المواضيع

En önemli teknolojik buluşlar

En önemli teknolojik buluşlar

İnsanoğlu, özellikle son yıllarda teknolojik buluşlar alanında benzeri görülmemiş başarılara imza atmış ve yaşadığı yaşam kalitesinde bilimsel bir devrim gerçekleştirmiştir.Bu  buluşların en önemlileri arasında şunlar yer almaktadır:

telefon

Bir iletişim sistemi icat etmeye yönelik birçok girişime rağmen, Alexander Graham Bell MS 1876'da telefon için patent alan ilk kişi oldu; çünkü bu buluş, iş dünyasında ve küresel iletişimde devrim yaratmayı amaçlıyordu.

İnsanların hayatını kolaylaştırdığı için ve Bell'in onuruna, Amerikan telefon servisi MS 2 Ağustos 1922'de ölümünün yasını tutmak için bir dakikalığına durdu.

Entegre elektronik devreler

Yaklaşık 30 ton ağırlığında, 18.000 vakum tüpü, 70.000 direnç ve 10.000 kapasitör içeren ilk çok amaçlı bilgisayardı, daha sonra MS 1959'da devrim gerçekleşti ve tüm bu parçaları küçük bir dahili çip üzerinde yapan entegre elektronik devreler icat edildi. ve birçok şeyi kolaylaştırdı.

bilgisayarlar

Cray-1), MS 1976 yılında ticari olarak geliştirilen ilk süper bilgisayardır ve büyük bir veri kümesi üzerinde hızlı bir şekilde tek bir işlemin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan bir sistemi içerirken, ilk kişisel bilgisayar, IBM'den 4 yıl önce, MS 1977'de geliştirildi .) kişisel bilgisayarını algılar.

Küresel Konumlandırma Sistemi

Küresel Konumlandırma Sistemi  ( GPS) .) altmışlı yılların başından beri, ancak modern küresel konumlandırma sistemini içeren ilk uydu MS 1978'de fırlatıldı ve bu, bir kişinin konumunun 274,3 cm menzil içinde belirlenmesine olanak sağladı.

Uluslararası Uzay istasyonu

ZARYA olarak bilinen bir şarj bloğu başlattı) MS 1998 yılında Uluslararası Uzay İstasyonunu oluşturan uzaydaki ilk parça olarak, çünkü bu istasyon birçok sayısız deneye ev sahipliği yapmış, uluslararası işbirliğinin canlı bir örneği ve insanların neleri başarabileceğini kanıtlayan bir kanıttır. Birlikte çalışma.


En önemli tıbbi buluşlar

Modern tıp ve sağlık tesisleri olmadan insan yaşamını hayal etmek imkansızdır.Ancak günümüzde oldukça güvenilen önemli buluşların birçoğu sadece 100 yıl önce mevcut değildi ve en önemli tıbbi buluşlar arasında şunlar yer alıyor  :

Stetoskop

Stetoskop MS 1815'te icat edildi ve ondan önce doktorlar kalp ve akciğer nabzını dinlemek için kulaklarını hastaların göğsüne dayadılar, ta ki Fransız doktor Rene Laennec bir nabzın nabzını duyamamaktan şikayetçi olana kadar. Vücudunda çok fazla yağ bulunan hasta.

Bu, onun, kalp ve akciğerlerin sesini güçlendiren tahta bir trompet biçimindeki ilk tıbbi stetoskobun icadı için ilham kaynağıydı ve zaman içinde gelişerek bugünkü haline ulaşarak doktorların hastalara doğru teşhis koymasına ve teşhis koymasına yardımcı oldu. hızlıca.

penisilin

Penisilin MS 1928'de Alexander Fleming tarafından laboratuvarında yanlışlıkla küfle kirlenmiş bakteri dolu bir tabak bıraktığında icat edildi, ancak tüm bakteriler öldü ve bunun nedeninin Penicillium mantarının varlığı olduğunu keşfetti. 20 yılı aşkın bir süredir gelişmişti.

Penisilin birçok bakteriyel iltihabi hastalığın tedavisinde kullanıldı ve MS 1944'te büyük miktarlarda üretildi ve 2. Dünya Savaşı askerleri zührevi hastalıklardan kurtulmak için onunla tedavi edildi.

Antibiyotikler

Antibiyotikler ilk kez MS 1907'de Alfred Berthim ve Paul Ehrlich tarafından frenginin ilk etkili tedavisi olarak kullanıldı, ancak antibiyotikler MS 1945 sonrasına kadar yaygın olarak kullanılmaya başlanmadı.

Antibiyotikler modern tıp dünyasında devrim yarattı, çünkü tüberkülozun yanı sıra ölümcül hastalıklar olarak kabul edilen birçok hastalığın tedavisini kolaylaştırdılar.

Defibrilatör

Defibrilatör, MS 1947'de kalp damar cerrahı Claude Beck tarafından icat edildi ve en mucizevi icatlardan biridir, çünkü küçük bir çocuğun ameliyat sırasında kalp fibrilasyonunu kurtarmak için kullanılmış ve kalbi durduktan sonra onu ölümden kurtarmıştır. Bu cihaz bugün tüm dünyada milyonlarca insanın hayatını kurtarmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi makinesi

CT taraması 1971 yılında icat edilen ve X ışınları kullanıldığında vücudun farklı katmanlarının görüntülenmesini sağlayan, dolayısıyla birçok hastalığı tespit edebilen gelişmiş bir görüntüleme yöntemi olup, bunu ilk kez Dr. Godfrey Hounsfield'ın geliştirdiği belirtiliyor. .


En önemli bilimsel buluşlar

Hayatta pek çok şeyi kolaylaştıran, insan hayatını kolaylaştıran pek çok bilimsel icat vardır ve bunların en önemlileri arasında şunlar yer almaktadır:

elektrik

Elektriğin icadı, insan hayatını kolaylaştırması, her türlü teknolojik gelişmenin önünü açması, beyin ve sinir sisteminin elektriksel uyarılar yoluyla birbirleriyle iletişim kurduğunun keşfedilmesine yol açması nedeniyle şimdiye kadarki en büyük bilimsel icatlardan biridir.

internet

İnternet, bilim üzerindeki büyük etkisi, dünyadaki tüm bilim adamlarını birbirine bağlama ve bulgularını paylaşmalarına olanak sağlama, arama sürecini kolaylaştırma, bilgiye erişim sağlama yeteneği nedeniyle en önemli bilimsel ve teknolojik icatlardan biri olarak kabul edilmektedir. kaynak sağlamanın yanı sıra bilgi de sağlar.

yapay zeka

Yapay zeka, makinelerin insanlardan daha fazla bilgi öğrenmesine ve işlemesine olanak tanıdığı için şimdiye kadarki en büyük bilimsel icatlardan biri olarak kabul edilir ve bu, çok sayıda büyük bilginin kalıplarını keşfetmeye yardımcı olabilir, bu da daha hızlı keşiflere ve daha erken bilimsel sıçramalara yol açar. özellikle hastalıklar ve bunların nasıl tedavi edileceği alanında. .

Gen düzenleme

Genetik kodların değiştirilebilmesi anlamına gelen gen düzenleme yeniliği, bazı genlerin cerrahi olarak çıkarılmasına yardımcı oldu ve bu buluş, biyolojik sistemlerin işleyişinin ardındaki mekanizmaların anlaşılması ve bunları etkileyen hastalıkların keşfedilmesi için bir itici güç oldu.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -