المواضيع

Bilgisayar faresi bilgileri

Bilgisayar faresi bilgileri

Bilgisayar faresine ilişkin en önemli bilgiler aşağıdadır:

Bilgisayar faresinin tanımı

Fare, kullanıcı arayüzünde imleci kontrol etmeye yardımcı olması ve metinlerin gölgelendirilmesinde kullanılması nedeniyle önemli bir giriş aracı olarak kabul edilmesi, gerçekleştirdiği temel işlevler nedeniyle bilgisayarla yakından ilişkili parçalardan biridir. İşaretleme, dosyaları seçme ve bunlar arasında hareket etme, ayrıca fare, dosya veya nesneleri tıklatarak bir yerden başka bir yere taşımak için kullanılır. Bahsedilenlere ek olarak, fare belirli bir işlevi yerine getirirken bilgisayarda hafızaya sahip olmaz veya hafızayı ayırmaz ve böylece fare, bilgisayarın kapasitesini artırmayı başarmıştır.


Bilgisayar faresinin icadı

Bilgisayar faresinin icadından önce iztopu, ışıklı kalem ve diğer akıllı işaretleme cihazları olarak bilinen diğer cihazlar yaygın olarak kullanılıyordu.

Daha sonra fare iki ana aşamada icat edildi; ilki, MS 1964 yılında Amerikalı mühendis Douglas Engelbart tarafından yapıldı ve o zamanki fare, dikdörtgen bir dış tahta kasa, dairesel bir plaka ve birbirine değen iki metal tekerlekten oluşuyordu. fareyi hareket ettirmek için kullanılan yüzey ve ekranda yalnızca bir yönde hareket ediyordu.

Ve 8 yıl sonra, yani MS 1972 yılında, Amerikalı mühendis Bill English, fare için başka bir tasarım icat etti; buna küresel fare adını verdi; bu, yaygın ve artık bilinen şeklidir; farenin iki yanında iki metal tekerlek bulunur. alt kısmı yuvarlanan bir topla değiştirildi ve çeşitli yönlerde hareket edebilir hale geldi.


Bir bilgisayar faresinin fiziksel tanımı

Fare, tamamı sol veya sağ el için uygun olan birçok şekil ve boyutta mevcuttur ve aşağıdakiler onun en belirgin fiziksel özellikleridir:

düğmeler ve kaydırma tekerleği

Fare, standart haliyle, ön tarafında, sağ tıklama düğmesi veya sol tıklama düğmesiyle tıklamak için her biri farklı işlevler taşıyan iki düğme içerir.Diğer bazı fare türlerinde bir veya daha fazla düğme bulunur. kullanıcıya çeşitli işlevler sunmak için iki düğme. Örneğin 12 tuştan oluşan Razer Naga Chroma MMO oyun faresi var.

Farenin ön kısmının ortasında (iki düğmenin arasında) ekranı hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı hareket ettirmek için kullanılan bir kaydırma tekerleği de vardır.

top veya lazer

Eski farenin alt kısmında, ekrandaki imleci kontrol etmek için küçük bir top bulunurken, yeni fare, top yerine lazer kullanıyor ve parmakla hareket ettirilen, üst kısmında büyük bir top bulunan başka fare türleri de var Fareyi hareket ettirmek yerine yüzeyde sabit tutarak imleci kontrol etmek için Örneğin: bir fare (Logitech M570).

Özel özellikler

Özel kullanımlar için tasarlanmış fare türleri vardır; Örneğin, normal bir fareden daha küçük boyutta olan ve genellikle geri çekilebilir bir teli olan bir seyahat faresi vardır ve eli korumak için normal bir farenin şeklinden farklı bir şekle sahip olan ergonomik bir fare vardır. stres ve kablolu ve kablosuz fareler.


Bilgisayar fare işlevleri

Bilgisayar faresinin görevleri şunlardır:

•  Fare imlecini hareket ettirin

Fare işaretçisini bilgisayar ekranında hareket ettirmek farenin temel işlevidir.

Yön  veya gösterge

Fare, belirli bir nesneyi veya dijital nesneyi başka bir kullanıcıya işaret edecek şekilde basitçe hareket ettirerek kullanılabilir; Örneğin bazı oyunlarda fare, silahı vurulması amaçlanan yöne doğrultmak için kullanılır.

•  Bir program açın

İşaretçiyi bir klasöre, belgeye, programa veya başka bir nesneye taşımak ve tek veya çift tıklatmak o klasörü açar ve açmak için üç tıklama gerektiren bazı klasörler veya programlar vardır.

Seçim  _

Fare, kullanıcının vurgulanacak kelimeye çift tıklayarak ve fareyi seçilecek alana sürükleyerek aynı anda metni, bir dosyayı veya birden fazla metni veya dosyayı seçmesini sağlar.

•  Sürükleyip bırakın

Fare, dosyaları veya diğer nesneleri seçip, ardından bir klasöre veya başka bir konuma sürükleyip bırakarak taşımak için kullanılır.

•  Bilgileri ortaya çıkarmak için kaydırın

Fare işaretçisini nesnelerin üzerine getirmek, her nesnenin bilgilerinin veya işlevlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Örneğin, fare Windows'ta Başlat düğmesinin üzerine getirilebilir, böylece (Başlat) kelimesi görünür.

•  Kontrollere erişmek için tıklayın

Farenin başka bir işlevi de, klasörleri veya diğerlerini yönetmek için daha fazla kontrole veya özelliğe erişmek üzere sağ düğmeyi kullanmaktır.

•  Yukarı ve aşağı kaydırma

Fare tekerleği, uzun belgelerle veya web sayfalarıyla uğraşırken tekerleği döndürerek veya yukarı veya aşağı sürüklerken üzerine tıklayarak hızlı ve rahat bir şekilde yukarı veya aşağı kaydırmak için kullanılır; Ayrıca düğme olarak da kullanılabilir.

•  Belirli işlevleri özelleştirme

Birçok fare aygıtında kullanıcının istediği herhangi bir işleve atayabileceği ek düğmeler bulunur. Örneğin, bir yan düğme içerenler vardır ve bu düğme, yalnızca basılarak tarayıcıda daha önce görüntülenen web sayfasına dönecek şekilde programlanabilir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -