المواضيع

Cep telefonunun insanlara zarar vermesi

Cep telefonunun insanlara zarar vermesi

Cep telefonunun uzun süre kullanılmasının insan sağlığına verdiği en belirgin zararlar şunlardır :

 

Baş ağrısı ve migrene neden olur

Baş ağrısı, uzun süre cep telefonu kullanmanın en yaygın yan etkilerinden biridir. Ne kadar uzun süre kullanılırsa baş ağrısı ve migren gelişme olasılığı da o kadar artar ve kişinin telefonda geçirdiği saat sayısı ile baş ağrısı sıklığı arasında yakın bir ilişki vardır ve semptomlar genellikle kullanımdan hemen sonra ortaya çıkar ve Kısa ve sık molalar vererek baş ağrısı riski azaltılabilir.Ara sıra veya biraz yürümek veya uzun süre telefon kullanırken boyun, kol ve sırtın esnetilmesi ancak baş ağrısının artması durumunda gözler ağrıyabilir. Biraz kapalı olması ve nefes almanın rahat ve derin olması şiddetini azaltabilir.

 

Gözleri etkiliyor

Cep telefonu aynı zamanda gözleri de etkiler ve mobil radyasyonun göze neden olduğu en belirgin hasarlar şunlardır :

 • Göz Yorgunluğu: Dijital ekrana uzun süre ve yüksek parlaklıkta bakmak, uzun süreler sonunda göz yorgunluğuna ve yorgunluğa neden olur.
 • Göz kuruluğu: Uzun süre ekrana bakmak gözlerde nem kaybına ve dolayısıyla kuruluğa neden olur, bu da kaşınmaya ve rahatsızlığa neden olur.
 • Gözlerde uzun vadeli hasar: Ekranlara bakmak kısa vadede göz sorunlarına yol açtığı gibi uzun vadede başka etkilere de yol açar; Miyopluk.

 

Boyun ve sırt ağrısına neden oluyor

Cep telefonu kullanırken omurga strese maruz kalır, çünkü bu, sırtın kavisli olması, omuzların içe doğru bükülmesi ve başın öne eğilmesi için yüzün cihaza yaklaştırılmasını gerektirir ve bu pozisyon kas ağrısına ve şiddetli ağrılara neden olur. sırt ve boyundaki ağrılar ve bu pozisyonun uzun süre devam etmesi erken osteoporoza neden olabilir.

 

Kaza oranını artırıyor

Son zamanlarda yapılan birçok rapor, sokakta araç kullanırken cep telefonu kullanımının tehlike kaynağı oluşturduğunu ve sürücünün güvenliğini etkilediğini ortaya koyarken ,  araştırmalar telefon kullanırken trafik kazası riskinin 3-4 kat arttığını da ortaya koydu. Araç kullanırken ister tek elle ister iki elle kullanın, çünkü araç kullanırken kullanmak dikkatin dağılmasına neden olur  ve bu durum sürücünün araç kullanırken çok dikkatli olmasını gerektirir, çünkü dikkati dağıtan veya dikkati dağıtan faktörler bir an için bile olsa kazaya neden olabilir. .

 

Hasarını azaltmak için cep telefonu kullanırken ipuçları

Cep telefonunu kullanırken olası hasarı azaltmak için takip edilebilecek en önemli ipuçları şunlardır:

 • Kullanım sırasında telefon ekranının parlaklığını azaltın.
 • Gözleri yormamak için telefonda kullanılan yazı tipi boyutunu ayarlayın.
 • Sırt desteğiyle oturarak doğru oturduğunuzdan emin olun.
 • Ellerinizde veya parmaklarınızda stres veya yorgunluk hissettiğinizde ara verin.
 • Telefonu kulağınıza tutmak yerine hoparlör kullanarak konuşun.

 

Çözüm

Cep telefonunun uzun süre kullanılması, baş ağrıları, boyun ve sırt ağrıları ve gözlerin etkilenmesi gibi birçok zarara ve sağlık etkilerine yol açmakta, ayrıca kaza yüzdesinin artmasına neden olmakta ve bu da bazı ipuçlarını takip etmeyi gerektirmektedir. Bu etkileri azaltan yöntemler arasında şunlar yer almaktadır: cep telefonunun aşırı kullanımının olası etkilerini azaltmak için ekranın parlaklığını azaltmak ve düzgün oturduğunuzdan emin olmak vb. 

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -