المواضيع

Bir bilgisayarın bileşenleri nelerdir?

Bir bilgisayarın bileşenleri nelerdir?

Bir bilgisayarın bileşenleri nelerdir?

Bilgisayar yazılım kısmı ve fiziksel kısım olmak üzere iki ana bölüme ayrılır.Yazılım kısmı bilgisayarın fiziksel kısmından ayrılamaz. Yazılım kısmının çalışabilmesi için elektronik parçalara, fiziksel kısmın da çalışması ve işleme veya depolama sürecindeki fonksiyonlarını ve rolünü yerine getirebilmesi için bir işletim sistemine veya koda ihtiyacı vardır ve bilgisayarın yazılım ve fiziksel kısımları detaylandırılmıştır 
. aşağıdaki gibi :


Yazılım parçaları

Bilgisayarda dokunulamayan parçalardır ve yazılım parçaları bilgisayarın işinin ve kullanımının doğasını belirleyen ana kısımdır ve en meşhur işletim sistemleri arasında Microsoft Windows işletim sistemi, Mac sistemi yer almaktadır. ve Linux sistemi ve yazılım parçaları iki bölüme ayrılmıştır :


ÇALIŞTIRMA SİSTEMİ

İşletim sistemi, bilgisayardaki diğer tüm program ve uygulamaların çalıştırılmasından, yani ses programlarının, metin düzenlemenin, internetin ve diğer programların çalıştırılmasından sorumlu olan ana program olarak bilinir ve bilgisayar, bir yazılım olmadan kullanılamaz. bilgisayarla etkileşime girme olanağı sağlayan özel işletim sistemi.Yani işletim sistemi, kullanıcı ile bilgisayar arasında aracı görevi gören grafiksel bir arayüzdür.


programlar ve uygulamalar

Veya kullanıcının araştırma yapabileceği, belge yazabileceği, çizelgeler oluşturabileceği, tasarlayabileceği, çeşitli oyunlar oynayabileceği ve daha birçok görevi gerçekleştirebildiği son kullanıcı programları olarak adlandırılan bu programlar, özelliklerine göre iki türe ayrılmaktadır. amaçları, bazıları hesap makinesi kadar basit, bir kelime işlem programı kadar karmaşıktır.


fiziksel parçalar

Bilgisayarın fiziksel kısmı, belirli bir rolü ve belirli işlevleri yerine getiren bilgisayar bileşenlerinden dokunulabilen her şeydir [1] ve bilgisayarın fiziksel parçaları aşağıdakilerden oluşur: 


çıkış birimleri

Bilgisayarla iletişim kuran en önemli çıkış birimleri arasında şunlar yer alır:

             Monitör: Monitör, bir bilgisayar tarafından oluşturulan bilgilerin video veya görüntü biçiminde (LCD, OLED) görüntülenmesinden sorumlu olduğundan, çıkış cihazı olarak sınıflandırılır.

             Yazıcı: Yazıcı, bilgilerin kağıda basılmış metin ve grafik biçiminde çıktısını almaya yarayan cihaz olarak tanımlanır.Yazıcılar boyut, hız, geliştirme ve maliyet gibi birçok açıdan birbirlerinden farklılık gösterir. Düşük maliyetiyle karakterize edildiği için en popüler yazıcılar.Mürekkep püskürtmeli ve lazer yazıcılar gibi başka yazıcı türleri de vardır.


giriş birimleri

Bilgisayarla iletişim kuran en önemli giriş birimleri arasında şunlar yer alır:

             Klavye: Klavye bir giriş aygıtı olarak sınıflandırılır. Bilgisayara metin ve sayısal bilgi girmek için kullanılır. Klavye ayrıca, genellikle klavyedeki kısayollar aracılığıyla komutlar yazarak bilgisayarı bazı eylemleri gerçekleştirmeye yönlendirmek için kullanılır.

             Fare : Pencereler, dosyalar ve programlarla ilgilenen, fare imlecini hareket ettirerek kullanıcıdan bilgisayara talimatlar göndermek için kullanılan çevresel bir aygıttır.Fare genellikle sol ve sağ düğmeleri içerir ve fare yalnızca (GUI) var.

             Tarayıcı : (Tarayıcı); Kağıt üzerindeki bilgileri, bilgisayarda depolandığı ve özel programlar kullanılarak değiştirildiği bir görüntü olarak yakalayarak dijital bilgiye dönüştürür.Tarayıcı kullanarak verileri dönüştürme işlemi, aktarımda daha ucuz, daha kaliteli ve güvenilir olmasıyla karakterize edilir. Görüntüler.


bilgisayar kutusu

Bilgisayar kutusu, bilgisayarın harici parçalarından biridir ve sistem birimi gibi başka adlara da sahiptir. Bilgisayar kutusunun aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok işlevi vardır:

              

            Dahili bilgisayar parçalarını içerir ve bunları bilgisayarın içine monte eder.

            Bilgisayarın iç parçalarını kurcalamadan hava koşullarından ve sıvılardan koruyun.

            Bilgisayarın aşırı ısınmaması ve arızalanmaması için iç parçalarının soğuk tutulması.

            Fan sesinden kaynaklanan rahatsızlığı azaltın.

Anakart

Anakart, bilgisayardaki ana karttır ve sistem kartı, ana kart gibi başka adları da vardır ve ana işlevi, merkezi işlem birimi ile rastgele erişim belleği arasında ve geri kalanı arasında bir bağlantı sağlamaktır. bilgisayarın diğer parçalarının ve anakartın çeşitli türleri vardır; Her tür, belirli türdeki işlemciler ve bellek modülleriyle çalışır.İşlemci

Merkezi işlem birimi, bilgisayara bağlı programların ve cihazların verdiği ve tüm modern elektronik cihazlarda kullanılan komutların çoğunun yorumlanmasından ve yürütülmesinden sorumlu kısım olması nedeniyle bilgisayarın beyni ve merkezi işlem birimidir (CPU)  . ) aşağıdaki gibi iki ana bileşene sahiptir:

             kontrol ünitesi: (CU); Talimatların bellekten çıkarılmasından, tercüme edilmesinden ve yürütülmesinden sorumlu olan bileşendir.

             Aritmetik ve Mantık Birimi: (ALU); Aritmetik ve mantıksal işlemlerin doğru şekilde işlenmesinden ve çözülmesinden sorumlu olan bileşendir.


güç kaynağı

Güç kaynağına aynı zamanda güç kaynağı ünitesi (PSU) da denir ve güç kaynağının aşağıdakiler de dahil olmak üzere birden çok işlevi vardır:

             Bilgisayara güç sağlar.

             Doğru miktarda elektrik akımı çeker ve alternatif akımı doğru akıma dönüştürür.

             Elektrik sistemlerindeki dalgalanmaları ortadan kaldırmak için voltajı düzenler.


Güç kaynakları ürettikleri watt sayısına göre sınıflandırılır; dolayısıyla bilgisayar ne kadar güçlü olursa, o kadar fazla watt sağlar.


sabit sürücüler

Sabit disk sürücüleri, işletim sistemi ve çoğu dosya gibi verileri depoladıkları için bilgisayarın dahili parçalarının en büyük kısmı olarak sınıflandırılır ve bazı bilgisayarlar, sürücüler için aşağıdakiler gibi birkaç harf içerir: (C, D, E) sürücü bölümlerini temsil eden, genellikle işletim sistemi birincil sabit disktedir.


Veri deposu

Rasgele erişim belleği, bilgisayar kapatıldığında içinde saklanan bilgilerin kaybolduğu, bilgisayardaki geçici depolama birimi olarak tanımlanır ve bu bellek anakart üzerine kurulur ve anakart üzerine bir veya daha fazla dilim kurulabilir ve İki tür rastgele bellek vardır: Dinamik rastgele erişim belleği (DRAM), Statik rastgele erişim belleği (SRAM) ve DRAM'in kişisel bilgisayarlarda kullanılması yaygındır; Çünkü SRAM'den daha ucuzdur ve DRAM'deki bilgilerin depolanırken sürekli güncellenmesi gerekir.Optik sürücüler

Optik disk sürücüleri (ODD; Optik Disk Sürücüleri), lazer radyasyonu aktarım teknolojisini kullanır ve bu teknoloji, verileri kurtarmanın, değiştirmenin ve silmenin mümkün olduğu optik disklerden veri okumak ve yazmak için kullanılır ve optik disk örnekleri aşağıdakileri içerir: : (CD, dvd, Blu-ray ).

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -