المواضيع

Yiyecekleri özel hilelerle dondurmanın ilkeleri

 Yiyecekleri özel hilelerle dondurmanın ilkeleri

Yiyecekleri özel hilelerle dondurmanın ilkeleri

Dondurmak, daha fazla yiyecek ve pişmiş yiyecek saklamanın uygun ve kullanışlı bir yoludur. Her gün birçok çeşit çiğ ve pişmiş sebze, et ve pişmiş gıda dondurulmalıdır. Bu yazıda, yiyeceklerin tadını, dokusunu ve rengini koruyabilmeniz için yiyecekleri dondurmanın püf noktalarını ve doğru yolunu öğrenin.

Star Housekeeping Service Yiyecekleri dondurmak, eski zamanlardan beri popüler bir yiyecek saklama yöntemi olmuştur. Dünyanın çeşitli yerlerinde çeşitli modellerde buzdolapları ve derin dondurucuların icadıyla birlikte, insanlar artık et ve sebze gibi gıdaları saklamakla uğraşmak zorunda kalmıyor. Sıcakta ve açık havada çabuk bozulan bu besinler donarak altı aya, bir yıla kadar dayanır. Ama tadı ve kokusu değişebilir.

Bu yazıda, gıdaları doğru şekilde, uygun ambalajlarla dondurarak ve ambalajın üzerine dondurma tarihini ve gıdanın adını yazarak dondurulmuş gıdaların optimum kalitesini korumanın püf noktalarını öğreneceksiniz.


Yiyecekleri dondurmak için paketleme yöntemleri

1- Gıdaları dondurmak için, bu gıdaların donarak şeklini ve dokusunu kaybetmemesine dikkat edilmelidir. Et, balık, sebze, meyve, ekmek, hamur işleri, rendelenmiş peynir, margarin, bezelye, çorba, sebze, kırmızı biber ve benzeri yiyecekler dondurmaya uygundur.

Ancak çiğ yumurta, pişmiş ve pastörize edilmiş tohumlar, en çok kızartılan yiyecekler, mayonez, ekşi krema, meyve jölesi, nane, jelatin ve tatlı sos gibi besinler dondurmaya uygun değildir ve çözdürdükten sonra tat, renk ve dokularını kaybederler. Ve kullanmak için iyi kalitede olmayacaktır.


2- Yiyecekleri dondururken baharat kullanmamaya çalışın. Baharatların çoğu donma nedeniyle acı bir tada ve koyu bir renge sahiptir ve ayrıca yiyeceklerin kalitesini de bozar. Soğan, frenk soğanı ve kereviz gibi keskin ve acı tada sahip bitkiler bile donmuş gıdalar için baharat olarak kullanılmamalıdır. Baharatsız yiyecekleri dondurmaya çalışın ve çözdürdükten sonra üzerine istediğiniz baharatı dökün ve afiyetle yiyin.


3- Az önce pişirdiğiniz ve dondurmak istediğiniz yemeği soğumadan dondurucuya koymayın. Yiyecekleri oda sıcaklığında 20-30 dakika soğumaya bırakın ve ardından dondurucuya koyun.


4- Pişen yemek soğuduktan ve siz dondurmaya karar verdikten sonra, önce yemeği derin olmayan bir kaba koyun ve soğuması için buzdolabına koyun. Daha sonra uygun bir paket içinde dondurucuya aktarın.

Not: Sıcak yiyecekleri doğrudan dondurucuya koyarsanız, üretilen ısı dondurucu sıcaklığını yükseltecek ve geri kalan yiyecek paketlerinin buzunu kısmen çözecektir. Bu, diğer donmuş gıdaların tadı ve kalitesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.


5- Gıda ambalajları için yüksek kaliteli plastik kaplar ve dondurucu poşetleri kullanın. Seçtiğiniz çantalar esnek ve dondurucu dostu olmalıdır. Yiyecekleri dondurmak için neme karşı koruma tabakası olan kağıt veya alüminyum folyo poşetler de kullanabilirsiniz.


6- Gıda ambalajları için farklı boyutlarda ve uygun kapaklı dondurucu plastik kaplar da kullanabilirsiniz. Pişmiş yiyecekleri bu küçük paketlere koymayı deneyin. Bu, ihtiyacınız olan herhangi bir miktarda yiyeceği almanıza ve ısıtmanıza izin verir. Büyük paketler kullanırsanız, yiyeceğin tamamını çözmeniz, bir kısmını kullanmanız ve diğer kısmını atmanız veya yeniden dondurmanız gerekecektir. Yiyeceklerin tekrar dondurulması kesinlikle önerilmez.


7- Dondurucu poşetlerine gıdaları düz ve dikdörtgen veya kare şeklinde sarmaya çalışın. Bununla birlikte, daha sığ derinlik nedeniyle yiyecekler daha hızlı donarken, dondurucu alanı boşa gitmez ve yiyecekleri kolayca üst üste istifleyebilirsiniz.


8- İyice dondurmayı düşündüğünüz gıda paketinin kapağını kapatın. Kullandığınız plastik poşet veya dondurucu kabı ne olursa olsun, kapağın sıkı olduğundan ve yiyeceklerin dökülmediğinden emin olun. Dondurucu poşetleri için dondurma bandı da kullanabilirsiniz.


9- Küçük etiketler hazırlayın ve üzerlerine gıda paketinin adını ve tarihini yazın. Bununla, yiyeceğin ne zaman donduğunu unutmayacaksınız ve bir yiyecek maddesi bulmak için tüm paketi açıp kapatmak zorunda kalmayacaksınız.


10- Dondurucuya yiyecekleri dondurmak üzere yerleştirirken çevresinde küçük bir boşluk bırakmaya çalışın, bu şekilde hava sirkülasyonu yapar ve yiyecekler daha çabuk donar. Tamamen donduğunda, paketi dondurucudaki diğer yiyeceklerin üzerine koyabilirsiniz.


Tavuk, et ve balık gibi gıdaları dondurun

1- Tavuk, et ve balığı dondurmadan önce etin tüm yağ ve kemiklerini çıkarmaya çalışın.


2- Tavuğu dondurup uygun şekilde paketleyerek dondurucuda 9 aya kadar kaliteli bir şekilde saklayabilirsiniz.


3- Eti dondurucuda sadece tavsiye edilen süre kadar saklayın. Kuzu etini bir aya kadar, pişmiş etleri iki aya kadar, sığır etini üç aya kadar ve sosisleri iki haftaya kadar saklayın.


4- Somon gibi balıklar ne kadar yağlı olursa saklama süresi o kadar kısa olur. Somon balığını dondurucuda üç aya kadar ve birkaç yağlı balığı altı aya kadar saklayabilirsiniz. İstiridyeleri 2 ila 3 ay saklayın. Karidesleri dondurucuda saklamak 3 ila 6 ay arası iyidir. Istakozlar 12 aya kadar dondurulabilir.


5- Dondurucunun balık kokmasını önlemek için, dondurucu poşetlerine ve plastik kaplara iki kez koyun.


Meyve ve sebzeleri dondurun

1- Az su içeren sebzeler donmayı seven sebzeler olarak bilinir. Dokusu, tadı ve rengi kötüleşeceğinden, çok su içeren sebzeleri dondurmayın.


2- Dondurmadan önce sebzeleri güzelce yıkayın, suda 2-5 dakika haşlayın, ardından kağıt havlu ile kurulayın ve dondurun.

 

3- Çoğu sebze lezzetini ve dokusunu 8 ila 12 ay korur. Ancak domatesleri dondurucuda sadece birkaç ay saklayın. 


4- Meyvelerin çoğunu dondurucuda bir yıla kadar saklarsanız, tatlarını ve kalitelerini korurlar. Narenciye meyvelerini 4 ila 6 ay dondurun ve kavun gibi sulu meyveleri dondurmamak ve 2 ay dondurduktan sonra muzları atmak en iyisidir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -