المواضيع

Uzun süreli saklama için fasulyeleri nasıl donduracağınızı öğrenin

 Uzun süreli saklama için fasulyeleri nasıl donduracağınızı öğrenin

Uzun süreli saklama için fasulyeleri nasıl donduracağınızı öğrenin

Taze fasulye mevsimi kısa olduğu için bu ürünü dondurarak yılın diğer aylarında kullanmak önemlidir. Bu yazıda, özelliklerinden daha uzun süre yararlanabilmeniz için fasulyeleri nasıl donduracağınızı göstereceğiz.

Fasulye, besleyici bir atıştırmalık olarak daha çok soğuk mevsimlerde pişirilen lezzetli ve lezzetli bir sebzedir. Bu yenilebilir tohumlara her zaman erişmenize yardımcı olacak bir yöntem, fasulyeleri dondurmaktır. Bu yazımızda sizlere tahılların dondurularak nasıl saklanacağını ve dondurma prensiplerinin yanı sıra diğer bazı yöntemleri öğreteceğiz.


Fasulye dondurmanın aşamaları

Fasulyeyi dondurarak kaliteli çekirdekleri daha uzun süre muhafaza edebilmeniz için satın alırken kalitesine özellikle dikkat etmelisiniz. Fasulyeyi dondurmak hiç de zor değil ve aşağıdaki adımları izleyerek lezzetli fasulyeleri dondurucunuzda uzun süre kolayca saklayabilirsiniz:

Halı alırken öncelikle yeşil kabuğunu soymalı ve çekirdeklerini bir kaba koymalısınız.

Sonra onları güzelce yıkayın.

Daha sonra fasulyenizin büyüklüğüne uygun bir tencere seçin, içine su doldurun ve kaynaması için gazın üzerine koyun.

Bir sonraki aşamada temiz ve yıkanmış fasulyeler kaynayan suya atılıp 3-4 dakika kaynatılmalıdır.

Bu sürenin sonunda çekirdekleri bir kevgir içine dökmeli ve tamamen soğumasını beklemelisiniz.

Artık fasulyeleri uygun poşetlere koyarak ve dondurucuda doğru yere taşıyarak kolayca dondurabilirsiniz.

Fasulyelerinizi daha uzun süre saklamanıza yardımcı olacak bir paketleme tekniği, paketlerinizi biraz daha büyük yapmaktır.

 

Fasulyeleri dondurmadan önce pişirmek gerekli midir?

Bazı insanlar yapmaz, ancak fasulyenizin yeşil rengini korumasını ve kahverengiye dönmemesini istiyorsanız, yapsanız iyi olur. Bu bir yandan fasulyedeki şişmeyi azaltır ve daha yumuşak bir dokuya sahip olmasını sağlar. Sonuç olarak kullanıldığında uzun süre suda kalmasına gerek kalmaz, pişerken daha iyi pişer ve daha etli olur.


Fasulyeleri haşlayarak dondurmak

Haşlama aynı zamanda çekirdekleri dondurmanın bir yoludur, bu da çekirdeklerin rengini ve dokusunu korumasına yardımcı olur. Bu yöntem aynı zamanda mantar gibi hava oksijeni ile hızla reaksiyona giren ve kararan yumuşak gövdeli sebzeleri dondurucuda saklamak için de kullanılır.

Fasulyeleri dondurma yönteminde belirtilen adımlara göre 3 ila 4 dakika kaynatmak ve ardından hemen su ve buzla dolu bir kaseye koyarak hızlı bir soğuk şok vermek yeterlidir. Fasulyeleri bu buz banyosunda 3 dakika bekletin, ardından süzün ve kurutun. Daha sonra rulo yapıp buzluğa atın.


Fasulye kurutma yöntemi

Dondurulmuş fasulyelerin yanı sıra kurutarak daha uzun süre evde saklayabilirsiniz. İyi haber şu ki, kuru fasulye taze fasulye ile aynı sağlık yararlarına sahip olabilir. Fasulyeleri dondurmak yerine kurutmak için şu adımları izleyin:

Yine, önce fasulyeleri soymanız gerekir. Bazı insanlar da fasulyeleri ikiye böldü, zevkinize bağlı.

Şimdi fasulyeleri yıkamadan temiz bir bezin üzerine güneşe veya vantilatörün önüne koyun.

Tohumları tamamen kuruyana kadar her iki ila üç saatte bir çevirin.

Çekirdeklerin boyutuna ve nem içeriğine bağlı olarak tamamen kurumaları iki ila dört gün sürebilir.

Kuruduktan sonra kolayca paketleyip serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Ne zaman kullanmak istersen, gerekli miktarı topla, gece boyunca ıslat ve sonra kullan.

Doğrudan güneş ışığına erişiminiz yoksa veya fasulyelerinizin daha hızlı kurumasını istiyorsanız fırını da kullanabilirsiniz. Bu şekilde yağlı kağıt serili fırın tepsisine fasulyeleri yayın ve en düşük ısıda fırına verin. Nemin çoğu buharlaştığında, tamamen kuruması için fasulyeleri temiz bir bezin üzerine yayın.


Fasulye soymanın doğru yolu nedir?

Fasulyeleri bozulmaması için doğru şekilde soyarsanız saklama süreleri uzar. Bunu kolayca yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

Fasulyelerin önce kabuklarını soyup sonra uygun bir bıçakla çekirdeklerin alt kabuklarını ayırın ve çekirdekleri ikiye bölün. Artık beyni baskıdan biraz kolayca çıkarabilirsiniz.

Ayrıca önce üzerine biraz tuz dökebilir ve beş dakika sonra derisini kolayca çıkarabilirsiniz.

 

Dondurulmuş fasulye kullanmanın yan etkileri nelerdir?

Fasulyeler dondurucunuzdaki görünümlerini ve kokularını değiştirmediği sürece kullanılabilir; Ancak genel olarak, geleneksel tıbba göre fasulyenin soğuk olduğuna ve çok fazla yemenin özellikle balgamlı kişiler için zararlı olabileceğine dikkat etmelisiniz. Öte yandan, ortaya çıkan şişkinlik sindirim sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, ölçülü kullandığınızdan ve aşırıya kaçmadığınızdan emin olun. Soğuk algınlığını azaltmak için karnabahar gibi sıcak baharatlarla pişirilmesi de tercih edilir.

Bir başka nokta da, bazı insanların fasulyeye doğuştan alerjisi olması veya fovizm denilen, fasulye yemenin bile tehlikeli olduğu ve baş dönmesi, sarılık, solgunluk, baş ağrısı gibi kaçınılmaması gereken komplikasyonlara neden olabileceği bir sorundan muzdarip olmasıdır. Fasulyeyi dondurduktan sonra bile bu tohumu herhangi bir şekilde kullanma.


Sık sorulan soruların yanıtları

1. Fasulyeleri dondurarak ne kadar süre saklayabiliriz?

Fasulyenin dondurularak raf ömrü yaklaşık 8 ila 12 aydır ve -18 derecede muhafaza edilmelidir. Çekirdeklerin türü ve kalitesi de depolanma zamanını etkileyebilir.


2. Dondurulmuş fasulyenin hala sağlıklı olup olmadığını nasıl anlarız?

Bazı kişiler bu tohumların bir kısmını uzun süre dondurucuda saklayabilir ve sağlıklı olup olmadığı konusunda endişe duyabilir. Tek yol, çekirdeklerin aromasını test etmektir. Güzel kokmuyorsa bozulmuştur ve kullanılmamalıdır.


Sonuç

Fasulyeleri dondurmak veya kurutmak, bu lezzetli ve besleyici tohumları daha uzun süre muhafaza etmenin kolay yollarıdır. Bu yöntemleri uygulayarak günlük beslenmenize düzenli olarak fasulyeyi kolayca ekleyebilir ve özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -