المواضيع

Bilgisayarın donanım bileşenleri

Bilgisayarın donanım bileşenleri

Bilgisayarın donanım bileşenleri

  giriş birimleri

  Giriş birimleri, bilgisayarda cihaza veri ve bilgi girişi yapmak için kullanılan birimlerdir.Bu birimlerin sayıları ve her birinin bilgisayardaki işlevi şunlardır:

  • Klavye:  Harf, sayı vb. gibi verileri bilgisayara girmenin en iyi bilinen bileşenidir ve bazı ek düğmelerle birlikte tasarım olarak daktiloya benzer.
  • Fare:  Bu bileşen imlecin hareketini kontrol eder.Farede bir sağ düğme, bir sol düğme ve düğmelerin arasında yer alan küçük bir tekerlek bulunur.
  • Tarayıcı:  Bu bileşen, merkezi işlem biriminde işlenmek üzere kağıt bilgilerinin bilgisayara girilmesinin yanı sıra, düzenlenebilmesi için görüntülerin bilgisayara girilmesi için de kullanılır.
  • Mikrofon:  Sesi bilgisayara girmek ve dijital veriye dönüştürmek için kullanılır.
  • Sayısallaştırıcı:  Görüntüleri ve grafik verilerini bilgisayarın işleyebilmesi için ikili girişlere dönüştürmek için kullanılır.

   

  çıkış birimleri

  Çıkış birimleri, bilgisayar içindeki verileri metin, resim, ses veya video klip biçiminde okunabilir verilere dönüştürmek için kullanılan bilgisayarın harici elektronik parçalarıdır. Aşağıda bu bileşenlerin bir kısmı ve bunların ilgili işlevleri verilmiştir:

  • Ekran:  Ekran bilgisayarın önemli bir bileşenidir ve cihaz onsuz tamamlanamaz ve görsel bilgilerin görüntülenmesinin temelini oluşturur.
  • Yazıcı:  Ekran, dijital ve elektronik verileri basılı kopyalara dönüştürmek için kullanılır.
  • Ressam:  Yüksek kalitede grafik ve görsel basmak için kullanılır ve karton, kanvas ve birçok farklı sentetik malzeme üzerine baskı yapabilme özelliğiyle yazıcıdan farklılık gösterir.
  • Hoparlör:  Bu bileşen, bilgisayarda zaten bulunan ses kartını kullanarak bilgisayardan ses çıkışı sağlamak için kullanılır.
  • Kulaklık:  Kulaklık, bilgisayar kullanıcısının sesleri bilgisayara kabloyla bağlayarak ayrı ayrı dinlemesine olanak tanır.

   

  Sistem birimi

  Sistem birimi  diğer adıyla kule veya yapı olan  ve işlevi karmaşık hesaplamaların sonuçlarını üretmek için dahili işlemleri gerçekleştirmek olan bilgisayarın donanım ve temel parçalarını içeren bir parçasıdır.  çünkü masaüstünün temel bileşen birimidir ve bu parçalar şunları içerir: anakart , rastgele erişim belleği ve merkezi işlem birimi .

   

  İşlemci

  Merkezi işlem birimi  veya işlemci, CPU olarak kısaltılır.), giriş cihazlarından veri almak ve bu girişten gerekli olanı analiz etmek, ardından gerekli bilgiyi ekran üzerinden çıkarmak veya girilen komutu istenen şekilde yürütmekten sorumlu olan bileşendir ve CPU'nun iki bileşeni vardır; :

  • aritmetik ve mantık birimi: ; ve kısaltması ( ALU), aritmetik, mantıksal ve kararla ilgili işlemlerden sorumludur.
  • Kontrol Ünitesi:  ve kısaltması ( CU) işleme operasyonlarından sorumlu birimdir.

  Bilgisayarın fiziksel bileşenleri , bilgisayardaki dahili aygıtlar ve bilgisayara bağlanabilen aygıtlardır ve klavye, fare vb. gibi giriş aygıtları ve bilgisayar için kullanılan çıkış aygıtları da dahil olmak üzere çeşitli türlerden oluşurlar. merkezi işlem birimi ve sistem birimine ek olarak yazıcı ve mikrofon da dahil olmak üzere verileri dijitalden kağıda veya sese dönüştürün.

   

  ana bellek birimi

  Ana bellek biriminin bir diğer adı da rastgele erişim belleğidir RAM) .) ve bilgisayarın bu kısmı, bazı görevleri tamamlamak için gerektiğinde hızlı erişim amacıyla işletim sistemi programlarını ve yazılım uygulamalarını depolamak için kullanılır.

  Bu ünite, bilgileri çok hızlı okuma ve yazma yeteneği ile karakterize edilir ve bilgisayar kapatıldığında rastgele erişim belleği verileri otomatik olarak silinir ve rastgele erişim belleğinin iki türü vardır; dinamik bellek ( DRAM) .) ve kalıcı bellek ( SRAM).

   

  depolama uniteleri

  Verilerin farklı birimlerde saklanması ve bilgisayarda ayrılan kapasitenin boş tutulması kolay hale geldiğinden, yalnızca veri depolamak için bilgisayarın belleğine bağımlı değildir ve aşağıda bir dizi depolama biriminin açıklaması yer almaktadır. bilgisayarın birimleri:

  • Bulut Depolama: Dünya çapındaki veri merkezlerinde bulunan ve kişisel bilgisayarın hafızasını kullanmak yerine bunlar üzerinde depolama yapılmasına olanak sağlayan büyük sunuculardır.
  • Harici depolama aygıtları:  Bilgisayarın dışına yerleştirilen dijital depolama aygıtlarıdır ve bu aygıtlar bilgisayarın depolama kapasitesini genişletmek veya bilgisayarlar arasında dosya aktarma işlemini kolaylaştırmak için kullanılır.
  • Sabit disk sürücüsü:  Bu sürücüler 20 terabayt olarak tahmin edilen geniş bir depolama alanı sağlar ve bu cihazlar bilgisayara kolay bir şekilde bağlanarak farklı cihazlar arasında dosya aktarımı işlemini kolaylaştırır.
  • Flash bellek cihazı: buna ( USB) denir .Küçük ve taşıması kolaydır ancak yalnızca kendi bağlantı noktalarına sahip cihazlarda kullanılabilir.
  • Optik depolama aygıtları:  veya adı verilen ( DVD) .) veya ( CD), ses ve video kliplerini oynatmanın yanı sıra depolama için de kullanılırlar.

   

  iletişim araçları

  Bilgisayardaki iletişim cihazı, bilgisayardaki dijital verileri telefon hatları ve diğer iletişim kabloları üzerinden gönderilen analog sinyallere dönüştüren cihaz olarak tanımlanır.Ayrıca iletişim cihazları, alınan analog sinyalleri, bir bilgisayar kullanılarak işlenebilecek dijital verilere dönüştürür. bilgisayar Bir bilgisayar için en önemli iletişim cihazları arasında:

  • Modem:  Telefon hatları üzerinden iletişim kurulması durumunda kullanılır.
  • İnternet ağ kartı: Ethernet'te ( Ethernet) kullanılan .).
  • Bluetooth cihazları .
  • cihazlar ( wi fi).
  • akıllı telefonlar.

  Bilgisayarın fiziksel bileşenleri, bilgisayarın bazılarının varlığı olmadan çalışamayacağı bir dizi birim ve cihazdır.Bu bileşenlerin en önemlileri; Giriş ve çıkış birimleri, depolama, merkezi işlem birimi, iletişim cihazları, bilgisayarın temelini oluşturan sistem birimi ve ana bellek birimi ve bu bileşenlerin her birinin bilgisayardaki işlevi ve önemi vardır.

  تعليقات
  ليست هناك تعليقات
  إرسال تعليق   وضع القراءة :
   حجم الخط
   +
   16
   -
   تباعد السطور
   +
   2
   -