المواضيع

Fiber optik nasıl çalışır?

Fiber optik nasıl çalışır?

Fiber optik nasıl çalışır?

Optik fiberler, cam veya plastik  fiberlerden yapılmış bir kablo üzerinden bilginin dalga veya ışık darbesi şeklinde iletilmesi esasına dayanan bir teknolojidir.Optik fiberlerin çalışma mekanizması aşağıdaki noktalarla açıklanabilir:

 • Kablo formunda olan fiber optik; Bilginin hafif parçacıklar veya fotonlar şeklinde aktarılması .
 • Bu fotonlar, daha önce de belirtildiği gibi cam veya plastikten yapılmış bir fiber optik kablonun içinden geçer, ancak burada durum farklıdır; Her malzemenin kırılma indisinin büyüklüğüdür.
 • Optik sinyal, camdan geçerken fiberin içine yansıyor ve bu da hızını doğal ışık hızından yaklaşık %30 daha yavaş hale getiriyor.
 • Fiberglas kablo içindeki optik sinyallerin yansıması zig-zag çizgisi şeklindedir), böylece tam yansıma  normal ışık hızından daha yavaş olur ve bu yansıma sürecine ( kaplama) denir.).
 • Işık sinyalleri, özellikle uzun mesafelerde, yolları sırasında tanımlanır, böylece yeniden iletilir ve bir elektrik sinyali ve ardından bir ışık sinyali biçimine dönüştürülür.
 • Tekrarlayıcılar, camın %100 saf olmaması nedeniyle optik sinyallerde yol boyunca kırılma ve bozulma meydana gelmesi nedeniyle optik fiber içindeki hız normal ışıktan daha yavaş olduğundan optik sinyali tekrar iletmek için kullanılır. liflerde kullanılır.

 

Fiber optik çalışma sistemi nedir?

Fiber optik çalışma sistemi aşağıdakilere dayanmaktadır :

 • Verici : Basitçe optik sinyalleri çalıştırır ve iletir.
 • Optik fiber : Taşıyıcı ortam ve optik sinyallerin kat ettiği mesafedir.
 • Optik Jeneratör / Rejeneratör : Optik sinyallerin tekrar iletilmesinden sorumlu cihaz.
 • Optik alıcı : Optik sinyali alıp görüntüleme amacıyla ileten cihazdır.

 

Optik fiber türleri nelerdir?

Optik fiberler iki ana tipe ayrılabilir:

 

tek fiber optik

Ortasında 5-10 mikrometre çapında yani optik sinyallerin iletilmesinden sorumlu kısım bulunur, böylece kenarlardan herhangi bir sıçrama olmadan tek bir düz çizgide iletilir, örneğin normal TV kablosu , İnternet kablosu ve telefon kablosu, sinyaller kendisine büyük bir demet şeklinde sarılmış ayrı fiber optik hatlar aracılığıyla iletilirken, burada bu kablonun bir bilgisayardan bilgi iletebildiğine dikkat edilmelidir. mesafe 100 km'dir.

 

multipleks optik fiber

Multimode terimi, single'dan daha büyük ve hantal olduğunu belirtir ve aslında single'dan yaklaşık 10 kat daha büyüktür ve bu, optik sinyallerin tekliden farklı olarak birden fazla yoldan iletilmesi anlamına gelir ve bu nedenle bu kablolar kısa devre için kullanılır. mesafeler ve bilgisayar ağları gibi daha büyük miktarda bilgi gerektiren şeylerin iletilmesi için kullanılır .

 

Optik fiberlerin kullanım alanları nelerdir?

Optik fiberler aşağıdakiler gibi birçok önemli uygulamada kullanılır:

 

bilgisayar ağları

Temel olarak bilgisayar ağlarına bilgi aktarmak için kullanılır, çünkü bilgiyi uzun mesafeler boyunca taşır ve şu açılardan eski bilgi aktarma modellerinden daha iyidir:

 • Aktarım sırasında bilgi kaybolmaz veya zayıflamaz ve bilgi, yükseltilip işlenmeden önce optik fiberde 10 kata kadar yolculuk yapar.
 • Bakır kabloların aksine, cam veya plastik olan optik fiberler arasında elektromanyetik girişim olmaması nedeniyle iletim sırasında bilgi girişimi olmaz, bu da onları daha güçlü ve daha net sinyal kalitesiyle bilgi aktarımında daha güvenilir kılar.
 • Optik fiberler daha yüksek ve daha geniş bir aralığa sahip olduğundan daha büyük miktarlarda veri iletin.

 

yayın ağları

Burada kastedilen radyo ve televizyon yayıncılığıdır. Çünkü günümüzde radyo veya televizyon yoluyla bilginin aktarımı ve iletimi optik fiberlerin kullanımına bağlıdır.

 

İlaç

Optik fiberler tıbbi taramada, endoskopide ve teşhiste kullanılır , hastanın vücuduna nüfuz ederek içinde olup bitenlerin bir resmini çok hızlı bir şekilde iletir, bu da hastalığın ve diğerlerinin nedenlerinin teşhis edilmesine ve tanımlanmasına yardımcı olur ve teknoloji aracılığıyla ( laboratuvar bir lif üzerinde).); Modern ve geleceğin teknolojisi olan, içeride olup bitenler hakkında tanıtım gezisi yapmak için hastanın vücuduna hassas fiber optik sensörler yerleştirilecektir.

 

Ordu

Ordu, düşük maliyetli ve her türlü saldırıya karşı dayanıklı olduğundan ve düşmanın algılamaması için herhangi bir elektromanyetik radyasyon olmadan güvenli ve güvenilir bilgi aktarımı ve iletimine sahip olduğundan optik fiber kullanıyor.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -