المواضيع

Grafik tasarımın tarihi

Grafik tasarımın tarihi

Grafik tasarımın tanımı

Grafik tasarım, resim, renk, sembol gibi görsel öğelerin seçilip izleyiciye iletilene kadar düzenlenmesi, dolayısıyla görsel ve sözel öğelerin bir araya getirilerek eksiksiz ve etkili bir içerik oluşturulması sürecidir. Grafik tasarımcının çalıştığı en önemli alanlardan biri kitap kapağı, logo veya slogan veya hatta bir web sitesi tasarlama sürecidir, çünkü grafik tasarım geliştirme süreci teknolojik yenilikler, toplumsal ihtiyaçlar süreciyle yakından bağlantılıdır. Tasarımcıların hayal güçlerinin gelişiminin yanı sıra grafik tasarımın tarihi çok eskilere dayanmaktadır, bunlardan belki de en önemlisi antik Çin, Mısır ve Yunanistan'da ortaya çıkan eski el yazmalarının tasarımıdır ve daha sonraki gelişmelerle birlikte Grafik tasarımı gelişmiştir. onbeşinci yüzyılda matbaacılık ve kitap üretiminin gelişmesiyle birlikte tasarım teknikleri.

 

Grafik tasarımın tarihi

Grafik tasarımın Batı tarihinde ilk kez bağımsız bir meslek olarak on dokuzuncu yüzyılın sonlarında ortaya çıkması, sanayi devrimi ve onu getiren birçok teknoloji ve yazılımın sonucuydu.Tüm görsel unsurlar organize ve koordinelidir. uyumlu ve entegre bir birime dönüştü ve 1922'de hattat ( William A. Dwiggins) grafik tasarım terimini ilk kez icat etmiş ve grafik tasarımın gelişimi yirminci yüzyılda çok önemli bir şekilde devam etmiş, tasarımcılar dergi sayfaları ve kitap kapaklarının yanı sıra reklam, afiş, posta pulu gibi birçok farklı tasarım yaratmış, 21. yüzyılda ise grafik tasarım, teknolojinin ve ileri endüstrilerin tüm dünyaya yayılması sonucunda küresel bir meslek haline gelmiştir.

 

Grafik tasarımın başlangıcı

Grafik tasarıma ilgi M.Ö. 38.000 yıllarında ortaya çıkmış, o dönemden bu yana insanların sanata özel bir ilgi duyduğu ve bu ilginin tarih öncesi çağlara kadar uzanan antik mağara resimlerinde ortaya çıktığı ve bu çizimlerin hayvan çizimlerinden, resim gösteren çizimlere kadar çeşitlilik gösterdiği görülmektedir. Avcılık operasyonları ve diğer birçok eski çizim, Avustralya, İspanya, Arjantin ve dünyanın diğer ülkeleri gibi dünyanın her yerinde bulunmuştur.

 

Görsel dilin başlangıcı

Dilin gelişimi ve görsel öğelerle ilişkisi, nesneleri temsil eden resim ve sembollerin yer aldığı yazıyı ilk olarak M.Ö. 3300-3000 yılları arasında icat eden Sümerler ile başlamıştır.

 

Matbaanın icadı

Baskı ilk kez MS 6. yüzyılın başlarında, Çin'in ahşap kalıplar ve kabartma yazılar kullanarak kıyafetlerin üzerine grafik basmasıyla icat edildi ve sonunda kağıt üzerine baskı işlemi başarılı oldu ve 1040 yılında (Bi Sheng) icat etti .) sesli harfleri kullanarak baskı yapan ilk makine.

 

Sanayi Devrimi ve Grafik Tasarım

1780'den 1840'a kadar uzanan ve tasarım üretiminde verimliliği artırmak amacıyla yeni teknolojileri ortaya çıkaran sanayi devrimi.Bu teknolojilerden belki de en önemlisi litografidir.İlk grafik tasarım ajansı 1903 yılında kurulmuş olup bünyesinde birçok ressam,mimar, ve birçok sanatçı ve tasarımcı.

 

Dijital devrim

Grafik tasarım yirminci yüzyılın sonlarına kadar ağırlıklı olarak el sanatlarına ve eski geleneksel baskı makinelerine dayanıyordu ancak bilgisayarlarda ve bunların dijital programlarında yaşanan hızlı gelişmeler, 1984 yılı başlarından itibaren grafik tasarımda da köklü bir değişime yol açtı. bilgisayar programları programcıların, tasarımcıların ve sanatçıların bilgisayar grafiklerini sezgisel olarak kullanabilecekleri araçların ikonlarını mümkün kıldı ve doksanlı yılların başından itibaren grafik tasarım tamamen elektronik ortama geçti ve tasarımcılara yardımcı olan en önemli şeylerden biri de meydana gelen gelişmeler oldu. daha sonra yazı tipleri, grafikler, sayfa düzeni ve dijital devrimin mümkün kıldığı diğer özellikler.

 

İnternetin ortaya çıkışı

İnternetin ortaya çıkışı olayı, grafik tasarım dünyasını büyük ölçüde etkileyen, grafik tasarım alanında yeni ve geniş bir alanın yayılmasına neden olan ve doksanlı yılların ortalarında internet üzerinden ticaretin yapılmasına olanak sağlayan en önemli olaylardan biridir. İnternet ve dolayısıyla küresel ekonomide büyüyen bir sektör haline geldi, böylece web tasarımı ortaya çıktı ve Animasyon, ses ve video klipler, hareketli medya, video oyunları ve daha fazlasının entegrasyonu grafik tasarım mesleğini küresel bir meslek haline getirdi.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -