenmesini önlemenin en iyi yolu

Turşuyu saklamanın ve küflenmesini önlemenin en iyi yolu

Salatalık turşusu lezzetli ve lezzetli bir baharattır ve salatalık turşusu gerekli tuz miktarı, sirke miktarı vb.

Turşu her türlü salatada, yemekte, soğuk ve sıcak sandviçlerde en iyi baharat ve tatlandırıcılardan biridir. Hayranı çok olan bu lezzetli turşunun tadını beğenmeyen yok denecek kadar azdır. Ancak çocuklar turşuya çok ilgi gösterdiği için evde hazırlayıp kullanmak daha doğru olur.

Ev yapımı turşuların dökülmesi genellikle çoğu kişinin turşu hazırlarken karşılaştığı sorunlardan biridir. Tuz ve sirkeyi kontrol etmek gibi önemli noktalara dikkat ederek salatalık turşularınızı uzun süre çürümeden muhafaza edebileceksiniz. Bu makalenin geri kalanında, salatalık turşusunu evde saklamanın en iyi yolu hakkında bizimle kalın.


Evde salatalık turşusu saklamanın en iyi yolu

Salatalık turşuları çürümemeleri için uygun koşullarda muhafaza edilmelidir. Salatalık turşusunu saklamanın en iyi yolu, kullanım süresi boyunca serin bir yerde muhafaza etmektir; Salatalık turşularının içine herhangi bir bulaşmayı önlemek ve salatalık turşularının sağlıklı ve çıtır çıtır olmasını sağlamak için mümkün olduğunca buzdolabında saklamaya çalışın. Ancak turşu buzdolabından çıkarılacaksa bir an önce tüketmelisiniz. 


Salatalık turşusunu saklamak ve çürümesini önlemek için ipuçları

Ev yapımı turşuların çürümemesi için şu noktalara dikkat edin:

1. Salatalık turşusunu saklamak için kaynar su kullanın

Salatalık turşusunu hazırlamak için mutlaka kaynar su kullanın. Ayrıca salatalıkları ve aromalı sebzeleri yıkadıktan sonra tamamen kurutmaya çalışın; Tuz ve turşularda kaynatılmamış su (musluk suyu gibi) bulunması küflenmeye neden olur. 

2. Havanın kaba girmesini önleyin

Kaba hava girmesini önlemek için salatalık turşusu kabını sıkıca kapatmak daha iyidir; Çünkü cam kavanoza veya turşu kavanozuna hava girerse kısa sürede çürür. 


 3. Salatalık sirkesi turşusu miktarı

Turşu hazırlamak için kullanılan sirke pürüzsüz ve berrak olmalıdır. Salatalık turşusunun farklı hazırlanış yöntemlerine göre içerisinde kullanılan sirke miktarı değişmektedir ve hatta sirkesiz salatalık turşusu da yapabilirsiniz; Ama genel olarak salatalık turşusu için sirke miktarı öyledir ki her 14 bardak su için 1 bardak sirkeye ihtiyacınız olacak. Salatalık turşusunda sirke bulunması onların daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır.


 4. Salatalık turşusu tuzu miktarı

Salatalık turşusu hazırlanırken bir litre kaynar suya 2 yemek kaşığı tuz kullanılmalı; Tabii ki, salatalık turşusu yapma sürecinde her zaman tuz miktarını tatmaya çalışın ve daha fazla tuza ihtiyacınız varsa, salatalık turşusu kasesine ekleyin. Salatalık turşusunu hazırlarken doğru miktarda tuz kullanmak, lezzetinin yanı sıra salatalık turşusunun raf ömrünü de uzatır.

 

5. Salatalık turşusunda suyun tuza oranı

Salatalık turşusunda tuz-su oranını doğru bir şekilde belirlemenin en iyi yolu aşağıdaki yöntemi kullanmaktır.

Ayrı bir kapta salatalık turşusu yapın.

Ardından yumurtayı güzelce yıkayın ve tuzlu su dolu bir kaseye koyun.

Yumurta tencerenin dibine ulaşırsa turşudaki tuz miktarı az; Yumurta kasedeki suyun yüzeyine konduysa, tuz miktarı yüksekti ve yumurta çözeltinin ortasında yüzüyorsa, tuz mükemmeldir ve salatalık turşusunun tadından emin olabilirsiniz. İyi olacak.

👩‍🍳 İpucu: Salatalık turşusunu kıtır yapmak için salatalık turşusu yemeğine biraz çiğ bezelye ekleyin. 


6- Salatalık çiçeğini reddetmek 

Hıyar çiçeğinin her türlü küfle ciddi şekilde enfekte olduğu belirtilmelidir. Salatalıktan iyi ayrılamıyorsa, bu da salatalığın lapa gibi ve yapışkan olmasına neden olan bir başka faktör olabilir.


7- Salatalık turşusunu saklamak için kaşık veya yağlı el kullanmayın.

Salatalık turşularını koyduktan sonra ayrıca kavanoza yağlı kaşık veya yağlı el koymamaya dikkat etmelisiniz ki oluşmasın ve kullanım bitene kadar daima buzdolabında saklayın.


Salatalık turşusu suyunun renginin değişmesinin sebebi nedir?

Gevşek salatalık turşularının çoğunun süt rengi olmasının nedeni, salatalık turşusunun elverişsiz çevre koşullarında saklanması ve bu da bozulma oranını arttırmasıdır.

 

Salatalık turşusu hazırlamanın püf noktaları

Turşu hazırlamak için gereken süre, kabın etrafındaki hava sıcaklığına bağlıdır; Bu nedenle, sıcaklık ne kadar yüksek olursa, salatalık turşusu o kadar hazır olur.

Salatalık turşusunun üzerine dökülen su ve sirkenin sıcaklığı da önemli; Bunun için suyun sıcaklığını parmak uçlarınızla hissedebileceğiniz şekilde ılık su kullanılmalıdır.

Turşunun daha lezzetli olması ve bozulmaması için turşu kasesine biraz limon kabuğu da ekleyebilirsiniz. 

Salatalık turşusu bulunan kabın dibine sarımsak kokusunu gidermek ve hoş bir tat vermek için bir yaprak saç koyun.

Salatalığın içinin patlamaması için orta kısmına bıçakla küçük bir kesik atabilirsiniz.

Salatalık turşusu hazırlamak için küçük ve çıtır salatalık kullanmak en iyisidir.

Turşu hazırlamak için küflenmeyi önlemek ve daha güvenli olması için cam kaplar kullanmayı deneyin.

 

Sonuç

Bu yazıda da görüldüğü gibi tuzun suya oranı, sirke miktarı gibi noktalara dikkat ederek salatalık turşusunu evde kolayca saklamak mümkün. Salatalık turşusunu evde hazırlayarak vücudunuzun sağlığı için salatalık turşusunun özelliklerinden faydalanmanızı öneririz; Çünkü piyasadaki konserve turşular, sağlığa faydalarının yanı sıra vücuda da zararlı olan çok sayıda nitrat ve koruyucu içerir.

Ev yapımı turşu yapma sürecinde salatalık turşusunun çok tuzlu olduğunu düşünüyorsanız, "Salatalık Turşusu Tuzluluğunu Azaltmanın En İyi Yolu" yazımız bu konuda size yardımcı olacaktır.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -