المواضيع

Bluetooth nedir?

Bluetooth nedir?

Bluetooth,  kişisel bir alan ağı oluşturmak için mobil cihazları kısa mesafe üzerinden kablosuz olarak bağlayan bir ağ teknolojisidir. Bu teknoloji, kısa dalga boyunda, yüksek frekanslı radyo dalgalarını kullanır.

Bluetooth, farklı cihazlar arasında veri alışverişine izin veriyor ancak cihazların birbirine bağlı kalabilmesi için kısa bir mesafe içinde olması gerekiyor çünkü cihazlar otuz fitlik bir mesafeye bağlı kalıyor ve bu gibi engeller olduğunda bu mesafenin azaldığına dikkat çekiyor. duvar olarak.

Bluetooth isminin kökeni

Bluetooth adı, 10. yüzyılda Danimarka ile Norveç'i birleştiren ünlü Vikinglere ve krallara kadar uzanıyor, tıpkı Bluetooth fikrinin cihazları birleştirmeyi çağrıştırması gibi, fikir de üye olan Jim Karadash adlı bir bilgisayar mühendisinden geldi. Bluetooth buluş ekibinden.

Karadash o sırada Vikingler hakkında bir kitap okuduğundan, isim kitaptaki tarihi figürden ilham almıştır; Danimarka'nın ikinci kralı Kral Harald Bluetooth ve Bluetooth logosu " H" baş harflerinin birleşiminden oluşuyor" ve " Bİskandinav harfleriyle yazılmıştır.

Bluetooth gelişiminin tarihi

Bluetooth, kablolu ve kablosuz iletişim kablolarının yerini almak üzere MS 1994 yılında Ericsson'da Dr. Jaap Hartsen tarafından tasarlandı ve ilk Bluetooth cihazı, ellerin kullanılmasına gerek olmayan taşınabilir bir kulaklık olması nedeniyle MS 1999'da kullanıcılara sunuldu ve kazandı. bir konferans komedisinde ödül (En İyi Teknoloji Sunumu).

Bluetooth 1.0 o yıl resmi olarak piyasaya sürüldü ve bu, ilk Bluetooth özellikli yonga setinin, donanım kilitlerinin, farenin, kablosuz bilgisayar kartlarının ve cep telefonlarının MS 2000 yılında piyasaya sürülmesine yol açtı.

İlk Bluetooth cep telefonu Sony Ericsson T36'ydı), model hariç ( T39Bu değiştirici, onu o kadar popüler hale getirdi ki 2001 yılında mağaza raflarında sergilendi.

Mobil oyunları ve konsolları kontrol etmek için kullanıldığından Bluetooth'un kullanımı bugün büyük ölçüde genişledi ve aynı zamanda modern akıllı ev ekipmanlarında, fitness takipçilerinde ve endüstriyel uygulamalar için yararlı ağ ağlarında da önemli bir bileşen oldu.

Bluetooth'un kullanım alanları

Bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları, yazıcılar vb. gibi çok sayıda cihazda kullanıldığı için Bluetooth'un kullanım alanları çoktur ve aşağıdakiler Bluetooth'un en belirgin kullanımlarıdır:

 • Veri ve ses için bir iletişim noktası

Bluetooth ses ve veri iletimi, mobil ve mobil olmayan ağ cihazlarının kablosuz olarak bağlanmasıyla sağlanır.

 • kabloya alternatif

Bluetooth, kablolu ağlarda çok sayıda kablo ve kabloya olan ihtiyacın yerini alır ve cihazların menzili genellikle 10 metre olduğundan ve menzil hoparlörler kullanılarak genişletilebildiğinden, cihazlar menzil içinde olmadığında bile bağlantılar anında kurulabilir ve bakımı yapılabilir. .

 • Özel ağ oluşturma

Bluetooth teknolojisini kullanan bir cihaz, bağlantı kapsama alanına girdiğinde başka bir cihazla anında bağlantı kurabilir.

Bluetooth nasıl çalışır?

Bluetooth cihazları, 2.400 GHz ile 2.483,5 GHz arasındaki frekans bandında düşük enerjili radyo dalgalarını kullanarak iletişim kurar ve 2020 yılı itibarıyla iki tür Bluetooth teknolojisi bulunmaktadır: Bluetooth Low Energy ve Bluetooth Classic, ancak her ikisi de aynı frekans bandını kullanarak çalışır. onlara:

Klasik Bluetooth nasıl çalışır?

Klasik Bluetooth cihazları her zaman birbiriyle eşleştirilmelidir, çünkü bu, iki cihazın birbirine güvenmesine ve böylece şifreleme kullanarak güvenli bir şekilde veri alışverişinde bulunmalarına neden olacaktır.

Klasik Bluetooth cihazları birbirlerine güvenip güvenmediklerini ve paylaşacak verileri olup olmadığını belirlemek için birbirlerinin kapsama alanına girdiğinde elektronik görüşme gerçekleşir.Elektronik görüşme otomatik olarak gerçekleşir, böylece kullanıcının bir düğmeye basması veya bir şey söylemesi gerekmez. Bir komut Donanım, ister bir bilgisayar sisteminin ister bir stereonun parçası olsun, bir iletişim ağı oluşturur.

Bluetooth Düşük Enerji nasıl çalışır?

Bluetooth Düşük Enerji farklı şekilde çalışır, ancak cihazlar aralarında güvenilir bir ilişki oluşturacak şekilde de bağlanabilir, ancak her cihaz türü bunu gerektirmez. Paketler olarak bilinirler.

Reklam paketleri, reklam cihazı hakkında yararlı bilgiler içerir; burada başka bir uygun cihaz, reklam paketlerini tarayarak ve uygun cihazlar listesinden o cihazı seçerek reklam cihazını bulabilir ve genellikle tarama yalnızca kullanıcı tarafından açıldığında gerçekleşir. akıllı telefon uygulamasında belirlenen düğmeye basmak.

Bluetooth cihazlarının menzilini etkileyen faktörler

Bluetooth birçok faktörden etkilenir; bunların en belirginleri şunlardır:

 • radyo spektrumu

radyo spektrumunu sağlar; Bluetooth frekans aralığı, kablosuz bağlantı için iyi bir seçimdir.

 • fiziksel sınıf

Fiziksel katman, radyonun aşağıdaki gibi verileri göndermek ve almak için nasıl kullanılabileceğine ilişkin temel hususları tanımlar: Farklı bantlar üzerinden sinyal anlaşılırlığını etkileyen veri hızı, hata tespiti ve düzeltme, girişim koruması ve diğer teknolojiler.

 • Alıcı Duyarlılığı

Alıcı duyarlılığı, alıcının verileri doğru bir şekilde almasına ve kodunu çözmesine olanak tanıyan minimum sinyal gücü ölçüsünü ifade eder.

 • Iletim gücü

İletilen sinyalin gücü ne kadar yüksek olursa, ulaşılabilecek aralık da o kadar büyük olur, ancak daha yüksek iletim gücü de pilin daha hızlı tükenmesine neden olur.

 • kontak anten kazancı

Anten kazancı, bir vericiden gelen elektrik sinyallerinin radyo dalgalarına dönüştürülmesini ifade eder.

 • kayıp takibi

Mesafe, nem ve sinyalin ilerlediği ahşap veya metal gibi ortam gibi çeşitli faktörler yol kaybına, yani sinyalin zayıflamasına neden olabilir.

Bluetooth'un Artıları ve Eksileri

Bluetooth kullanıcıya birçok olumlu avantaj sağlar, ancak bazı olumsuzlukları da vardır ve aşağıdaki tablo Bluetooth'un artılarını ve eksilerini göstermektedir:

Pozitifler

Negatifler

Bluetooth diğer kablosuz cihazlardan kaynaklanan paraziti önler

Bluetooth belirli koşullar altında bağlantıyı kaybedebilir

Bluetooth az güç tüketir

Bluetooth, bir ağa kıyasla daha düşük bir bant genişliğine sahiptir Wifi

Bluetooth kolayca güncellenebilir

Bluetooth, cihazlar arasında yalnızca kısa mesafeli iletişime izin verir

Bluetooth, kızılötesi iletişimden daha iyi bir iletişim aralığına sahiptir

Bluetooth kolayca saldırıya uğrayabilir

Bluetooth ses ve veri aktarımı için kullanılır

Bluetooth cihazları çok ucuz bir maliyetle mevcuttur

Bluetooth nesnelere nüfuz edebildiğinden görünür bir iletişim hattı yok

Cihazda Bluetooth varsa Bluetooth ücretsizdir

Bluetooth teknolojisi gibi birçok cihaz tarafından desteklenmektedir.Ücretsiz kulaklıklar , araç sistemleri, yazıcı , web kamerası, GPS, klavye ve fare.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -