المواضيع

Çevrimiçi iletişim kavramı

Çevrimiçi iletişim kavramı

Çevrimiçi iletişim kavramı

İnternet iletişimi, dünya üzerindeki farklı bilgisayar ağları ve cihazların oluşturduğu, birbirine bağlı ve entegre bir ağ olarak tanımlanır.İnternet protokolleri yardımıyla veri ileten, birbirine bağlı ağlar grubudur.

Bu küçük dünyanın her yerinde tek tuşla akraba ve dostlara ulaşmanın mümkün olması, bilgi ve dosyaların paylaşılabilmesi, sesli ve görüntülü mesajlaşılabilmesi, internet tabanlı iletişim araçlarının zamandan tasarruf sağlaması dikkat çekiyor. çok zaman, çaba ve maliyet.

Çevrimiçi iletişim yöntemleri

Bugün dünyada internetin yayılma oranı %59,3 ile şimdiye kadarki en yüksek seviyesi olup, daha fazla internet tabanlı programların ortaya çıkmasıyla birlikte gelecekte internet kullanımının da artması beklenmektedir ve bu yöntemler arasında internetin kullanımı da yer almaktadır. İnternet iletişimi şunlardır:

anlık mesajlaşma

Aynı anda bir veya daha fazla kişiyle görüşmenin mümkün olduğu, zamandan tasarruf sağladığı, bilgiye kolay ve rahat şekilde ulaşabildiği internet, en popüler iletişim araçlarından biri olarak değerlendiriliyor.

E-posta

E-posta, İnternet'teki en önemli iletişim araçlarından biri olup, birçok elektronik hizmete kaydolmak için önemli bir husus ve temel bir gereklilik olup, her kişinin en az bir posta adresine sahip olması ve kullanıcının gönderebileceği veya gönderebileceği bir posta adresi olması gerekir. kısa mesaj alın veya aşağıdaki gibi başka dosyalar ekleyin: fotoğraf ve  belgeler.

E-postanın, bir kişinin bu dünyanın belirli bir yerine bir mesaj göndermesine ve böylece başka bir yerdeki başka bir kişinin onu daha hızlı almasına bağlı olması nedeniyle, geleneksel posta ilkesine göre çalışmasına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

sohbet odaları

Bu odanın üyelerinin dosyalarını ve ilgi alanlarını diğer üyelerle paylaşabilecekleri, örneğin bir üyenin bu çevrimiçi odanın tüm üyelerine ulaşan bir mesaj göndermesi gibi, internette özel bir alandır ve herhangi bir üye, tüm üyeleri görebilir. çevrimiçi.

Sosyal medya platformları

Sosyal medya platformları, mesaj olsun resim olsun, ister video olsun, sözlü ve yazılı iletişim ve etkileşime olanak sağladığı için günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş, insanların çalışma ve eğlence rutinlerinin bir parçası haline gelmiştir. veya bir mesajla desteklenen bir gönderiyle yazılı olarak.

İnsanların, sosyal medya platformları aracılığıyla, ünlüleri, siyasetçileri, paydaşları takip edebilme ve haberlerini ilk elden öğrenebilmenin yanı sıra, hayatlarındaki gelişmelere ilişkin yayınlar yayınlayabilmeleri ve günlük güncellemeler paylaşabilmeleri dikkat çekicidir.

video konferans

Aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim kurmak için görüntülü görüşmeler daha popüler hale geldi.Eskiden konferans görüşmeleri yalnızca sesli görüşmelerdi.Artık bu iletişim yöntemi sayesinde yüz ifadelerini görebilir ve başkalarıyla iletişimi kolaylaştırabilirsiniz.

Sunumlar aracılığıyla dosya ve bilgi paylaşımı olanağının yanı sıra, görüntülü görüşme kullanımı sırasında da şık görünmeye ihtiyaç duyulacak.

Sesli konferans

Bireyler sesli konferansı aile üyeleriyle, arkadaşlarıyla, öğrencilerle ve diğer insanlarla iletişim kurmak için kullanabilir. Sesli konferans, hoparlör ve mikrofonla donatılmış bilgisayarlara bağlıdır.

Etki mekanizması şu şekilde özetlenebilir: Bir taraftaki kişi, internete bağlı bilgisayar aracılığıyla mikrofonla sesi diğer taraftaki kişiye iletmeye başlar ve karşı taraf hoparlör veya hoparlör aracılığıyla mesajı alır. kulaklık.

Çevrimiçi iletişimin avantajları

Çevrimiçi iletişimin avantajları çoktur, dolayısıyla bunları listelemek zorlaşmıştır ve bunlardan en öne çıkanları şunlardır:

Hız ve zaman tasarrufu

İnternet iletişimi zamandan, emekten ve maliyetten tasarruf sağlamasıyla öne çıkıyor ve dünya çapındaki iletişim araçları arasında en ucuz yöntemdir.

Düşük maliyetli

İnternet iletişiminin oldukça düşük maliyetli olması ve tanık olduğumuz teknolojik gelişmeyle birlikte maliyetin giderek daha da düşmeye devam edeceğini belirtmekte fayda var ki, dünya çapında her spektrum ve insanla her an iletişim kurmanın mümkün olduğunu belirtmekte fayda var. çok küçük bir malzeme maliyeti için zaman.

İletişim kolaylığı

İnternetin ortaya çıkmasından önce herkes iletişimde birçok sorunla karşı karşıyaydı, çünkü işler cep telefonu veya geleneksel posta yoluyla tam anlamıyla yürütülemiyordu ve İnternetin gelişiyle dünya bu sorunların çoğundan kurtuldu. iş yerinden ayrılmaya gerek kalmadan iletişim anlık hale geldi.

Sosyal etkileşimi iyileştirin

İnternet gün geçtikçe gelişiyor, yıllar boyunca ihtiyaç duyulduğunu gördükten sonra dünyanın her yerindeki arkadaş ve akrabalarla birkaç saniye içinde iletişim kurmak ve etkileşimde bulunmak kolaylaşıyor ve ebeveynler takip uygulamaları sayesinde çocuklarını takip edebiliyor ve nerede olduklarını öğrenebiliyor. Her an, yukarıdakilere ek olarak İnternet, hızla gelişip büyümek isteyen şirketler için önemli bir zorunluluk haline gelmiştir.

Çalışma ilişkilerini iyileştirin

İş gezileri herhangi bir bireyin iş ve özel yaşam dengesini olumsuz etkilediğinden dünya çapında çalışanlar arasında iyi ilişkiler kurmak zordur, ancak çevrimiçi iletişim sayesinde çalışanlar birbirleriyle istedikleri zaman ve dünyanın her yerinden iletişim kurabilirler. Bu da onların fikirlerini dile getirmelerine ve endişelerini diledikleri gibi ifade etmelerine olanak tanıyor.

Artan üretkenlik

Geçmişte şirketler ülkeleri arasında etkili iletişime çok fazla önem vermezken, günümüzde şirketler hem iç hem de dış olarak etkili iletişime ilgi gösteriyor. Bunun nedeni, bu tür iletişimin çalışanların davranışlarını ve performanslarını etkileyerek verimlilik düzeyini artırmasıdır.

Çevrimiçi iletişimin, görevlerin gereken hız ve verimlilikte tamamlanmasında önemli ve merkezi bir rol oynadığını belirtmekte fayda var, aksine, zayıf çevrimiçi iletişim , çalışanların görevleri tamamlamak için yeterli bilgiyi elde etmelerini ve dolayısıyla verimliliği olumsuz etkiliyor .

Küreselleşme

İnternet, insanları birbirine yakınlaştırmaya yardımcı oldu ve aynı zamanda, uluslar arasındaki coğrafi ve kültürel sınırların kaldırılmasına ek olarak, tanık olduğumuz ekonomik büyümeye de yardımcı oldu, ta ki dünya daha çok küçük bir köy haline gelinceye kadar, birçok ülkenin mesafeler ve farklılıklar nedeniyle birbirinden ayrılmasına olanak tanıdı. İnternet iletişimi yoluyla bilgi ve veri alışverişi için kullanılan dil.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -