المواضيع

Bilgi teknolojisi kavramı nedir?

Bilgi teknolojisi kavramı nedir?

Bilgi teknolojisi kavramı nedir?

Bilgi teknolojisi veya bilgi teknolojisi terimi  , bilgisayarları ve ağlarını geniş anlamda tanımlamak için kullanıldığından, küçük veya büyük kuruluşlar bünyesinde bilgi yönetimi ve işlenmesi ile ilgili tüm alanları içermesinin yanı sıra kuruluş içindeki tüm sistemleri de kapsamaktadır. fiziksel cihazlar, işletim sistemleri ve veritabanları aracılığıyla Veri , depolama istasyonları ve işlem sunucuları, internet, telefon vb. kablolu ve kablosuz iletişim ağlarının yanı sıra bilgi teknolojisi altyapısının önemli bir temeli ve gerekli bir parçası olarak kabul edilmektedir. bu da organizasyonu oluşturur.

Bilgi teknolojisinin önemi

Bilgi teknolojisi, geçtiğimiz on yıllardaki çalışma ortamının manuel ve kağıt ortamından günümüzde yoğun bir dijital ortama dönüşmesi nedeniyle şirket ve kurumların ona büyük ve artan güveni nedeniyle önem taşımaktadır. buna bağlı olarak işle ilgili her şey, yönetimi kolaylaştıran, hataları azaltan ve siber saldırılara karşı koruma sağlayan dijital veriler biçiminde korunabilir ve saklanabilir.Uzaktan çalışma ortamlarının ortaya çıkmasıyla birlikte bilgi teknolojisi, koruma ve yönetim sürecini kolaylaştırdı risklere karşı çevresel cihazlar.

Bilgi teknolojisinin kullanım alanları

Bilgi teknolojisi aşağıdakiler de dahil olmak üzere toplumun geniş alanlarında kullanılmaktadır:

 • İşletme: İşin yürütüldüğü otomatik bilgi teknolojisinin ortaya çıkışı, tamamı farklı donanım ve yazılım kullanılarak yapılan finans departmanları, insan kaynakları , üretim ve hatta güvenlik gibi çeşitli departmanlarda kullanıldığı için kökten değişti. .
 • Eğitim: Öğretmenlerin öğrencilerle iletişimi yoluyla bilgi teknolojisinin kullanımını geliştirin, ayrıca yeni şeyler öğrenmelerine yardımcı olun ve öğrencilerin sınıf dışında cep telefonları, tabletler ve diğer araçları kullanarak bilgiye erişimini kolaylaştırın.
 • Finans: Bankalar genellikle tüm finansal işlemlerin ve mevcut hesapların kayıtlarını bilgisayar kullanarak tuttuğundan, bilgi teknolojisi insanlara ufuk açmaya yardımcı olur ve dolaşım ve çevrimiçi satın almalar gibi finansal işlemleri ve anlaşmaları kolaylaştırır.
 • Sağlık hizmetleri: Bilişim teknolojilerinin tıp alanında kullanılması, hastaları muayene etme ve süreyi kısaltmanın yanı sıra, hastalar hakkında bilgi sağlanmasını ve uzmanlarla iletişim kolaylığı sağlaması nedeniyle sağlık hizmeti sunma hızını geliştirmiştir. evrak işlerinin yürütülmesinde kullanılır.
 • Koruma: Bilgi teknolojisinin kullanılması, verilere yalnızca belirli kişilerin erişerek, rastgele kişilerin erişimini engelleyerek, şifreleri koruyarak ve yalnızca yetkili kişilerin elde etmesine izin vererek, işlemlerin yürütülmesinde ve kayıtlarının çevrimiçi olarak tutulmasında güvenlik sağlamıştır.
 • İstihdam: Bilgi teknolojilerinin kurum ve şirketlerde kullanılması, bilgi teknolojileri alanında uzman olan kişilere istihdam yaratmış ve kendi alanı dahilindeki mevcut işlerin veritabanlarını tutarak diğer alanlarda da çalışmaktadır.

BT engelleri

Bilgi teknolojisinin önündeki engellerden bazıları şunlardır:

 • Birçok BT uzmanının büyük miktarda veriyi işlemesini gerektiren aşırı veri yükü.
 • Özellikle bilgisayar ve bilgi teknolojisi uygulamalarını kullanma becerisi olmayan iş kullanıcılarına hizmet vermek ve işi daha verimli tamamlayabilecek şekilde eğitmek için ekip çalışması ve iletişim becerilerinin artırılması ihtiyacı.
 • Şirketlerin ve iş adamlarının endişe kaynağı olan, herhangi bir kazanın şirketlerin itibarına zarar verebileceği ve diğer maddi zararlara yol açabileceği koruma ve güvenlik sorunları.
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -