المواضيع

3D baskı türleri

3D baskı türleri

3D baskı, bir nesnenin farklı malzemelerden oluşan bir dizi ardışık katman tarafından oluşturulduğu ve birçok 3D yazıcı türünün bulunduğu dijital bir dosyadan üç boyutlu nesneler yapma işlemidir ve aşağıda en çok kullanılanların bir listesi bulunmaktadır. Önemli ve yaygın türleri:


Erimiş Biriktirme Baskı (FDM)

Modelleme işlemi, plastik ipliklerin makaradan çekilip yazıcının nozülünden beslenmesi, burada nozülün gerekli sıcaklığa ısıtılması ve ardından motorun malzemeyi kontrol eden ısıtılmış nozül boyunca itmesiyle erimiş biriktirme yoluyla yapılır. erimek için akışın durması veya başlaması ve malzemeyi soğuyacağı ve sertleşeceği tasarım plakasına dökmeye başlar. Katman tamamlandığında, yazıcı başka bir katman uygulamaya devam eder ve basılacak nesne tamamen kaplanana kadar bu şekilde devam eder. oluşturulan.

(FDM), 3D baskılı binalarda beton veya çamur dökümünde, ayrıca 3D organ basımında canlı hücrelerin biyojel haline getirilmesinde kullanılır.Bu tip yazıcılar eğitim sektörü ve küçük işletme sektöründe kullanılmaktadır. Bunun nedeni, doğru parçaları yüksek hızda basma konusundaki yüksek yeteneğidir.


Stereolitografi (SLA) yazdırma

Stereolitografi dünyadaki ilk 3D baskı teknolojisidir.Bu yazıcı, lazer ışınlarına maruz kaldığında kristalleşen bir sıvının yanı sıra, birini X eksenine, diğerini Y eksenine yerleştiren aynaların (galvanometre) kullanımına dayanır. reçine.

Bu aynalar, cihazın sağladığı verilere göre lazer ışınını sıvıya yönlendirir, böylece sıvı kristalleşir ve son katıyı oluşturmak üzere katman katman yazdırılır.Ancak bu yazıcının dezavantajlarından biri; Dilimin kesitinin yavaş bir şekilde takip edilmesi ve bu yöntemin, kozmetik diş hekimliği ve kuyumculuk sektöründe 3 boyutlu baskıda kullanılmasıdır.


DLP yazdırma

Dijital ışık işleme teknolojisi, baskıdaki (SLA) teknolojisinin çalışma prensibine benzer, aralarındaki fark ise (DLP) geleneksel bir dijital projektör kullanıyor; Lambalar gibi, küçük aynalardan oluşan bir ağ veya sıvı kristal panel kullanılmasına ek olarak.

Bu yazıcı, farklı tasarımlı hassas parçaların bileşimi, düşük işletme maliyetleri ve baskıdan kaynaklanan atıkların azaltılmasıyla öne çıkıyor.Çalışma prensibi, ışığın katmanlar halinde üretilmesi değil, nesnenin tamamına uygulanmasına dayanıyor. (SLA) teknolojisinde olduğu gibi aynaları farklı açılarda eğerek istenilen hologram veya görüntüyü üretmektedir.

Bu teknoloji oyuncak, takı, diş kalıbı ve heykelcik tasarımında 3 boyutlu baskıda kullanılabiliyor. Bunun nedeni yüksek doğruluğudur.


Seçici süblimasyon lazer (SLS) baskı

Seçici Lazer Sülfürizasyon (SLS), sıvı yerine toz kullanımına dayanan popüler ve daha düşük maliyetli bir baskı teknolojisidir.

Çalışma mekanizması, polimer tozunu erime noktasının hemen altındaki bir sıcaklığa kadar ısıtmak, böylece toz parçacıkları birbirine yapışarak bir katı oluşturmak, ardından bir lazerle taranarak katı bir katman oluşturmak ve yüzeyde yeniden başka bir katman oluşturmak üzere ısıtılmasına dayanır. İstenilen nihai katı oluşana kadar bu işlemin üstüne çıkılır, ancak dezavantajlarından biri, bu teknolojinin çalıştığı yüksek ısı nedeniyle uzun soğutma süreleri gerektirmesidir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -