المواضيع

Deepfake kavramı

Deepfake kavramı

Derin tahrifat, bilgisayar programlarını kullanan profesyonel kişilerin, bir kişinin yüzünün, bilgisayar ve belirli programlar tarafından oluşturulan, genellikle başka bir kişiye benzeyen başka bir yüzle değiştirildiği ve sahtenin inandırıcı ve gerçeğe çok yakın olduğu video klipler oluşturması veya bir görüntüyü değiştirmesi anlamına gelir. gerçek ve inanılması kolay.

Derin tahrifat sürecinin bilinen örneklerinden biri de, gerçek aktörün sesini ve davranışlarını taklit etme ustalığının olduğu, Amerikalı aktör Tom Cruise'un sahte videolarını yayınladığı için herkes tarafından bilinen Tik Tok hesabıdır. Aktörün sabahları yüzünü yıkamak, golf oynamak veya bazı basit sihirbazlık numaraları göstermek gibi günlük aktivitelerini yaparken sahte göründüğü bazı videolarda takipçileri onun gerçek Tok Cruz olduğuna ikna etti.


Kanunun deepfake'lere bakışı

Bu ana kadar derin sahtekarlık yasadışı bir eylem değildir ancak videonun eşlik ettiği uygunsuz kelimeler veya yüzün değiştirildiği bir video klip veya pornografik görüntü ise mağdur kendisine iftira atanlar hakkında dava açabilir ancak mevcut durumda, videolar Sahte ünlüler olarak kalıyor, asılsız ve tartışmalı ifadeler yasaldır ve herhangi bir cezası yoktur.


Deepfake tespiti

Derin sahtecilik genellikle görüntü bozulması, titreme veya hareket ederken salınım gibi bıraktığı görsel efektlerden bazıları aracılığıyla tespit edilebilir ve ayrıca videoların sahteliğini ortaya çıkaran yaygın şeyler, videoların hızlı hareketinden dolayı yüz özelliklerinin değişmesidir. Gözün anormal hareketinin varlığı veya kirpik eksikliği gibi durgunluğu veya vücudun büyüklüğü ile onu taşıyan kafa arasındaki tutarsızlık.

Derin sahtecilik ayrıca cilt tonunun doğal olmaması, gölgelerin yanlış yerleştirilmesi veya saçın doğal olmaması (örneğin kıvırcık veya uçucu olmaması) durumunda da ayırt edilebilir; çünkü sahte görüntüler bu bireysel özellikleri ve ayrıca algoritmaları üretemeyecektir. Bireysel özelliklere sahip dişlerin oluşması mümkün olmayabilir, dolayısıyla dişler arasında çizgilerin olmaması derin bir yalanın kanıtı olabilir.


Deepfakes kullanmanın ardındaki gerçek amaç nedir?

Derin tahrifatın amacı, izleyicileri ve dinleyicileri gerçekte olmayan bir şeye veya olaya inandırmak için psikolojik olarak etkilemek amacıyla sahte içerik kullanmaktır ve derin tahrifat teknolojisi sıklıkla yanlış bilgileri yaymak için ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere kötü amaçlarla kullanılır:

•  Dolandırıcılık ve aldatma.

•  Özel verileri hacklemek.

•  Ünlü kişilerin gerçek dışı resim ve videolarının tanıtımını yapmak.

•  Başkalarının itibarını zedelemek.

•  Seçim sonuçlarına müdahale etmek.

•  Otomatik dezenformasyon saldırıları.

•  Başka bir kişinin kimliğini çalmak.

Mali dolandırıcılık  .

•  Gasp.


Deepfake'lerin olumlu kullanımları

Her ne kadar birçok kişi deepfake teknolojisini başkalarına zarar verecek şekilde olumsuz bir şekilde kullansa da, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı avantajlara sahiptir:

•  Bunları mizahi kliplerde kullanın.

•  Uzaktan eğitimde kullanın.

•  3D bilgisayar oyunlarında kullanın.

•  Tanıtım ve reklamlarda kullanın.

•  Sanal teknoloji tekniklerinin kullanılması.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -