المواضيع

Ağ türleri nelerdir?

Ağ , iki veya daha fazla bilgisayar cihazının kablolar veya kablosuz Wi-Fi aracılığıyla birbirine bağlanması olarak tanımlanır ve ağın boyutu, iki cihazdan geniş ve karmaşık bir cihaz ağına kadar değişebilir.

Ağ, anlık mesajlaşma, e-posta veya paylaşılan depolama aygıtları aracılığıyla her iki yönde de bilgi göndermek için kullanılır. Ağların birçok türü vardır  ve bunun açıklaması aşağıda verilmiştir:

LAN

Yerel ağ, bir kuruluşun sınırlı bir coğrafi alanı içinde birbirine bağlanan, içinden veri aktarım hızının saniyede 10 megabite veya saniyede 1 gigabayta ulaşabildiği ve bunların sayısı olan bir bilgisayar grubu olarak tanımlanır. kullanıcılar yaklaşık 100-1000 kullanıcıya ulaşabilir.

Yerel ağların sağladıkları hizmetlere göre iki kategoriye ayrılabileceğini belirtmekte fayda var: analog ağ; Hepsi eşdeğer olduğundan merkezi bir cihaza ihtiyaç duymadan doğrudan bilgisayarlar ile sunucu/yararlanıcı ağı arasında iletişimin gerçekleştiği; Ana bilgisayar, kullanıcıların geri kalan makinelerine ağ hizmetleri sağlar.

geniş alan ağı (WAN)

Geniş alan ağı, bağımsız bir kuruluşun şehirler, ülkeler veya kıtalar gibi geniş coğrafi alanları arasında birbirine bağlanan bir grup yerel ağ olarak tanımlanır ve geniş ağı oluşturan yerel ağlar arasındaki hız genellikle Yerel ağı oluşturan bilgisayarlar arasındaki hızdan daha yavaştır ve çoğu zaman bu ağların sahibi şirket veya devlet gibi bağımsız bir kuruluştur.

Bölgesel Ağ (MAN)

Bölgesel ağ, birbirine yakın onlarca kilometrelik bir grup yerel ağı yüksek hızda birbirine bağlar, böylece aynı yerel ağdan olsalar bile iki uzak ağ arasında iletişim kurulmasına olanak sağlar.

Ayrıca fiber optik kablolar gibi yüksek hızlı kablolarla birbirlerine bağlanan adaptörler veya yönlendiriciler aracılığıyla da birbirlerine bağlanırlar.

kişisel ağ (PAN)

Kişisel ağ, genellikle kablosuz olduğundan, iki veya daha fazla cihaz arasında iletişime ihtiyaç duyulduğunda, özellikle talep üzerine oluşturulur; İki farklı tarafın sahip olduğu cihazlar arasında veya kişisel dijital asistan (PDA), cep telefonu veya dizüstü bilgisayar gibi bir kişinin sahip olduğu iki cihaz arasında kullanılabilir.

Genellikle 10 metreyi aşmayan kısa menzilli olarak tanımlanır ve örnekler arasında şunlar yer alır: Bluetooth'a dayandığı için günümüzde birçok çevresel cihaz tarafından kullanılan seri kabloya (USB) alternatif bir teknoloji olarak tasarlanan kablosuz Bluetooth ağı. aralarında iletişim kuracak teknoloji.

WLAN

Kablosuz yerel alan ağı, çalışmasında ağa bağlanmak için fiziksel kablolar yerine kablosuz ağ olan Wi-Fi'yi kullanması dışında yukarıda bahsedilen yerel alan ağı (LAN) ile aynı prensipte çalışır.

Sınırlı İntranet (CAN)

Sınırlı dahili ağ, aynı bölgeye yayılmış üniversiteleri ve kolejleri tek bir ortak, hızlı ve yüksek gizlilikli ağda birleştirir, böylece aboneler ona (Wi-Fi) aracılığıyla bağlanabildiğinden, boyut olarak küçük bir farkla bir LAN'a benzer şekilde çalışır. ), veya (etkin noktalar) veya (Ethernet teknolojisi).

depolama ağı (SAN)

SAN, bir sunucuya bağlı bir sürücüyle aynı şekilde erişilebildiği için, depolama aygıtlarının paylaşılan havuzlarını bir LAN veya WAN'a bağlamak yerine birbirine birkaç sunucuya bağlayan yüksek hızlı bir depolama ağıdır. .

pasif optik yerel alan ağı (POLAN) 

Pasif optik yerel alan ağı (POLAN), geleneksel Ethernet protokolleri ve ağ uygulamalarına yönelik destek konusundaki endişelerin üstesinden gelmek için kablo teknolojisini entegre eder. Birden fazla kullanıcıya ve cihaza hizmet vermek üzere tek bir fiber optik kablodan gelen sinyali birden fazla sinyale bölmek için iki hat kullanır.

Kurumsal Ağ (EPN) 

Kurumsal ağ, bilgisayarları birbirine yüksek güvenlik ve gizlilikle tek bir şirkete ait olan bağımsız bir ağ üzerinden bağlama konusunda uzmanlaşmıştır.

Sanal Özel Ağ (VPN) 

Hassas bilgilerin çalınması, ele geçirilmesi ve elektronik saldırılara maruz kalma olasılığının artmasıyla birlikte Sanal Özel Ağ, içinden geçen IP adresi, tarama geçmişi ve seyahat planları gibi verileri kapsayan ve şifreleyen güvenli bir tünel oluşturmaya başladı. İnternete bağlandığında.

Bilgisayar ağlarının önemi

Bilgisayar ağının önemi diğer ağlardan daha az değildir ve bilgisayar ağlarının önemi şunlardır:

             Verileri paylaş

Kullanıcı, bizzat daire merkezine gitmesine gerek kalmadan, internet üzerinden verilere ulaşıp, vergi dairesi ile vergi dosyalarının paylaşılması gibi verilerini başka bir kişiyle paylaşabilmektedir.

             Cihazları paylaş

Bilgisayar ağları, yazıcı gibi aygıtları paylaşma olanağı sağlar; Ve tarayıcıyı her bilgisayara ayrı ayrı bağlamaya gerek yoktur, bu da çalışmada daha fazla esneklik ve bilgisayara bağlı cihazların maliyetinden tasarruf anlamına gelir.

             Program paylaşımı

Özellikle bilgisayar ağları üzerinden bağlanan istemciler için.

             Kullanıcı etkileşimi

Ağların, e-posta, haber grupları, video platformları ve diğerleri gibi sohbet programlarının kullanıcılarına sağladığı hizmetler aracılığıyla, kullanıcıların uzak coğrafi bölgelerde birbirleriyle etkileşime girmesine olanak tanır.

             uzaktan oynatma

Bilgisayar ağlarının bir diğer ayırt edici özelliği, farklı bir coğrafi bölgede bulunan herhangi bir oyuncuyla uzaktan oynama olanağı sağlamasıdır.

             VoIP

Ağlar, (PSTN) protokolünü kullanmak yerine (IP) protokolü üzerinden telefon görüşmesi yapma özelliğini sağlar.

             Veri koruması

Tüm İnternet kullanıcılarının kullanıcının özel verilerine erişimi olduğundan, ağ,  gizli verileri bilgisayar korsanlarından ve davetsiz misafirlerden korumak için bir güvenlik duvarı özelliği sağlamıştır.


تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -