المواضيع

bilgisayar türleri

  Çalışma prensibine bağlı olarak bilgisayar türleri

  Bilgisayarlar, simetriye veya sayısallaştırmaya vb. bağlı olanlar olduğundan, çalışma prensipleri açısından kendi aralarında farklılık gösterir.

  analog bilgisayarlar

  Geliştirilen en eski bilgisayarlardan biri olan analog bilgisayar, basınç, sıcaklık, voltaj, hız, ağırlık gibi verileri sürekli olarak saklayan ve verileri sayı veya sembollere dönüştürmeye gerek duymadığı için hesaplamalar ölçümlerle yapılır En karmaşık yöntemlerden biridir ve  sorunları çözmek için mekanik hareketi veya elektrik akışını kullanır ve eski çağlardan beri, dijital bilgisayarlar ortaya çıkana kadar kullanılmıştır.

  dijital bilgisayarlar

  İngilizce yazılan içerik ikili dile dönüştürüldüğü için 0 ve 1 ikili sayı sistemini kullanarak bilginin birkaç saniye içinde işlenmesine yardımcı olan ve bu sayede insan ve bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurduğu dijital bilgisayarlar üç parçadan oluşur. aşağıdakileri içeren parçalar:

  • Giriş : Kullanıcının girdiği verilerdir.
  • İşleme : Giriş belirli bir sıra kullanılarak işlenir.
  • Çıkışlar : Girişe bağlı olarak ve işlem tamamlandıktan sonra çıkış görüntülenir.

  hibrit bilgisayarlar

  Hibrit bilgisayarlar , kolay kullanılabilen dijital bellek ve etkin işlem hızının yanı sıra, hesaplamalarda güçlü analog birimler aracılığıyla, bileşenlerini hızlı ve doğru hale getirecek şekilde tasarlandığı için dijital ve analog bilgisayarları birleştiren hibrit bilgisayarlardır. Hibrit bir bilgisayar, diferansiyel denklemlerin etkili bir şekilde ele alınmasının yanı sıra Mantıksal işlemleri entegre etmek için de kullanılabilir.


  Boyutuna bağlı olarak bilgisayar türleri 

  Bilgisayarlar kendi aralarında boyut bakımından farklılık gösterirler ve boyut açısından öyle bir evrim geçirmişlerdir ki zamanla kullanıcıların ihtiyaçlarını ve yaptıkları işin doğasını unutarak küçülüp hafiflemişlerdir.

  Ana bilgisayar

  Büyük bir ana bilgisayar, aynı anda çok sayıda kullanıcıyı destekleyen, yüksek özellikleri, büyük boyutu ve yüksek maliyeti ile karakterize edilen ve  büyük şirketler tarafından ticari veritabanları, işlemler ve uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir cihazdır. genellikle küçük cihazlarda bulunandan daha yüksek derecede güvenlik ve kullanılabilirlik gerektirir.

  Süper bilgisayar

  Süper bilgisayar , boyut olarak en büyük ve fiyatı en yüksek bilgisayar türüdür ve bir veya birlikte çalışan birkaç cihazdan oluşur ve bu türün özellikleri oldukça yüksektir ve çok sayıda hesaplama yapabilecek donanıma sahiptir. Aynı anda ve nükleer deneyler, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Enstitüsü'nün yönetimi, hava tahmini ve uzay takibi gibi büyük bilimsel deneylerde kullanılıyor.

  mikro bilgisayarlar

  Küçük bilgisayarlar, büyük bir bilgisayarın tüm özelliklerini içerir, ancak boyutu daha küçüktür, genişliği 12 ila 7 inçten azdır.Çoklu kullanımlıdır ve mükemmel işlem gücüne sahiptir, ancak bir bilgisayarın işlem gücünden daha büyük değildir. ana bilgisayar veya süper bilgisayar. Örnekler şunları içerir: Küçük masaüstü bilgisayarları, cep telefonları ve mP3 oynatıcıları vardırkeskin kenar.


  Kullanıma bağlı olarak bilgisayar türleri

  Bilgisayar türleri, kullanım amaçlarına göre aşağıdakileri içerir:

  bilgisayar

  Kişisel bilgisayar, bir kişinin bilgisayarıdır, yani tek bir kişi tarafından kullanılır ve bu cihazın özellikleri biraz düşük ve düşüktür ve Windows işletim sistemi üzerinde çalışır.Ve farklı biçimlerde geliyorlar, bazılarının dokunmatik ekranları var ve Bluetooth ve Wi-Fi gibi her türlü yerleşik bağlantıya sahipler.

  Masaüstü bilgisayar

  Masaüstü bilgisayar, ofislerde kullanılan bir bilgisayar türüdür ve kişisel bilgisayara biraz benzemekle birlikte, gücü ve depolama kapasitesi daha fazla olduğundan özellikleri ondan daha yüksektir ve çok yönlüdür ancak daha az kullanılmıştır. Son zamanlarda akıllı telefonlar ve bilgisayarlar, çoğu tüketici için uygun fiyatlarının da yardımıyla, taşınabilir cihazlar devralıyor.

  Dizüstü bilgisayar

  Diğer türlere göre küçük boyutu ve hafifliği ile karakterize edilen bir bilgisayar olan dizüstü bilgisayar ; ekran, klavye, iztopu, işlemci, bellek, sabit disk gibi tüm bileşenlerini tek bir yapıda bütünleştirmesi nedeniyle kitaba benzemektedir. pille çalışan paket olup, her yere rahatlıkla taşınabilmektedir ve bu tip şarj edilebilir pil ile donatılmıştır, yani elektrik akımına bağlı kalmadan sınırlı bir süre çalışır.

  Tablet

  Tablet bilgisayar , bu tip sadece dokunmatik ekran olup, tüm bileşenleri içerisinde mevcut olup, özellikleri spesifik olup, depolama kapasitesi küçüktür ve dizüstü bilgisayardan daha ucuz olduğu için fiyatı da biraz ucuzdur. Çalışmalarında fotoğraf çekme, oyun indirme ve kalemle çizim yapma yeteneği açısından akıllı telefonlara benzemektedir.

  sunucu bilgisayarı

  Sunucu bilgisayar büyük şirketlerde, fabrikalarda, eğitim, sağlık ve güvenlik kurumlarında ana cihazdır ve genellikle güçlü işlemciler, büyük bellek ve büyük sabit diskler içerdiğinden ana sunucunun özellikleri yüksektir ve fiyatı çok pahalıdır. Çok sayıda çalışanı olan şirketlerin vazgeçilmezidir.

  Kişisel veri asistanı

  Kişisel veri asistanı, oldukça küçük boyutlu ve hafif olan, genellikle klavye içermeyen, ancak kullanıcının bilgi girişi için dokunmatik ekran teknolojisine dayanan ve genellikle esas olarak adresleri ve notları kaydetmek için kullanılan ucuz bir bilgisayardır. uzun saatler dayanan ve şarj edilebilir pil ile çalışır.

  İş istasyonu bilgisayarı

  İş istasyonu bilgisayarı çok yüksek özelliklere sahip bir bilgisayardır. Büyük veri işleme gerektiren alanlarda kullanılması, performans ve sonuç gösterme hızının yüksek olması ve bu türün fiyatının biraz fahiş olması nedeniyle en hızlı merkezi işlem birimlerini ve büyük kapasiteli sabit diskleri içerir ve genellikle video oyunları oynamak, 3D grafikler ve oyunları geliştirmek.


  Çözüm

  Bilgisayarlar hayatımızın ve günlük kullanımlarımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş, dolayısıyla türleri ve kullanım alanları çoğalmış ve bu yazıda çalışma prensibine göre en önemli türlerden bahsedilmiş ve bunlar analog bilgisayarlar, dijital bilgisayarlar ve dijital bilgisayarlar olarak ayrılmıştır. Hibrit bilgisayarlar olup boyutlarına göre süper bilgisayarlar, büyük bilgisayarlar ve mini bilgisayarlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kullanıma göre kişisel bilgisayar, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar, sunucu bilgisayar, kişisel veri asistanı ve iş istasyonu bilgisayarı olarak ayrılırlar. .

  تعليقات
  ليست هناك تعليقات
  إرسال تعليق   وضع القراءة :
   حجم الخط
   +
   16
   -
   تباعد السطور
   +
   2
   -