المواضيع

Bilgi ve iletişim teknolojisi

Bilgi ve iletişim teknolojisi

Bilgi ve iletişim teknolojisi

Teknoloji, bireyin günlük yaşamında yardımcı olan buluşlar olarak tanımlanmakta olup, medya ve iletişim kavramının bilgi ve iletişim yöntemleri anlamına geldiği, toplumdaki iletişim yöntemlerinin eski çağlardan bu yana çoğaldığı ve bu yöntemler arasında yer aldığından bahsedilmektedir. doğrudan veya mesajlar, radyo, televizyon ve diğerleri aracılığıyla konuşmak.

 

Bilgi teknolojisi , otomatik bilgi cihazları veya telefon anlamına gelen, teknoloji aracılığıyla iletişim aracı olarak tanımlanmaktadır .

 

Bilgi ve iletişim teknolojisi bileşenleri

Bilgisayarlara ek olarak bir BİT ağının 5 temel bileşeni vardır:


 • Veri _)

Bunlar ham gerçekler ve rakamlar.

 

 • Donanım _)

Teknolojiye dayalı teknik cihazları oluşturan fiziksel bileşenlerdir.

 

 • Yazılım _)

Bilgisayarın dayandığı yazılımı ifade eder.

 

 • Bilgi _)

Kullanıcının anlayabileceği bir anlam kazandıracak şekilde işlenmiş veridir.

 

 • Prosedürler _)

Sistemin programlandığı gibi sorunsuz çalışmasını sağlamak için belirli bir sırayla gerçekleştirilen bir dizi prosedürdür.

 

Bilgi ve iletişim teknolojisinin olumlu etkileri

Bilgi ve iletişim teknolojisinin yaşamın çeşitli yönlerine pek çok olumlu etkisi vardır ve bu etkilerden en önemlileri şunlardır:

 • Bilgiye kolay erişim

Teknoloji, eğlence ve eğlence olanakları sunmanın yanı sıra, birçok insanın gerekli bilgiye ulaşmasını, ticareti kolaylaştırma gibi çeşitli hizmetleri almasını kolaylaştırmıştır.

 

 • Eğitime erişimi iyileştirin

Bilgi ve iletişim teknolojisi , esnek ve mobil çalışma gibi yeni iş olanakları ve iletişim alanında birçok iş olanağı sağlamanın yanı sıra, internet aracılığıyla öğrenme olanağı da sağlamaktadır .

 

 • Yeni fırsatlara ve araçlara kolay erişim

Bilgi ve iletişim teknolojileri, bu tür teknolojilere ulaşamayan insanlara yeni ufuklar açmıştır. Bunlardan bazı örnekler şunlardır:

 • Eskiden fotoğrafçılık, profesyonel bir stüdyo ve fotoğrafçının yanı sıra, fotoğraf düzenleme yazılımı ve yüksek kaliteli yazıcılar gerektirir.
 • Görme engelliler ve görme engelliler gibi özel ihtiyaçları olan kişilerin, sesle ilgilenen bilgisayarlarla yazma ve okuma için Braille yöntemi ve görme engelliler için ekran büyütme özelliği kullanılarak topluma kazandırılması.

 

 • Sosyal ağlar

( FACEBOOK) gibi birçok sosyal ağ sitesi mevcuttur.) ve ( TWITTER) ve ( LINKEDIN), kullanıcıların dünyanın her yerindeki birbirleriyle iletişim halinde olmalarını sağlar.

 

 • Alışveriş ve ticaret

Bilgi ve iletişim teknolojisi sayesinde internetten kolaylıkla alışveriş yapmak mümkün olup, bu özellik elektronik para transferi, çevrim içi işlem yapma, otomatik veri toplama sistemleri gibi teknolojilere dayanan elektronik ticaret başlığına girmektedir.

 

Bilgi ve iletişim teknolojisinin olumsuz etkileri

Bilgi ve iletişim teknolojisinin birçok olumlu etkisine rağmen bazı olumsuz yönleri de bulunmaktadır ve bu etkilerden en belirgin olanları şunlardır:

 • Teknoloji adına işten çıkarmalar

Yani manuel süreçlerin yerine otomasyonun getirilmesi, örneğin: bazı yerlerde robotların insanların yerini alması ve bunun sonucunda ortaya çıkan gelir kaybı gibi ekonomik sonuçlar ve sosyal statü ve özgüven kaybı gibi bazı sosyal sonuçlar.

 

 • Yüz yüze etkileşimi sınırlayın

Günümüzde herkes sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla internet üzerinden iletişim kurmayı tercih ediyor; Gerçek yüz yüze görüşmeler yerine e-posta, onları daha bireysel ve içe dönük hale getiriyor, çevrimiçi iletişim ise bireylerin duygularını açıkça ifade edememesine neden oluyor.

 

 • Azalan fiziksel aktivite ve bazı sağlık sorunları

Teknolojinin uzun süreli kullanımı baş ağrısı, boyun ağrısı, göz yorgunluğu gibi sağlık sorunlarının yanı sıra sosyal izolasyon gibi bazı psikolojik sorunlara da neden oluyor.

 

 • Fahiş maliyetler

Pek çok bilgi ve iletişim teknolojisi aracı, satın alınması veya bakımı pahalı olduğundan pahalıdır ve bu nedenle geliri sınırlı olan bazı bireyler, e-öğrenme hizmetlerinden yararlanamayabilir.

 

 • yanlış bilgi

Tüm web siteleri güvenilir bilgi kaynakları değildir ve bazıları yanıltıcı veya yanlış bilgi ve haberler yayınlayabilir.

 

 • Gizlilik kaybı

 • İnternetteki bazı veriler virüslere ve kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı savunmasızdır; örneğin, sosyal ağ sitelerinin kullanımı kişisel verilerin kaybına neden olabileceği gibi, çevrimiçi alışveriş ve ödeme durumunda para kaybetme riski de vardır. .


Medya alanında teknolojik devrim

Bilindiği üzere dünya son dönemde teknoloji alanında büyük bir devrime tanık olmuş, bu devrim bilgi akışında büyük bir devrime yol açmıştır. Öyle ki, bilginin yayılması yüksek ve büyük bir hızla, minimum çaba ve maliyetle gerçekleşmekte, alıcıya kolay ve kolay bir şekilde ulaşmaktadır ve son teknolojik gelişmeler, sınırlar ve parçalanmış halde kalan iletişim araçları arasındaki farklılıkların ortadan kaldırılmasına büyük katkı sağlamıştır. geçen yüzyılın yetmişli yıllarının sonuna kadar.

Başka bir deyişle bilgi ve iletişim teknolojisi, içeriğin ve iletilecek içeriğin işlenmesi için kullanılan farklı araçlar, teknikler, sistemler veya araçlar bütünü olarak tanımlanabilir ve aşağıdaki adımlarla gerçekleştirilir:

 • Ses, video, yazılı veya elektronik hesap makinesi aracılığıyla çizilmiş veri ve bilgilerin toplanması.
 • Kolayca ve zamanında saklayın ve geri alın.
 • Basılması, bir yerden başka bir yere aktarılması veya değiştirilmesi ve bu sürecin kapsadığı alanların yanı sıra bu araçların tarihsel gelişim aşamalarına göre manuel, elektronik, mekanik veya elektrik teknolojisi kullanılarak gerçekleşmesi bu araçlardan.

İletişim, teknolojik gelişmelerin gözle görülür etki yarattığı en önemli alanlardan biridir. Bu gelişme, coğrafi sınırların ortadan kaldırılmasına ve mesafelerin yakınlaştırılmasına katkıda bulunan birçok araç ve imkanın kullanıma sunulmasının yanı sıra, yer ve alan kısıtlamalarını aşarak tüm bilgilerin doğrudan ve anında her yerden elde edilmesini, toplanmasını, saklanmasını ve yayınlanmasını kolaylaştırmıştır. zaman.

Elektronik devrimi, internet, cep telefonu ve e-posta gibi ağlar ve bilgi tabanları ile doğrudan iletişimin yanı sıra seminerler düzenlemenin yanı sıra elektronik bilgisayarlar, uydular, mikrodalga hatları, optik fiberler, koaksiyel kablolar, dijital iletişim ve multimedya ile temsil edildi. ve uzaktan konferanslar.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -