المواضيع

Bilgisayar ekranını nasıl yakalarım?

Bilgisayar ekranını nasıl yakalarım?

Bilgisayar ekranını nasıl yakalarım?

Windows cihazının ekran görüntüsü nasıl alınır

Windows bilgisayar kullanan bir kişi, cihazın klavyesini kullanarak cihazın ekranının tamamının, hatta bir kısmının fotoğrafını çekebilir veya ekran görüntüsünü alabilir.


klavye aracılığıyla

Aşağıda, cihazın klavyesindeki bazı tuşlar aracılığıyla bilgisayar ekranının ekran görüntüsünün nasıl alınacağına dair bir açıklama bulunmaktadır:

             PrtScn tuşu: Bilgisayar klavyesindeki bu tuş tüm ekranın fotoğrafını çekmek için kullanılabilir.Unutmakta fayda var ki bilgisayara birden fazla ekran bağlı olduğunda (PrtScn) tuşuna basılması kullanıcının fotoğraf çekmesini sağlayacaktır. cihaza bağlı tüm ekranların ekran görüntüsü.

             Tuşlar (Alt + PrtScn): Bilgisayar ekranında belirli bir aktif pencerenin ekran görüntüsünü almak için klavyedeki (Alt + PrtScn) tuşlarına basabilirsiniz, bu nedenle kullanıcının almak istediği pencereye tıklamanız önerilir. Cihazdaki aktif ve etkinleştirilmiş pencere olduğundan emin olmak için ekran görüntüsü.

             İki tuş (Win + PrtScn): Windows 8 veya üzeri çalıştıran bir bilgisayara sahip olan kullanıcı, (Win + PrtScn) tuşlarına basarak cihazın tüm ekranının ekran görüntüsünü alabilir ve bu görüntünün otomatik olarak alındığını belirtmekte fayda var. Windows 8'de görüntüleri kaydetmek için varsayılan klasöre kaydedilmiştir.


kesme aracıyla

Bilgisayardaki (Ekran Alıntısı Aracı) aracını kullanarak Windows 10 veya Windows 7 çalıştıran bir bilgisayarın ekran görüntüsünü alma adımları şunlardır:

             Bilgisayardaki Başlat düğmesine tıklayın.

             Cihaz ekranında beliren arama kutusuna arama komutunu (Ekran Alıntısı Aracı) yazarak.

             Ekranda beliren menüden (Ekran Alıntısı Aracı) seçeneğini seçin.

             Aracın eski sürümünde Mod seçeneğine tıklayın veya Yeni seçeneğinin yanında görünen ok simgesine tıklayın.

             Kullanıcının cihaz için almak istediği ekran görüntüsünün türünü belirleyin.

             Cihazda ekran görüntüsü almak için ekranın bölümünü seçin.


Mac'in ekran görüntüsü nasıl alınır

Mac aygıtına sahip bir kullanıcı, aşağıdakileri kullanarak bilgisayar ekranının resmini veya ekran görüntüsünü alabilir:

             Tüm ekranın fotoğrafını çekmek için cihaz klavyesindeki (Command + Shift + 3) tuşlarına basıldığında, görüntü cihazın masaüstüne (TIFF) türünde bir dosyaya kaydedilecektir.

             Ekranın belirli bir bölümünün fotoğrafını çekmek için cihazın klavyesindeki (Command + Shift + 4) tuşlarına basın, ardından görüntünün ekran görüntüsünü almak istediğiniz bölümünü seçin.


Bilgisayar ekranı yakalama için en iyi yazılım

Bilgisayar ekranının fotoğrafını çekmeye yardımcı olan birçok program bulunmaktadır ve bu programlardan en önemlileri şunlardır:


Snagit yazılımı

Snagit programı Windows ve Mac işletim sistemlerinde çalışır ve kullanıcının bilgisayar ekranının tamamını veya belirli bir bölümünü yakalamasına olanak tanır.Snagit programını kullanarak bilgisayar ekranını yakalamaya başlamak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

             Öncelikle Snagit programının bilgisayara indirilmesi gerekmektedir, indirmek için buraya tıklayabilirsiniz .

             İndirme işlemi tamamlandıktan sonra Snagit program simgesi Windows sisteminde görev çubuğunda yani ekranın sağ alt kısmında, Mac sisteminde ise ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda (Menü Çubuğu) görünecektir. sağdaki ekran.

             Snagit simgesine tıkladığınızda, kullanıcının bilgisayar ekranının resmini çekmesine veya ekranın videosunu kaydetmesine olanak tanıyan Yakalama Penceresi görünecektir.

             Bilgisayar ekranının resmini çekmek için, yakalama penceresinin solunda görünen Görüntü seçeneğine veya Hepsi Bir Arada seçeneğine tıklayın.

             Ekranda kırmızı renkte görünen (Yakalama) tuşuna basıldıktan sonra Windows sistemi için bilgisayar klavyesindeki (Print Screen) tuşuna veya Mac sistemi için (Control+Shift+C) tuşuna basıldıktan sonra Ekranın tamamının veya bir kısmının görüntüsünü seçmek için imleç tarafından seçilen ve kaydırılan turuncu artı işaretleri ekranda görünecektir.

             Bittiğinde, yakalanan görüntü Snagit Düzenleyici ekranında görünecek ve bu da kullanıcının uygun ayarlamaları yapmasına ve kaydetmesine olanak sağlayacaktır.

             Çekilen resmin doğruluğunu sağlamak için resim çekerken büyüteç kullanılması tavsiye edilir.

             (Hepsi Bir Arada) seçeneğini kullanarak ekranı çekmeye başlarsanız, çekimi bitirdiğinizde mavi bir araç çubuğu görünecektir, görüntü düğmesine basmaya dikkat edin, ardından doğrudan Snagit editör ekranına gideceksiniz.

Screenpresso yazılımı

Screenpresso programı yalnızca Windows'ta çalışır ve Mac sisteminde çalıştırılamaz.Screpresso kullanarak bilgisayar ekranını yakalamak için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekir:

             Screenpresso'yu indirmek için buraya tıklayabilirsiniz .

             Program yüklendiğinde Windows görev çubuğunda Screenpresso simgesi görünecektir.

             Program simgesine basılır ve ardından (Yakala) seçilir.Kullanıcıya Video Kaydet veya hareketsiz görüntü (Ekran Görüntüsü Bölgesi) olmak üzere iki seçenek görünür.

             (Ekran Görüntüsü Bölgesi) tuşuna bastıktan sonra ekranda kesişen çizgiler belirerek resmin çekileceği yeri belirler ve kullanıcı tam ekranın resmini çekebilir.

             İyi bir görüntü çözünürlüğü elde etmek için yakınlaştırmalı lens kullanılması önerilir.

             Görüntü çekildiğinde, programın çalışma alanında karşınıza çıkan ekranda otomatik olarak görünecektir ve kullanıcı, üzerine tıklayarak gerekli ayarlamaları ve eklemeleri yapabilir.

             (Ekran Görüntüsü Bölgesi) düğmesinin yanında kullanıcıya istenen görüntüyü kontrol etmesi için çeşitli seçenekler sunan küçük bir ok vardır.Görüntüyü çekmeden önce (Tam Ekran Görüntüsü) seçeneği gibi uygun seçeneğe basabilirsiniz. kullanıcının tam ekran bir görüntü almasını kolaylaştırır veya 3 saniye sonra ekranı yakalamak için çalışan (Gecikmeli Ekran Görüntüsü) seçeneği  veya ekranın hareket ettirilmesini sağlayan büyük bir görüntüyle ekranın yakalanmasına olanak tanıyan (Kayan pencereleri yakala) seçeneği İmleci kullanarak ekranı aşağı kaydırın.iFun Ekran Görüntüsü

Kullanıcının bilgisayar ekranını kolaylıkla yakalamasını sağlayan iPhone Ekran Görüntüsü programı, hem Windows hem de Mac işletim sistemlerinde çalışmaktadır.Kullanmak için aşağıdaki adımların takip edilmesi tavsiye edilir:

             iPhone Ekran Görüntüsü programını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz .

             Programı indirdikten sonra, kullanılan sisteme bağlı olarak görev çubuğunda veya menü çubuğunda program simgesi görünecektir.

             Program simgesine basıldığında çeşitli seçenekler belirir.Ekran görüntüsü almak için mavi (Yakala) düğmesine basılır.

             İmleç kullanılarak ekranın bir parçası mı yoksa ekranın tamamı mı olacağı, alınacak görüntünün boyutları belirlenir.

             (Yakala) düğmesinin yanında, kullanıcının tam ekranın resmini çekmesine veya imleci yukarı ve aşağı hareket ettirirken ekranın resmini çekmesine (kayan sayfa ekran görüntüsü) olanak tanıyan iki seçenek vardır.

             Fotoğraf çekildikten sonra, çekilen fotoğraf uygun ayarlamalar ve eklemeler yapma imkanıyla birlikte görünecektir.Ashampoo Snap

AshampooSnap programı, kullanıcının bilgisayar ekranının fotoğrafını çekmesini veya ekranın videosunu çekmesini sağlayan programlardan biridir ve yalnızca Windows işletim sistemi için mevcuttur ve aşağıdaki adımlarla kullanılır:

             Öncelikle programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz .

             Programı indirdikten sonra ekranın sağ üst köşesinde program simgesi görünecek ve imleci üzerine getirdiğinizde otomatik olarak büyüyecek ve oradaki tüm seçenekleri gösterecektir.

             İstenilen seçenek, video çekmek, Google Chrome ekranını çekmek veya imleci yukarı ve aşağı hareket ettirerek ekranı çekmek (Kaydırma Penceresini Yakala) ve diğerleri arasından seçilir.

             İstediğiniz ekran yakalama düğmesine bastıktan sonra, kullanıcının görüntünün boyutlarını belirlemesine yardımcı olan oklar görünecektir.

             Görüntü çekildiğinde programın düzenleyicisinde otomatik olarak açılarak kullanıcının görüntü üzerinde uygun ayarlamalar ve eklemeler yapmasına olanak sağlanır.

             Program ayrıca ekranın alt kısmındaki görev çubuğunda gösterilen simge aracılığıyla da kullanılabilir, üzerine tıklandığında kullanıcıya uygun resmi çekebileceği birçok seçenek görünür ve ayrıca program ayarlarına da erişebilir, yardım seçeneği ve diğerleri.


PicPick

PicPic programı Windows ve Mac sistemleri tarafından kullanılabilir ve cihazın ekranını yakalamak için kullanmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

             BikPeak programını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz .

             Program indirildiğinde görev çubuğunda program simgesi görünecek ve üzerine tıkladığınızda kullanıcının kullanabileceği seçenekler görünecektir.

             Cihazın ekranını yakalamak için (Ekran Yakalama) seçeneğine basın; bu, kullanıcıya ekranın bir bölümünü yakalama, ekranın tamamını yakalama, belirli bir pencereyi yakalama ve yeniden yakalama seçeneği gibi ekranı yakalamak için diğer seçenekleri sunar. -son ele geçirilen alanın ele geçirilmesi.

             Uygun görüntüyü aldıktan sonra, görüntü programın düzenleyicisinde uygun değişiklik ve ekleme yapma olanağıyla birlikte görünecektir.


Kullanıcının bilgisayar klavyesindeki belirli tuşlara basarak bilgisayar ekranını yakalamak için geleneksel yöntemler de kullanılabildiği gibi izleyebileceği birçok yöntem vardır ve bu tuşlar Windows ve Mac arasındaki bilgisayar işletim sistemine veya programlara göre farklılık gösterir. ve uygulamalar indirilebilir Bilgisayar ekranının fotoğrafını çekme konusunda uzmanlaşmış olan bu programlar, kullanıcıya sundukları seçenekler ve kullanım kolaylığı bakımından biraz farklılık gösterir, ancak her durumda uyumlu programın seçilmesine dikkat edilmelidir. Kullanıcının işletim sistemi ile.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -