المواضيع

Bilgi suçları ile elektronik suçlar arasındaki fark

Bilgi suçları ile elektronik suçlar arasındaki fark

Bilgi suçları ile elektronik suçlar arasındaki fark

Çoğu kişi genellikle siber suç ve bilgi suçu kavramlarını aynı anlama geldiğini düşünerek karıştırmaktadır ancak aslında bilgi suçu ile siber suç kavramı arasında açık bir fark vardır ve bu fark aşağıdakileri içerir:

 

Bilgi suçları

Çalışmaları için internete bağlı olan elektronik ve akıllı cihazların ve bilgisayarların ihlal edilmesi, dolayısıyla suçlunun bireylerin kişisel bilgilerine erişmek için interneti kullanması durumunda ortaya çıkan yasa dışı bir davranıştır, çünkü bu araçlar internet için en büyük bilgi bankalarından biri olarak kabul edilmektedir. şu anda tüm insanlar ve birçok işletme ve ticari anlaşma internet üzerinden ve uzaktan uygulanıyor. Bu nedenle internet sitelerine eklenen tüm veri ve bilgilere ilişkin farkındalığın arttırılması gerekmektedir.

 

Siber Suç

bireylere, gruplara veya kurumların tamamına karşı işlenen suçlar; Modern iletişim araçlarını kullanmak ve temel amacı bir kişiye şantaj yapmak, onu karalamak ve ona zarar vermek olan bilgisayar kullanmak; Para gibi maddi bir karşılık elde etmek veya siyasi amaçlara ulaşmak veya kuruma özel güvenlik sırlarını ifşa etmek.

 

Bilgi suçlarının türleri

Suçlunun bilgi suçlarını işlemesinde birçok amaç ve saik bulunmaktadır. Olan:

 • Mali sebep: Temel amaç maddi getiri elde etmektir. İster para, ister para, ister başka bir iş olsun ve bu saik, hedefe bağlı olarak bireysel veya toplu suçlarda bulunur.
 • İntikam güdüsü: En tehlikeli türlerden biri olarak kabul edilir. Çünkü bu türde suçlunun elinde kuruma ya da kişiye ait olabilecek tehlikeli bilgiler bulunmaktadır.
 • Siyasi saik: Bu suçlara maruz kalan taraf devlet kurumları ve siteleridir. Uluslararası sistemlere karşı çıkan suçlular tarafından.
 • Eğlence saiki: Suçlunun korsanlık operasyonlarını gerçekleştirirken belirli bir amacı yoktur; Sadece eğlence amaçlıdır.
 • Zihinsel güdüler: Suçlu, elektronik ve bilgisayarlı sistemlere meydan okuyabildiğini kanıtlar.
 • Öğrenme arzusu: Suçlunun amacı korsanlığı öğrenmek ve uygulamaktır. Yürüttüğü süreç sayesinde sızma ve hackleme operasyonlarının nasıl yapılacağı konusunda deneyim kazanmak.

 

Siber suç türleri

Siber suçun birçok biçimi ve türü vardır; Bilgi korsanları veya diğer kişiler tarafından kullanılanlardan en önemlilerini gösteriyoruz:

 • Bireylere karşı suçlar: Bir suçlunun, bireyin kişisel elektronik kimliğine erişim sağlamak amacıyla işlediği suçlara kişisel siber suçlar denir; Yasa dışı yollarla, e-posta veya şifre yoluyla, kimliğe bürünme, fotoğraf ve dosya alınmasına yol açan; Bireylerin emirlerine uymaları için onları tehdit etmek ve tehlikeye atmak.
 • Hükümetlere karşı işlenen suçlar: Bu suçların hedefleri, bu suçları işleyen kişiler (korsanlar) gibi siyasi hedeflerdir; hükümetlerin resmi web sitelerine ve ağ sistemlerine saldırarak ve hackleyerek; Bu sitelerin altyapılarının ve ağ sistemlerinin tamamen yok edilmesi için çalışmalar yapmak.
 • Mülkiyete karşı suçlar: Bu suçlar, devletin ve özel şahıs kurumlarının özel programlarını ve önemli belgelerini sabote etmeyi ve bunlara zarar vermeyi amaçlamaktadır. Kötü amaçlı yazılımların bu kuruluşlara iletilmesi, e-posta gibi çeşitli yollarla yapılmaktadır.
 • Elektronik siyasi suçlar: Askeri sitelerde tutulan devlete özel güvenlik bilgilerinin çalınması ve siteye casus yazılım yerleştirilmesi.
 • Bilgi hırsızlığı: elektronik olarak saklanan bilgilerin dağıtımı ve yayılması; yasadışı yollarla.
 • Siber terörizm: Engellenen ve şifrelenen web sitelerine erişim isteyen bir grup siber terörist; Web sitelerini ve hayati sistemleri hackleyerek.
 • Dolandırıcılık ve saldırı suçları: Banka hesaplarının ve devlet kurumlarına ait hesapların hacklenmesi; Diğer özel kurumlar ve kredi kartları da çalınıyor, sonra ele geçiriliyor ve içlerindeki paralar çalınıyor.
 • Elektronik takip: web siteleri ve sosyal ağlar aracılığıyla kişisel bilgilerin toplanması ve bireylerin elektronik yollarla takip edilmesi; Onları taciz etmek veya mali hırsızlık yapmak ve tehlikeye maruz bırakmak amacıyla.

 

Bilgi suçları ve elektronik suçların riskleri

Bilginin yayılması ve elektronik suçlar toplumda birçok riskin oluşmasına neden olmaktadır. Bilgilerinin çalınması, şirketlerin zarar görmesine, şirketlerin ve kurumların sistemlerinin zarar görmesine, yok olmasına, bireyin tehlikeye maruz kalmasına yol açmaktadır. Kimliğe bürünme kolaylığı açısından elektronik kişisel verilerinin elde edilmesi ailevi sorunlara yol açabilir. Çünkü yalan haberler yayılıyor, ülkelerin güvenliği ve ekonomileri bozuluyor.

 

Bilgi suçları ve siber suçlarla mücadele yolları

Bilgilerin şifrelenmesine özen gösterilmesi, kişisel bilgilerin ve kamuya açık verilerin yayınlanmamasına dikkat edilmesi ve bu suçların nedenleri konusunda kişilerin medya aracılığıyla eğitilmesi ve arkadaş listesinde olmayan güvenilmez kişilerden bağlantı veya mesaj almamak, Şifreyi arada bir değiştirmek ve bunun banka hesabı, kredi kartı veya internetteki hesap olup olmadığını açıklamamak.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -