المواضيع

Yeşil fasulyeleri üç şekilde dondurun

Yeşil fasulyeleri üç şekilde dondurun

Yeşil fasulyeleri üç şekilde dondurun

Yeşil fasulyeleri uzun süre saklamanın bir yöntemi de yeşil fasulyeleri dondurmaktır. Bu durumda çekirdekler çiğ olarak dondurulabilir veya daha popüler olan haşlama yöntemi kullanılır.

Yeşil fasulye mükemmel bir C, K ve A vitaminleri, manganez, lif, potasyum, folat, demir, magnezyum, B1 vitamini, bakır, kalsiyum, fosfor, protein, omega-3'ler ve niasin kaynağıdır. Yeşil fasulyenin başlıca iyileştirici özellikleri arasında sindirim sağlığının iyileştirilmesi, kardiyovasküler sistemin desteklenmesi ve kemik oluşumuna yardımcı olması sayılabilir.

Yeşil fasulye satın almak için en iyi zaman, Temmuz'dan Eylül'e kadar olan büyüme mevsimidir. Ancak yeşil fasulyeyi yılın diğer mevsimlerinde kullanmak için doğru saklama yöntemlerini bilmelisiniz. Böyle bir yöntem yeşil fasulyeleri dondurmaktır.


Haşlama yöntemi ile taze fasulye dondurma

Bunun için taze, bozulmamış taze fasulye kullanmak şarttır. Taze yeşil fasulye, ikiye bölündüğünde çatlayan pürüzsüz, sağlam bir yüzeye sahiptir. Ayrıca, alışveriş yaparken daha küçük, daha dar hapları seçmenin en iyisi olduğunu daima unutmayın.

Önce fasulyeleri güzelce yıkayıp başlarını ve diplerini çıkarın. Daha sonra keskin bir bıçakla daha küçük parçalar halinde kesin. Bu boyut bir zevk meselesidir ve kullanımınıza bağlıdır. Örneğin, bazı insanlar daha küçük parçalar halinde fasulye pilavı ve daha büyük yeşil fasulye parçaları ile yeşil fasulye yemeği yapmayı tercih eder.

Fasulyeler istenilen büyüklükte doğrandıktan sonra sıra haşlamaya gelir. Bu şekilde fasulyeleri sadece bir kez kaynayana kadar birkaç dakika (yaklaşık iki dakika) kaynar suya koyarız, pişirme süresinin çok uzun olmasına dikkat edin çünkü fasulyeler boylarından dolayı ezilebilirler. sıcaklık.

Ardından yeşil fasulyeleri kaynayan sudan çıkarıp önceden hazırlanmış olan buzlu suya iki dakika kadar atıyoruz.

 

Yeşil fasulye haşlayın

Bu kısa pişirme yöntemine ağartma denir. Üzülmeyin çünkü taze fasulyenin ısınma süresi o kadar kısa ki içlerindeki vitaminlerin çok küçük bir kısmı kaybolacak ve taze fasulyenin saklanması ve dondurulması sırasında vitaminlerin çoğu korunmuş olacaktır. Hatta haşlama yöntemi yeşil fasulyede bulunan proteaz (proteini parçalayan) ve lipaz (yağı parçalayan) gibi zararlı enzimleri yok ederek yeşil fasulyedeki vitaminleri, özellikle B ve C vitaminlerini daha uzun süre muhafaza eder. dondurucu. Ayrıca sebzelerin renk değiştirmesini ve kararmasını engeller. 

Fasulyeleri soğuk sudan çıkardıktan sonra süzün ve tamamen kurumasını bekleyin, ardından tek kullanımlık bir buzdolabı poşetine (fermuarlı kapak) koyun ve kapağı kapatmadan önce poşetin içindeki fazla havayı aldığınızdan emin olun. Buzdolabı.

Paketleme tarihi etiketini unutmayın.

Ek olarak, bu yeşil fasulye dondurma yöntemi yeşil bezelye ve fasulyeleri korumak için de kullanılır.


Çiğ yeşil fasulyeleri dondurun

Yeşil fasulye çiğ olarak da dondurulabilir, bu yöntemin avantajlarından biri de zaman tasarrufudur. Bu iş için:

Taze fasulyelerin üstünü ve altını alıp güzelce yıkayın.

Yıkanan taneleri bir havlu veya tülbent üzerine koyun ve tamamen kurumasını bekleyin.

Daha sonra istediğiniz büyüklükte kesip düz ambalajlarda fermuarlı dondurucu poşetlerine koyun.

 

Dondurucuda yeşil fasulye ve domates sosu dondurun

2 kilo taze fasulye

domates 1 kilo

Yeşil fasulyeleri temizleyip istediğiniz şekillerde kesin. Domatesleri yıkayıp rendeliyoruz. Fasulyeleri ve domatesleri geniş bir tencereye alıp kısık ateşte ara sıra karıştırarak fasulyelerin rengi değişene kadar kavurun. Dondurucuda daha az yer kaplaması için yumuşak ve kabarık hale getiriyoruz ve ardından dondurucuya koyuyoruz.

 

son nokta

Yeşil fasulye, vakumlu poşette dondurucuda 1 ila 6 ay arasında saklanabilir. Tabii ki, uzun süreli dondurmanın bu sebzelerin C vitamini ve folik asidini bir dereceye kadar azaltabileceğini ve tatlarının tatsız ve baharatlı olmasına neden olabileceğini unutmayın; Bu nedenle ambalaj üzerindeki etiketteki tarihe dikkat ederek bu değerli besinin tüketimini uzatmamak daha iyidir. Ayrıca donma noktasından çıkan yiyecekler en kısa sürede tüketilmelidir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -