المواضيع

Bilgisayar ağlarının tanımı

Bilgisayar ağlarının tanımı

Bilgisayar ağlarının tanımı

 Bilgisayar ağları , dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve gelişmiş tabletler gibi bir grup cihazın, bir grup Nesnelerin İnterneti ( IoT) cihazıyla bağlantısı olarak tanımlanır .) kameralar, buzdolapları ve sensörler gibi kablolara ihtiyaç duymadan interneti kullanarak birbirleriyle bilgi aktarımı gerçekleştirebilirler.

Bilgisayar ağlarının, evleri ve iş yerlerini internet ağları üzerinden uzaktan kullanılabilecek şekilde dünyaya bağlamayı amaçladığını ve bilgilerin dış güvenlik tehditlerinden korunmasına yardımcı olduğunu belirtmekte fayda var.

Bilgisayar ağı türleri

Bilgisayar ağlarının birçok farklı türü vardır ve bu türlerin en önemlileri aşağıda belirtilmiştir:

yerel ağ

Yerel alan ağı  veya LAN) bir bina veya ofis grubu gibi tanımlanmış küçük bir alan içerisinde bir grup bilgisayarın hızlı, ucuz ve güvenli bir şekilde veri aktarımı sağlamak üzere birbirine bağlanmasıdır ve iki kişisel bilgisayarın bir ağ üzerinden birbirine bağlanması olarak da bilinir. birbiriyle koaksiyel bir kablo.

kişisel ağ

Kişisel Ağ veya PAN kuruldu) bir grup bilgisayarı yaklaşık 10 m'lik küçük bir aralık içinde PlayStation cihazları ve cep telefonları gibi diğer birçok cihaza bağlamak için Bu ağ iki farklı türde gelir; Birincisi ( USB) kullanan kablolu türdür .), ikincisi ise Bluetooth veya Wi-Fi kullanan kablosuz türdür.

Büyükşehir bölgesi ağı

Metropolitan Alan Ağı veya ( MANLAN'dan daha geniş bir coğrafi alanı kapsayan bir ağ), yani hükümet gibi büyük kuruluşlar bu tür bir ağ aracılığıyla farklı vatandaşlarla iletişim kurmak için kullanabilir, bankalar da bunu kullanabilir ve havayolları tarafından rezervasyonlar için ve ordu tarafından da iletişim için kullanılabileceğini belirtmekte fayda var. .

geniş ağ

Geniş alan ağı veya WANSürekli dosya güncellemeleri, mesaj alışverişi yapma, yazılım paylaşma ve kurma imkanı ile karakterize edilen, iş, hükümet ve eğitim alanında şehirler, eyaletler veya ülkeler gibi geniş bir coğrafi alana yayılan bir ağdır. küresel ticaret Bol miktarda güvenlik duvarının varlığına ve bakımındaki sorunlara.

Bilgisayar ağlarında bağlantı yöntemleri

Aşağıda bilgisayar ağlarındaki en önemli bağlantı yöntemlerinden önem sırasına göre düzenlenmiş olarak bahsedilmektedir:

Eşler arası

Bu ortamda her bilgisayar, TCP/IP üzerinden bilgilerini diğer cihaza (bilgisayar, yazıcı, tarayıcı) gönderir .) bilgi dağıtmak için merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan ve bunun en ünlü örneklerinden biri, yazıcılı ve ona komutlar gönderen bilgisayarlardan oluşan bir ağdır.

ortak ağ

Bu ortamda her bilgisayar, bilgilerini merkezi bir bilgisayara gönderir ve bu bilgisayar da bilgiyi yazıcı, tarayıcı veya başka bir cihaz gibi başka bir cihaza gönderir.

Bir bilgisayar ağının bileşenleri

Bilgisayar ağının bileşenleri,  ağ kartı, elektrik anahtarı, kablo, dağıtıcı ve daha birçokları gibi bilgisayara program yüklemek için gereken ana parçalar olarak bilinir ve aşağıda bunların en yaygın açıklaması yer almaktadır. öne çıkan bileşenler:

ağ kartı

Ağ kartı , bir cihazı ağdaki başka bir cihaza bağlayan ve her kartın bir MAC adresine sahip olmasını sağlayan bir kart  olarak tanımlanır ()'nin salt okunur bellekte saklandığı ve iki tipte olduğu belirtilmektedir; Birinci tür kabloludur anakartın içindedir ve veri aktarımı için kabloları kullanır, ikinci tür ise dizüstü bilgisayarın içindeki kablosuz ağ kartı gibi kablosuz türdür.

distribütör

Ağ bağlantısını birden fazla cihaz arasında bölen cihaz olarak tanımlanır.Bir  bilgisayar ağdan bazı bilgiler istediğinde, istek öncelikle kablo aracılığıyla dağıtıcıya gönderilir ve dağıtıcı da isteği tamamen ağa yayınlar.Daha sonra hepsi Cihazlar, talebin kendilerine ait olup olmadığını kontrol eder, aksi takdirde uygulama düşürülür.

Bu cihazın şu anda çok fazla bant genişliği tüketmesi ve bağlantı miktarını sınırlaması nedeniyle kullanılmadığını, bu nedenle yerini anahtarlar ve yönlendiriciler gibi daha gelişmiş bileşenlere bıraktığını belirtmekte fayda var.

elektrikli tirbuşon

 Ağ bağlantısını birden fazla cihaz arasında bağlayan, yani kaynağı ve hedefi birleştiren, örneğin mesajın ağdaki diğer cihazlardan geçmeden bir adresten başka bir adrese gönderilmesini sağlayan bir cihaz olarak tanımlanır ve hedef ile kaynak arasında sağladığı doğrudan bağlantı nedeniyle dağıtıcıya göre daha iyi ve dolayısıyla daha hızlı olduğu belirtilmektedir.

yönlendirici

 Yerel alan ağına ( LAN) bağlanmak için kullanılan bir araç olarak tanımlanır .) İnternet ile; Gelen paketleri analiz etmek, almak ve başka bir ağa yönlendirmek için kullanılır ve paketleri iletmek için en iyi yolu belirler.Yönlendiricinin güvenlik, yüksek performans ve güvenilirlik gibi birçok avantajla karakterize edildiğini belirtmekte fayda var.

modem

Dijital verileri telefon hatları üzerinden analog sinyallere dönüştürerek bilgisayarın mevcut telefon hattı üzerinden internete bağlanmasını sağlayan cihaz olarak tanımlanır.Modem  doğrudan anakart üzerinde bulunmaz, PCI yuvasına takılır .) anakart üzerinde bulunur.

Kablolar ve konektörler

Başka bir dilde sinyalleri ve bilgileri onlar aracılığıyla ileten iletim araçları olarak tanımlanırlar.Tel  olarak da adlandırılabilirler ve ( Bükümlü çift kablo) dahil olmak üzere çeşitli tiplere ayrılırlar.).

Bilgisayar ağlarının gelişimi

Bilgisayar ağları geçmişteki icadından günümüze kadar büyük bir evrim geçirmiştir ve bu gelişmelerden en öne çıkanlar şunlardır:

 • Ellili yılların başında bilgisayar ağları, kendileri ile kullanıcılar arasında doğrudan temasın bulunmadığı büyük, karmaşık makineler halindeyken yolculuğuna başladı; bu nedenle bunlarla baş etmek için manyetik bantlar, kağıt ve delikli kartlar kullanıldı.
 • Altmışlı yılların başında, kullanıcıların bilgisayarları veri hatları üzerinden kullanabilmesi için etkileşimli istasyonlar geliştirildi, ancak bu yavaştı, daha sonra birden fazla cihazdan bilgi alan ve bunu ortak bir iletişim bağlantısı üzerinden gönderen vericiler ve kapasitörler icat edildi.
 • Daha sonra madde gelişti ve mikrodalga dalgaları veya tellerle birbirine bağlanan, farklı yerlere yerleştirilmiş düğümlerle elektrik anahtarları icat edildi.
 • Bundan sonra teknoloji gelişti ve ucuz kişisel bilgisayarlar birçok ticari ve eğitim kurumunda orta ve büyük sistemlerin yerini almaya başladı ve LAN icat edildi .Sonra olay gelişti ve ben WAN'ı icat ettim).

Bilgisayar ağlarının faydaları

Bilgisayarlar, bilgi aktarımına izin veren ortak bir ağ aracılığıyla kablosuz olarak birbirine bağlandığından, bilgisayar ağları, bilgi paylaşmanın en başarılı yollarından biri haline gelmiştir ve burada bilgisayar ağlarının en önemli faydalarından söz edilmektedir:

 • İletişimi ve bilgi kullanılabilirliğini geliştirin

Bunlar aracılığıyla bilgiye daha önce olmayan yollarla ve büyük bir hızla ulaşılırken, aynı zamanda güncel olay ve haberler de takip edilebilmektedir.

 • Kaynak değişimi

Bilgisayar ağları, bilgisayar ağı iletişimi yoluyla en fazla sayıda insan için bilgi kaynaklarının alışverişine olanak tanır ve genellikle şirketlerde kullanılır.

 • Kolay dosya paylaşımı

Bilgisayar ağları, ağlar üzerinden paylaşıldıktan sonra gerekli dosyalara erişimde emek ve zaman tasarrufu sağlar.

 • Yüksek esneklik

Bilgisayar ağları, bilgi toplama ve paylaşmanın yanı sıra, kullanıcıların ekipmanla oynamalarına gerek kalmadan her türlü bilgiye erişmelerine olanak tanır.

 • Maliyet etkinliği

Bilgisayar ağları internetten birçok programın ücretsiz olarak indirilmesine olanak sağlar.

 • depolama kapasitesi

Ağlar, özellikle kullanıcılar arasındaki bilgi paylaşımıyla, üzerlerinde bilgi depolamak için yüksek ve geniş kapasite sağlar.

Bilgisayar ağı engelleri

Bilgisayar ağları ne kadar kullanışlı olursa olsun , dezavantajları da vardır.İşte bilgisayar ağının en belirgin engelleri:

 • Bağımsızlık eksikliği

Bilgisayar ağları, manuel iş yerine iş yapmak için bilgisayarlara bağımlıdır, çünkü ana sunucu kapalı olduğunda cihazlar onsuz çalışamaz.

 • Emniyet açığı

Bilgisayar ağları bilgiyi herkesin erişebileceği bir biçimde sağlar ve böylece bilginin güvenliği ve korunması büyük ölçüde azalır.

 • virüslerin varlığı

Bilgisayar ağları, cihazlara zarar veren virüsler içeren bazı dosyalar içerebileceğinden, saklanan dosyaların periyodik kontrollerinin yapılması gerekir.

 • Olumsuz eylemleri teşvik edin

Porno sitelerinin ve diğer oyun sitelerinin çoğalması nedeniyle yerel ve küresel düzeyde olumsuz işleri artırıyor.

 • Bir uzmana soruyorsunuz

Kullanılacak birden fazla şifreyi bilmeyi de içerdiği için yüksek derecede sorumluluk ve dürüstlüğe sahip bir uzmanın varlığını gerektirir ve hiç kimse ağı hasar görürse onaramaz veya onunla ilgilenemez.

 • Yüksek inşaat maliyeti

Modem, kablo vb. altyapılardan bilgisayar ağları kurmanın ilk süreci maliyetlidir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -