المواضيع

Elektromıknatıs nedir?

Elektromıknatıs nedir?

Elektromıknatıs, içi manyetik malzemeyi mıknatıslamak için içinden bir elektrik akımının geçtiği bir bobinle çevrelenmiş manyetik bir malzeme olan bir cihazdır.Manyetik akının değiştirildiği veya değiştirildiği cihazlar gibi kontrollü bir mıknatısa ihtiyaç duyulduğunda bir elektromıknatıs kullanılır. ters çevirin veya açıp kapatın.

 

Elektromıknatısların çalışma prensibi

Düz bir telden geçen elektrik akımı, bakır telleri manyetik çekirdeğin etrafına belirli bir yönde sararak çevresinde bir manyetik alan oluşturur,  bu da önceki sargının etkisini ortadan kaldıracaktır.

Manyetik çekirdeğin yapıldığı ve etrafına telin sarıldığı metalik malzemenin içindeki atomlar , her atomun diğerinin etkisini ortadan kaldırdığı rastgele bir yönde bulunmaları ve atomun kuvveti nedeniyle doğal bir mıknatıs görevi görür Manyetik alan telden geçen akımın değerinden etkilenir ancak bobinlerdeki akım akışlarından ortaya çıkan manyetik alan ortaya çıktığında malzemenin atomları manyetik alanla birlikte yön değiştirir.

 

Akım akışı durdurularak malzeme ve tellerdeki manyetizma etkisi ortadan kaldırılabilir, elektromıknatısın en büyük avantajı kutupların yönleri değiştirilerek kutupların değiştirilebilmesidir ki bu da önemli olanlardan biridir. Jeneratör veya elektrik motorlarının yapımı sırasındaki avantajlardan dolayı, elektromıknatısın alan yönü sağ el kuralı kullanılarak belirlenir ; dört parmağın yönü akım yönünde ve başparmak kuzey yönündedir. mıknatıs.

 

Bir elektromıknatısın bileşenleri

Bir elektromıknatısın temel bileşenleri tel ve güç kaynağıdır.Güç kaynağı AC (alternatif akım) veya DC (doğru akım) olabilir ve tel herhangi bir şekilde olabilir.Manyetik alanın gücü faktörlere bağlıdır akımın değeri, teldeki bobin sayısı ve yapıldığı malzeme gibi... Bunların arasında örneğin Avrupa'nın bazı bölgelerinde kullanılan maglev trenlerini kaldırabilecek kadar güçlü süper iletkenlerden yapılmış elektromıknatıslar yer alır. Asya.

 

elektromıknatıs uygulamaları

Elektromanyetizma birçok cihazda temel bir çalışma prensibidir ve elektromıknatısların birçok uygulaması vardır; bunlardan en önemlileri şunlardır: 

 

ev Aletleri

Evde kullanılan elektrikli cihazların çoğu, temel çalışma prensibi olarak elektromanyetizmayı kullanır; elektromıknatısın evdeki bazı kullanımları arasında elektrikli fan, elektrikli kapı zili, manyetik kilitler vb. yer alır. Örneğin, bir elektrikli fanda, elektromanyetik indüksiyon, motoru tutar. Döner ve fan kanadının da dönmesini sağlar Elektrikli kapı zilinde düğmeye basıldığında elektromanyetik kuvvetler nedeniyle bobine enerji verilir ve zil sesi duyulur.

 

Tıp alanı

Manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taraması , elektromıknatıs kullanan ve elektromanyetizma yardımıyla insan vücudundaki tüm küçük ayrıntıları taramak için çalışan bir cihaz olduğundan, elektromıknatıslar tıp alanında da kullanılmaktadır.

 

Bellek depolama aygıtları ve bilgisayarlar

E-kitap cihazlarındaki ve telefonlardaki veriler elektromanyetik formatta saklanır.Bilgisayarlarda ayrıca elektromanyetizma prensibiyle çalışan manyetik bantlar bulunur.Daha önce bile elektromıknatıslar veri depolamada büyük rol oynuyordu.

 

iletişim cihazları ve güç devreleri

Elektromıknatıslar olmadan, cep telefonları ve uzun mesafelerde telefon görüşmesi yapmak için kullanılan telefonlar oluşamaz.Elektromanyetik darbeler ve sinyallerin etkileşimi, cep telefonlarının ve telefonların kullanımını çok kolaylaştırır.

 

Bir elektromıknatıs ile sıradan bir mıknatıs arasındaki fark

Bir elektromıknatıs sıradan bir mıknatısla aynı şekilde çalışır; bir kuzey kutbu ve bir güney kutbu vardır ve aynı yasalar ona da uygulanır; örneğin bir elektromıknatısın kuzey kutupları diğer mıknatısların kuzey kutuplarını iter ancak güneyi çeker. kutuplardır, ancak normal mıknatıslardan farklı olarak, manyetik alanı kalıcı olmayacak, dolayısıyla elektrik kesildiğinde zayıflayacak ve elektromıknatıs, sıradan mıknatıslarda bulunmayan bir özellik olan kuzey ve güney kutuplarını tersine çevirebilecek şekilde yapılmıştır. .

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -