المواضيع

Cep telefonunun artıları ve eksileri

Cep telefonunun artıları ve eksileri

Cep telefonunun artıları ve eksileri

Cep telefonunun avantajları

Cep telefonu, cep telefonu veya cep telefonu olarak da adlandırılan cep telefonunun insanların hayatına etki eden pek çok avantajı ve olumlu yönü vardır.Bu avantajlar çoğu telefonda olduğu gibi sadece telefonu kullanmanın veya interneti onun üzerinden kullanmanın bir sonucu olabilir. Mevcut cihazların ve bu avantajların en önemlisi şu:


Zamandan ve emekten tasarruf

Birçok cep telefonu kullanıcısı, özellikle işletme sahipleri, zamandan ve günlük emekten tasarruf etmelerine büyük katkı sağladığına inanmaktadır. Cep telefonunun elde etmek istedikleri bilgiye her zaman kolay ve kolay bir şekilde ulaşmalarını sağladığını görmeleri ve iş yönetiminde cep telefonu kullanımının işin tamamlanma hızında büyük payı olduğunu bu da olumlu yansıdı. Kişinin telefonu kullanmaması durumunda ihtiyaç duyacağı zaman ve çabayı harcamasına ek olarak cep telefonu, kullanıcının randevularını planlamasına ve zamanını en iyi şekilde kullanmasına yardımcı olur, böylece kişi daha rahat hale gelir. uzun bekleme süreleri boyunca telefonu yararlı bir şey için kullanmak gibi daha üretken.


Başkalarıyla sürekli iletişim halinde olun

Cep telefonlarının en önemli avantajlarından biri de, uzak mesafeler olsa da veya birlikte dışarı çıkmak için yeterli zaman bulamasalar bile, insanlara aileleri ve arkadaşlarıyla kalıcı olarak iletişim kurma fırsatı vermesidir ve bu, Facebook, Twitter, WhatsApp, Viber gibi cep telefonlarında yaygın olarak bulunan sosyal ağ siteleri ve sesli aramalar, görüntülü aramalar ve kısa mesaj gönderme gibi birçok ücretsiz iletişim hizmeti sunan diğer birçok site aracılığıyla elde edilir. insanların birbirine yakınlaşmasına büyük katkı sağladı.


Bilgi ve kültürü artırmak

Bilgiye ulaşma yolları artık sadece kitap, öğretmen gibi eski geleneksel yöntemlerle sınırlı değil, artık herkes istediği bilgiye internet üzerinden ulaşabiliyor ve cep telefonuna sahip olmak bu süreci kolaylaştırıyor. Çünkü farklı internet tarayıcılarını barındırmakta ve bu sayede bilginin doğruluğunu kontrol etme ve sağlama olanağının yanı sıra bilgi edinme sürecini kolaylaştırmaya da katkıda bulunmaktadır.


Ofis iş yönetimi

İçinde bulunduğumuz çağda, cep telefonlarının da dahil olduğu modern teknoloji, görev ve görevlerin hızlı ve yüksek verimlilikle yerine getirilmesinde cep telefonlarına duyulan büyük güven göz önüne alındığında, iş dünyasında hiçbir şekilde vazgeçilemeyecek ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. İş operasyonlarını geliştirip güçlendiriyoruz ve mobil telefonu ofis işlerinde kullanmanın bazı olumlu yönlerini aşağıdakilere dahil ediyoruz:

             Bir yandan çalışanların birbirleriyle, diğer yandan çalışanlarla müşteriler arasındaki iletişim sürecini kolaylaştırarak zaman ve mesafe engellerinin aşılmasına büyük katkı sağladı.

             Görüntülü arama uygulamaları aracılığıyla iş toplantıları yapma ve uzaktan konferanslar düzenleme olanağının yanı sıra, işle ilgili belgelere her zaman ve her yerden erişme olanağı sağlayarak tek bir çalışma ekibinin üyeleri arasındaki işbirliğini geliştirmek.

             Uzaktan çalışma imkanı ve bunu başarmak için ofiste olmanıza gerek yok.

             Operasyonel maliyetin azaltılması, işletme sahibinin büyük miktarda tasarruf etmesini sağlarken aynı zamanda yüksek üretkenliği de korur.


Bankacılık hizmetlerinin alınması

Cep telefonları, herhangi bir banka şubesine gitmeye gerek kalmadan tüm işlemleri gerçekleştirebilme özelliğinin yanı sıra, belirli bir süreye bağlı kalmadan, tüm bankacılık işlemlerinin ve finansman hizmetlerinin etkin ve hızlı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. Evde, işte veya herhangi bir yerde bu işin sadece internete bağlı olması gerektiğini bilerek cep telefonu üzerinden yapılabilecek ve uygulanabilecek bankacılık hizmetleri şunlardır:

             Banka hesap bakiyesi kontrol ediliyor.

             para transferi.

             Faturaları ve mali aidatları ödeyin.

             Telefona indirilen özel uygulamalar kullanılarak kredi notunun belirlenmesi.

             Borsanın (Borsa) günlük işlem bültenlerinin incelenmesi.


Günlük yaşamı kolaylaştırın

Cep telefonları, cep telefonu mağazalarında bulunan ve tek tuşla zahmetsizce indirilebilen birçok uygulama sayesinde görevleri ve günlük yaşam olaylarını tamamlama sürecini daha kolay ve sorunsuz hale getirdiğinden, insanların hayatlarının düzenlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu çeşitli uygulamalar, çağımızda gerekli hale gelen birçok hizmet arasında yer almakta olup, bunlara örnek olarak şunlar verilebilir:

             Taksi rezervasyonu için özel uygulamalar.

             Mali faturaların ödenmesi.

             Mekan ve zamana bakılmaksızın kişisel fotoğraf ve video çekmeye yardımcı olan kamera uygulaması.

             Konumların ve adreslerin dünyanın herhangi bir yerinde bulunmasını sağlayan Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS).

             Bir kişinin zamanını ve randevularını düzenlemesine yardımcı olan uygulamalar; örneğin: çalar saat, belgeler, takvim ve kronometre.


Acil yardım için kolay erişim

Birçok kişi, ailesinden, arkadaşlarından ya da polisten acil yardım alması gereken bazı acil durumlara maruz kalabilir ve bu durumlar arasında kazalar, araba arızaları ya da doğru yolu kaybetmeler de vardır, bu nedenle cep telefonunun varlığı Bu tür durumlarda gerekli yardımın hızlı ve kolay bir şekilde alınabilmesi için büyük fayda sağlayacak, ayrıca cep telefonları ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte olmadıkları zamanlarda da onlarla bağlantı kurmalarına ve iletişim kurmalarına olanak tanıyarak çocukların çocuklarıyla iletişim kurmalarına olanak sağlıyor ve bu da çocukların çocuk sahibi olma derecelerinin artmasına katkı sağlıyor. ebeveynler arasında güvence.


Çocukları daha sorumlu hale getirin

Cep telefonları çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişmesine büyük ve etkili bir şekilde, pratik bir şekilde katkıda bulunur; çünkü çocukların cep telefonuna sahip olması, onlara kendi mülklerini koruma ve onu tehlikelerden koruma sorumluluğunu nasıl alacaklarını öğretmeye yardımcı olur. İhmal durumunda bir cezanın olduğunu bildikleri için hasar veya kırılma, buna ek olarak Ebeveynler, çocuklarının cep telefonu kullanımına ilişkin yönergeler ve talimatlar belirleyerek, belirli bir sayıda kısa mesaj göndermemeleri veya kullanmamaları konusunda zorunlu kılmaları gibi. Telefon görüşmelerinde belirlenen dakikaları aşmak, kendilerine verilen görevlere bağlılık kavramının artmasına ve bunları açık yüreklilikle kabul etmelerine büyük katkı sağlar.


E-öğrenmeyi kolayca edinin

Akıllı eğitim olarak da adlandırılan e-öğrenme, cep telefonlarının internete erişimi kolaylaştırması ve kolaylaştırması nedeniyle dünya çapında yaygın olarak kullanılması sonucunda günümüzde eğitim ve akademik sürecin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bilgiye erişimi kolaylaştırmaya katkı sağlayan, üzerinde hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin kullanabileceği pek çok eğitim uygulamasının yer aldığı cep telefonuyla e-öğrenmenin en önemli avantajlarını şu şekilde sıralıyoruz:

             Belirli bir yer ve zamanla sınırlı kalmadan, uzak mesafeler eğitim sürecinde sorun yaratmadan eğitim alma imkanı.

             İnternet, tüm eğitimsel ve bilimsel ihtiyaçları karşılayan devasa ve çeşitli dijital içeriğe sahiptir ve öğrencinin kişisel ilgi alanları ne olursa olsun, çeşitli konularla ilgili istediği bilgiye her türden erişebilir.

             Öğrencinin eğitim düzeyinin değerlendirilmesine yardımcı olacak, eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde periyodik sınavlar yapma özelliğini de içeren, öğrenciyi cesaretlendiren ve onu daha fazla akademik çaba göstermeye motive eden eğitim uygulamalarının bulunması .

             Öğrencinin genel bilgi stoğunun artmasına katkı sağlayan birçok test, zeka oyunu ve bulmacalar sunarak öğrencinin bilişsel ve kültürel düzeyini çalışma kapsamı dışında yükseltmek.

             Öğrenci, sınıf dışındayken sınıf arkadaşlarıyla sürekli iletişim halinde kalır; bu, aralarında not alışverişinin, akademik konuların tartışılmasının ve çalışma gruplarının organize edilmesinin kolaylaştırılmasına yardımcı olur.

             Alarm ve hatırlatma uygulamalarını kullanarak öğrencilerin zamanını düzenlemeye katkıda bulunun.


Eğlenceyi ve eğlenceyi artırın

Cep telefonları, özellikle uzun bekleme süreleri veya yolculuk sırasında kullanıcıya eğlence ve keyif kaynağı olan, sıkılma ve sıkılma hissinin giderilmesine katkıda bulunan birçok seçenek ve çeşitli uygulamalar sunmaktadır. oyun oynama, müzik dinleme, en sevdiğiniz şarkıları izleme, film ve video izleme veya e-kitap okuma olanağına ek olarak bu uygulamaları arkadaşlarınızla paylaşma olanağı.


Cep telefonunun dezavantajları

Cep telefonunun daha önce belirttiğimiz birçok olumlu yanı olduğu gibi, olumsuz yönleri de çoktur, bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:


Zamanı boşa harcamak

Cep telefonunun aşırı kullanımı, özellikle cep telefonuyla geçirdiği zamana ve kendine hakim olamayan gençlerin, cep telefonunu taşıdıkları andan itibaren, işe yarar bir amaçla kullanılmadığı takdirde zaman kaybına yol açabilmektedir. uygulamalar arasında tek tek ve hiç durmadan hareket etmeye başlamak, bazı önemli iş ve görevleri yerine getirmek için kullanılabilecek çok fazla zaman kaybı olurken, diğer taraftan cep telefonunun sık kullanılması da zaman kaybına neden olabilir. Özellikle bazı elektronik oyun türlerine bağımlılığa neden olabilir, çünkü bu bağımlılık bazen tüm günü bu oyunları oynayarak geçirmelerine neden olabilir.


Sağlık üzerindeki etkisi

Cep telefonunun sık kullanımı insan vücudunda bazı sağlık sorunlarına yol açabilmektedir ve bu etkiler şu şekildedir:

             Beyni uyaran, harekete geçiren ve uyku hormonunu engelleyen bu cihazlardan yayılan ışık nedeniyle uykusuzluk ve uyku bozuklukları, gün içerisinde rahatsızlık ve yorgunluk hissi oluşmasına neden olur.

             Cep telefonu ekranından radyo frekansı (RF) radyasyonunun yayılması sonucu baş ağrısı ve hızlı unutkanlık.

             Sürekli telefon ekranına bakma sonucu oluşan göz kuruluğu ve tahrişi, gözü nemlendiren kuru gözyaşlarına yol açar.

             Baş öne eğilerek uzun süre rahatsız bir pozisyonda oturmak sonucu boyun, omuz ve baş ağrısı ağrısı.


Başkalarıyla doğrudan teması en aza indirin

Cep telefonları her ne kadar sosyal medya aracılığıyla insanlar arasındaki mesafelerin kapatılmasına katkı sağlasa da aynı zamanda sosyal ilişkilerin bozulmasına ve insanların çoğunluğunun internet üzerinden iletişim kurması nedeniyle sahada insanların birbirleriyle olan iletişim ve etkileşimlerinin azalmasına neden olmuştur. aile toplantıları sırasında, arkadaşlarıyla birlikteyken, hatta iş toplantıları ve konferanslarında cep telefonlarını kullanmakla meşguller, bu da sanal sitelerden uzakta gerçek sosyal ilişkiler kurma yeteneklerini kaybetmelerine ve ayrıca etraflarındakilere psikolojik zarar vermelerine neden oluyor ; Çünkü kendilerini sürekli ihmal edilmiş hissediyorlar.


Gizlilik kaybı

Cep telefonu kullanımıyla ilgili en önemli olumsuzluklardan biri, kişinin e-posta, fotoğraf ve kişiler gibi telefonda saklanan tüm bilgilerinin bazı uygulamalar tarafından hacklenmeye ve kopyalanmaya açık hale gelmesi nedeniyle kişinin mahremiyetini kaybetmesidir. Cep telefonuna yüklenen, verileri çalıştırabilmek için her zaman erişim izni isteyen ve bazen de bu özel bilgileri pazarlama amacıyla başka şirketlere satan şirketler.


Öte yandan cep telefonları, sahte web siteleri tarafından kısa mesaj veya e-posta yoluyla gönderilen virüsler ve kötü amaçlı yazılımların bulaşmasına karşı oldukça hassastır, çünkü bunlar kişisel bilgilerin ve banka verilerinin ele geçirilmesine neden olabilir ve bu da birçok ciddi soruna yol açabilir.


Daha fazla para boşa gitti

Cep telefonları, özellikle de akıllı telefonlar çok pahalı olmasına rağmen birçok kişi, sürekli ve sık sık cihaz değiştirmek, eski cihazlarında bulunmayan yeni özelliklere sahip son modelleri satın almak isteme tuzağına düşüyor. Telefon faturalarının sürekli artması ve artmasının yanı sıra bu durum cep telefonu kullanıcılarına yeni bir mali yük getirecektir.


Trafik kazalarının sayısı artıyor

Araç kullanırken telefon kullanımından kaynaklanan ölümlerin sayısının yıllık olarak milyonlar olarak tahmin edilmesi ve bu kazaların sürücünün telefon görüşmesi yapmak veya kısa mesaj göndermekle meşgul olmasından kaynaklanması nedeniyle, cep telefonları trafik kazalarının artmasında büyük rol oynamaktadır. Böylece hem sürücü hem de yaya büyük tehlike oluşturacak şekilde dikkatini yoldan uzaklaştırıyor.


Hiç şüphe yok ki günümüzde cep telefonu, ister işte, ister derste, ister sosyal iletişimde, isterse de günlük hayattaki meseleleri kolaylaştırmadaki büyük rolüne rağmen, insanların hayatının vazgeçilemez bir parçası haline gelmiştir. Hiçbir şekilde göz ardı edilemeyecek birçok olumsuzluk vardır, özellikle de bazen kişi ona takıntı derecesinde bağlanabileceğinden, bu tür durumlarda en iyi sonucu elde etmek için her zaman gereken şey ölçülü olmaktır. telefondan olası faydayı sağlarken, yan etkilerini de mümkün olduğunca en aza indirir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -