المواضيع

Bilgisayarın artıları ve eksileri

Bilgisayarın artıları ve eksileri

Bilgisayarın avantajları

Bilgisayarın , hayatın her alanına giren büyük faydaları ve geniş kullanım alanları nedeniyle hayatın ihtiyaçlarından biri haline geldiği söylenebilir.İşte  faydalarından bazıları:


İş verimliliğini artırın

Bilgisayarın en önemli avantajlarından biri, elle yapılması uzun günler gerektirebilecek, bilgisayar aracılığıyla birkaç dakika içinde tamamlanacak meşakkatli ve tekrarlayan işlerin insan gücünün yerini almasıdır ve bunun nedeni, Verilerin, talimatların ve bilgilerin bilgisayarın elektrik devrelerinde hızlı hareketi, milyarlarca talimatın birkaç saniye içinde yürütülebilmesine neden olmuştur.


Yüksek depolama kapasitesi

Bilgisayarlar büyük miktarda veri depolayabilir ve bu bakış açısını açıklığa kavuşturmak için, bilgisayarlaştırıldıktan sonra bir bilgisayarda tüm odayı doldurabilecek daha somut dosyalar saklanabilir, ayrıca bu verilere erişim çok hızlı bir iş olduğundan, bilgisayarların parçalara ihtiyacı vardır. depolama verilerini belleğe dönüştürmek için saniyenin.


internet bağlantısı

İnternet, tarihin en önemli ve en büyük icatlarından biri olup, kullanıcıların dünyanın her yerinden insanlarla daha hızlı iletişim kurabilmesi, mesaj gönderebilmesi için küresel ağa girme imkanı veren bilgisayarlar aracılığıyla erişilebilen bir özelliktir. e-postalar gönderebilir, sesli veya görüntülü aramalar yapabilir veya hızlı mesajlar gönderebilir, kullanıcılar aynı zamanda anlık dosyaları paylaşabilir ve yeni diller öğrenebilir, çünkü bu harika bir eğitim yöntemidir.


Uzaktan Eğitim

Bilgisayar uzaktan eğitimin başarısına katkıda bulundu. Çünkü özellikle internetin yaygınlaşmasıyla birlikte, derslerin ve sınıf oturumlarının video görüşmeleri yoluyla, çeşitli uygulamalar kullanılarak yapılmasını kolaylaştıran internet, öğrenciler ve öğretmenler arasında bir iletişim aracı haline gelmiş ve internet, öğrencilerin dersler sırasında etkileşime girmesine olanak tanıyarak öğrenme sürecinin daha da kolaylaşmasına olanak sağlamıştır. sadece dinlemekle sınırlı olmayıp, öğrencilerin bilgiye, kurslara ve yoğun derslere istedikleri zaman, çok çeşitli eğitim kaynakları sağlayan İnternet içeriği aracılığıyla erişmelerini sağlamanın yanı sıra.


eğlendirmenin yolu

Bir eğlence aracı olarak herkes için önemli bir yer tutan bilgisayar sayesinde, farklı tarayıcılar üzerinden film ve dizi izlemenin, müzik dinlemenin yanı sıra, modern çağrı uygulamaları sayesinde başkalarıyla her an, her yerden iletişim kurmak mümkün olmaktadır. Ücretsiz ya da düşük fiyatlarla, kullanıcıların anılarını canlı tutmak için çektikleri fotoğraf ve videoları kaydetmelerine olanak tanıyor.


Tüm dijital sorunları çözün

Bilgisayar, bilgi ve verileri harfler ve semboller aracılığıyla işleyebildiğinden ve bunların tümü iki sayı (0,1) kullanılarak ifade edildiğinden dijital problemlerin çözümünde faydalıdır.Özellik Bilgisayar görevleri yerine getirebilir, dijital sorunları çözebilir hale geldi. sorunları kontrol etmek, endüstriyel süreçleri kontrol etmek, makinelerin çalışmalarını organize etmek, kurumsal verileri ve çeşitli işletmeleri analiz etmek ve organize etmek.


Bilgisayar negatifleri

Bilgisayar iki ucu keskin bir kılıçtır. Pek çok faydasının yanı sıra pek çok dezavantajı da vardır. İşte bunlardan bazılarının açıklaması:


Sağlık sorunları

Bilgisayarların sağlıksız ve uzun süreli kullanımı dirsek, el bileği, boyun, sırt ve gözlerde rahatsızlıklara ve yaralanmalara neden olur.Bilgisayarın iyi tasarlanmış bir ortamda kullanılması, sağlıklı bir pozisyonda oturulması ve ders sırasında mola verilmesi ile bu sorunların önüne geçilebilir. kullanım süresi.


Çalışmada, bilgisayar başında uzun süre oturmanın, hareket aktivitesinin azlığı ve uzun süre oturmanın neden olduğu obezite sorunlarının yanı sıra, akademik düzeylerinin zayıf olması nedeniyle çocukları etkilediği, ayrıca uyku düzeyini de etkilediği, Çocuğun gördüklerini taklit ederek takip ettiği şiddet ve davranış sorunlarının yanı sıra, ekrandan yayılan ışığın beyindeki uyku döngüsüne müdahale ederek uykusuzluğa neden olması nedeniyle ebeveynlerin çocukları yatmadan önce sakinleştirmede sorunlarla karşılaşmaları ekranlarda.


Zamanı boşa harcamak

Zaman kaybı bilgisayarın en belirgin dezavantajlarından biridir. Çünkü birçok insan başkalarıyla iletişim kurmak için bilgisayar ekranları karşısında çok fazla zaman harcıyor; Mesaj göndermek ve içeriğin onun üzerinden yayılmasını izlemek, bilgisayarı zamanla bağımlılık haline getiren de budur, böylece kullanıcılar ondan uzak durmakta zorluk çekerler ve diğer durumlarda, birisi bilgisayardaki görevlerini gerçekleştirmek istediğinde, bilgisayarla ilgili sorunlarla karşılaşabilir. Reklamlar gibi pek çok dikkat dağıtıcı unsur, istediği bilgiyi alırken zamanını boşa harcıyor, bu da bazen tembelliğe ve mahvolmaya neden oluyor.


özel hayatın ihlali

Kişisel bilgisayar çok fazla bilgi, kişisel veri, resim, gizli ve özel dosya taşıdığından bilgisayar, bilgisayar sistemleri ve bunların nasıl hackleneceği konusunda uzman dolandırıcılar tarafından hacklenmeye karşı savunmasızdır ve bilgisayar hacklendiğinde, bilgisayar hacklenmeye açık olacaktır. Bilgisayar korsanlarının kullanıcının hesaplarına girip verilerini ve bilgilerini çalması ve ona şantaj yapmasının yanı sıra banka hesaplarına erişme ve bunları çalma olasılığı da kolaydır.


Aile parçalanmasını teşvik etmek

Teknoloji ve evlerde bilgisayar bulunması, aile bireylerinin birbirleriyle geçirmesi gereken zamanı azaltarak aile ilişkilerini olumsuz etkilemiş ve aralarındaki etkileşimin azalmasına katkıda bulunmuş, aynı zamanda evde oturmaktan kaynaklanan aile içi anlaşmazlıkların artmasına da neden olmuştur. Bilgisayarın önünde ve internette.

Aile, bireylerin yaşamının en önemli parçası olduğundan, aile ilişkilerinin bozulmasına ve aile parçalanmasının ortaya çıkmasına yol açabilecektir ve aile üyeleri arasında iletişimin olmaması, bireyin bir ailede ortaya çıkması anlamına gelmektedir. birbirine bağlı olmaması ve belirli bir sistem tarafından yönetilmemesi, ebeveynler arasındaki mesafenin ve aralarında etkili ve gerçek bir iletişimin bulunmaması anlaşmazlıkların artmasına neden olmaktadır.


Sosyal izolasyona neden oluyor

Uzun süre bilgisayar kullanmak kullanıcının ailesinden, arkadaşlarından ve toplumdan uzaklaşmasına neden olmakta, yani bilgisayar kullanma takıntısı ve bağımlılığı kullanıcının yaşadığı topluma düşman olmasını ve ondan soyutlanmasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle elektronik oyun bağımlısı olunduğunda başkalarıyla oturup onlarla etkileşime geçmek yerine kullanıcı için tercih edilen seçenek haline geliyor. Online alışveriş, elektronik oyunların yanı sıra kullanıcının marketlere gitmesini ve dış dünyayı görmesini de engelliyor.


Çözüm

Bilgisayar, herkes için harika bir yer kaplayacak şekilde teknoloji dünyasında devrim yarattı, bu nedenle bilgisayar iş, eğlence, ders çalışma, iletişim ve üretim işlemleri gibi yaşamın çeşitli alanlarında kullanılıyor, ancak aynı zamanda kullanıcılarını da olumsuz etkiliyor çünkü aşırı veya yanlış kullanım nedeniyle kullanılması ve önemli bir zarara maruz kalmadan faydalanılması Kullanıcının, bilgisayarı faydalı amaçlarla kullanmalı ve bağımlılıktan kaçınmak için ölçülü kullanması gerekmektedir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -